E-Devlet Şifresi Değiştirme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Şifresi Değiştirme


İnternet çağımızda yaşanan gelişmeler arasında en büyüğü olarak kabul edilebilir. Bu gelişmeler sayesinde hayatımızda büyük bir kolaylık oluşmuştur. İnternet teknolojileri ayrıca yalnız bireysel konular için değil aynı zamanda devletlerin ve kurumların da sistemini oluşturmakta ve bilgilerin depolanması amacıyla kullanılmaktadır. Bireysel olarak gerçekleştirebildiğimiz işlemler arasında internet bankacılığı ile bankacılık işlemlerini gerçekleştirme, faturalarınızı internet üzerinden ödeme, alışveriş işlemlerinizi sanal marketleri kullanarak yapma, sosyal medya hesaplarını kullanabilme ve daha milyonlarca örnek ile verilebilecek işlemler internet yani sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İnternet teknolojileri aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşları üzerinde de büyük bir gelişme sağlanmıştır. Normal şartlarda resmi kurum işlemlerinizi yapabilmek için alakalı resmi kuruma gitmeniz ve kimlik bilgileriniz ile işlem yapmanız gerekiyordu. Ancak bu işlemler gündelik hayatınız içerisinde yoğun iş temposu düşünüldüğünde büyük bir zaman kaybına sebep olmaktadır. Bu yüzden internet üzerinden gerçekleştirilecek bir dizi işlemlerin bulunduğu bir sisteme ihtiyaç duyuldu. Bu sistem günümüzde E-Devlet kapısı olarak hizmet vermektedir. İçerisinde pek çok resmi kuruma ait sorgulama işlemleri yer almaktadır.

Ayrıca bu sitede bulunan işlemlerin pek çoğu kişisel bilgiler içermektedir. Bu yüzden E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapabilmek için ilk olarak bir şifre temin etmeniz gerekmektedir. Bu şifre ise E-Devlet şifresidir. Günümüzde E-Devlet şifresinin dağıtım işlemi PTT şubeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden E-Devlet şifrenizi elde edebilmek için size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifresinin temin bedeli ise sadece 2 TL olup, tamamen kişisel bir şifre olduğu için temin işlemi sırasında kimlik bilgilerinize başvurulabilir.

E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra artık tüm E-Devlet işlemleri için erişim hakkınız bulunmaktadır. İşlemlerinizi ise E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine girerek gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda E-Devlet şifrenizi unutabilir veya kaybedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda E-Devlet şifresi değiştirme ihtiyacı duyacaksınız. Bu işleme ait bir takım bilgiler yazının devamında ayrıntılı bir şekilde verilecektir.

E-Devlet Şifresi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi kaybetmeniz durumunda E-Devlet şifresi değiştirme işlemini sistem üzerinden değiştirme imkanınız bulunduğu gibi yeni bir E-Devlet şifresi de talep edebilirsiniz. Yeni E-Devlet şifrenizi alabilmek için tekrar PTT şubesine gitmeniz ve bu sefer 4 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Eğer E-devlet şifresi değiştirme işlemini yapmak istiyorsanız ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Bu sayfanın sağ üst kısmında Sisteme Giriş yazan bir kutucuk göreceksiniz. Bu kutucuğun bulunduğu konumu daha iyi bir şekilde algılayabilmek için hemen alt kısımda bulunan görselden yararlanabilirsiniz.

e-devlet şifre yenileme3

Bu butona tıkladığınızda E-Devlet kapısına giriş yapabileceğiniz bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız istenecektir. Ancak şifrenizi unutmuş ve değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki görselde gördüğünüz kısımda yazan Şifremi Unuttum butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylelikle E-devlet şifresi değiştirme sayfasına yönlendirilirsiniz.

e-devlet şifre yenileme2

Şifremi Unuttum butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada 7 farklı aşamadan oluşan bir şifre değiştirme platformu bulunmaktadır. Bu platformda sizlerden istenecek bilgiler arasında şifrenizi nasıl kaybettiğiniz veya unuttuğunuzu soran, soru seçeneklerinin yer aldığı Başlangıç sekmesi yer almaktadır. Şifrenizi nasıl kaybettiğiniz hakkındaki bilgiyi verdikten sonra Devam Et butonuna basınız.

e-devlet şifre yenileme

Hemen ardından Kimlik No, Kimlik Detay, İletişim Bilgisi, Güvenlik Kodu, Şifre Oluşturma ve Bitiş aşamalarından geçmeniz gerekmektedir. Böylece E-Devlet şifresi değiştirme işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Şifresi Değiştirme İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.