Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Şifre Değiştirme

İnternet günümüzde en yaygın olarak kullanılan ve her işimize yardımcı olan büyük bir sistemdir. Eski zamanlarda bu kadar yaygın olmasa da özellikle 2000’li yıllara girilmesi ile birlikte, internet hizmeti de hayatımıza girmeye başladı. Bu bağlamda artık her evde internet bulunmaya başlandı. Daha sonrasında ise akıllı telefonlarının icadının ardından, artık mobil olarak taşıdığımız cep telefonlarının hemen her birinde internet hizmeti kullanılmaya başlandı.

İnternet üzerinden gerçekleştirebileceğimiz işlemlerin büyük bir kısmı ihtiyaçlarımızı sağlayacak büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıklar arasında internet bankacılığı kullanımı ile birlikte işlerinizi gerçekleştirebilir, alışveriş işlemlerinizi sanal ortam üzerinden yapabilir, evinize dışarıdan yemek söyleyebilir ve daha pek çok sayısız işlemi internet aracılığı ile yapabilirsiniz. Bu kolaylıklar sayesin hayatlarımız bir nebze daha kolaylaşmaktadır.

İnternet üzerinden yapılabilecek işlemlerden bir diğeri de E-Devlet kapısı işlemleridir. E-Devlet kapısı yeni yeni hayatımıza giren ve özellikle şu son yıl içerisinde inanılmaz bir gelişme yaşamış bir sistemdir. Bu sistem, resmi kurum işlemlerinizi gerçekleştirmenize yaramaktadır. Ancak E-Devlet işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır. Böylece herhangi bir yere gitmeden sanal ortam üzerinden E-Devlet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eskiden herhangi bir resmi işlem ya da evrak temini için alakalı kurumun binasına gitmeniz gerekiyordu. Ancak bu gibi bir durum, yoğun bir iş temposuna sahip bir insan için oldukça zor bir hale gelmekteydi. Bu yüzden E-Devlet sisteminin kurularak yaygınlaşmasının ardından, hem resmi kurumlarda bulunan kuyruklar daha az bir hal aldı hem de insanlar büyük bir kolaylık içerisinde internet üzerinden E-Devlet işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ancak E-Devlet işlemlerinizin büyük bir kısmını gerçekleştirebilmek için bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız. Bu şifrenin dağıtım hizmetini ise PTT şubeleri yapmaktadır. E-Devlet şifrenizi alabilmek için size en yakın PTT şubesine giderek, şifre almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemin bir karşılığı olarak sizden sadece 2 TL alınarak, kişisel olan E-Devlet şifrenizi almış olacaksınız. Artık almış olduğunuz bu şifreyi  gereken tüm işlemler için kullanabilirsiniz.

E-Devlet Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra ise bir aksilik yaşanması durumunda şifrenizi kaybettiğinizi farz edelim. Bu gibi bir durumda şifrenizin bulunup, başka bir kişi tarafından kullanılmasını önlemek için, şifrenizi değiştirmek en büyük önceliğiniz olmalıdır. Bu gibi bir durumda E-Devlet şifre değiştirme işlemi için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifre değiştirme içi bu site üzerinde ise sağ üst kısımda bulunan Sisteme Giriş butonuna tıklamanız gerekmektedir.

aa

E-Devlet şifre değiştirme için karşınıza E-Devlet kapısına giriş yapmanız gereken bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinde TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Ancak şifreniz bulunmamakta veya unutmuşsanız E-Devlet şifre değiştirme imkanına da sahipsiniz. E-Devlet şifre değiştirme için ise bu sayfanın hemen sağ üst köşesinde yer alan Şifremi Unuttum butonuna basmalısınız.

aaaa

E-Devlet şifre değiştirme için karşınıza pek çok aşamadan oluşan bir sayfa çıkacaktır.

aaa

Bunlar arasında E-Devlet şifre değiştirme için başlangıç, kimlik no, kimlik detay, iletişim bilgisi, güvenlik kodu, şifre oluşturma ve bitiş işlemleri yer almaktadır. Tüm bu aşamalarda gereken bilgileri sırası ile doldurup, devam etmeniz durumunda, yeni E-Devlet şifrenizi elde edebileceksiniz. Böylece tekrardan E-Devlet işlemlerinizi gerçekleştirmenize yarayacak E-Devlet şifrenizi de elde etmiş olacaksınız. İnternetin faydalarından yararlanmış olacak ve tekrardan PTT şubesine giderek zaman kaybetmenize gerek kalmadan, yeni E-Devlet şifrenizi sanal ortam üzerinden almanız, işte tüm bu sebepler ile çok daha hızlı, pratik ve kolay bir şekilde tamamlanacaktır.

E-Devlet Şifre Değiştirme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.