E-Devlet Şifresi ile Giriş Yap | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Şifresi İle Giriş Yap


Günümüzde artık gerçekleştirilen hemen tüm işlemler internetin sağlamış olduğu bir aşamadan geçerek gerçekleşmektedir. Örnek olarak kargo siparişiniz de bile kargo takip numarası ile kargonuzun nerede olduğunu görebilir, yaklaşık olarak ne zaman teslim edileceği bilgisine ulaşabilir ve kargo detaylarını öğrenebilirsiniz. Bu işlemde olduğu gibi gündelik hayatta da internet büyük bir öneme sahip bir şekilde hayatımızda yer almaktadır. Fatura ödeme işlemlerinizi, bankacılık işlemlerinizi, alışveriş işlemlerinizi, sosyal medya hesap kontrollerini, haber sitelerinden haber okuma ve gündemi takip etme işlemlerini ve daha binlerce işlemi internet bağlantınızın bulunduğu herhangi bir cihazdan yapabilme imkanı artık sadece parmaklarınızın ucunda.

Akıllı telefon, bilgisayar ve tabletler aracılığı ile tüm bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca son yıllarda çıkan bir sistem sayesinde resmi kurumlara ait işlemlerinizi de sanal ortam üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem E-Devlet kapısı olarak bilinmektedir. Normal şartlarda resmi kurumlara ait yapacağınız sorgulama işlemleri için bireysel olarak o resmi kuruma gitmeniz ve kimlik bilgileriniz ile sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak yoğun iş temposu gereği bu işlemler için vakit ayıramayan kişiler, internet üzerinden E-Devlet kapısı sayesinde sorgulama işlemlerini gerçekleştirme imkanlarına sahipler. Ancak E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız işlemlerin büyük bir kısmı kişisel bilgiler içermektedir. Bu yüzden bir şifre konulması gerekmektedir. E-Devlet kapısına E-Devlet şifresi ile giriş yap seçeneği sayesinde işlemlerinizi büyük bir güvenlik içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile Giriş Yap:

E-Devlet kapısına E-Devlet şifresi ile giriş yap işlemi için bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız. E-Devlet şifrenizi ise PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Şifrenizi alabilmek için en yakın PTT şubesine giderek, kimlik bilgilerinizle birlikte E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Bu şifrenin temin bedeli ise sadece 2 TL’dir. E-Devlet şifresi tamamen kişisel bir şifredir. Lütfen almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi yabancı kimselerle paylaşmayınız. Böylelikle bilgilerinize yabancı bir kişinin erişmesini engellemiş olursunuz. E-Devlet şifresi ile giriş yap işlemi için ayrıntılar yazının devamında verilmektedir.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra artık güvenli bir şekilde E-Devlet kapısına giriş yapabilir ve sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinde pek çok sorgulama işlemi yapılmaktadır. Bu işlemler sol kısımda bulunan e-Hizmetler ve Belediyeler başlıkları kullanılarak gerçekleştirebilir. Ancak ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet şifresi ile giriş yap işlemini gerçekleştirebilmek için sağ üst kısımda bulunan Sisteme Giriş kutucuğuna tıklamanız gerekmektedir. Bu kutucuğun yerini gösteren görsel hemen alt kısımda verilecek olup, bu görselden faydalanabilirsiniz.

e-devlet şifre yenileme3

Sisteme Giriş kutucuğuna tıkladıktan sonra açılacak sayfada sizlerden bir takım bilgiler istenecektir. Böylece bu bilgiler ile E-Devlet şifresi ile giriş yap işleminden faydalanabileceksiniz.

e-devlet

Bu bilgiler ise TC Kimlik No ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifresidir. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara doldurup, Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece internet teknolojilerinin sağlamış olduğu büyük bir kolaylık olan E-Devlet kapısına giriş yapabilecek ve sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirme imkanı bulabileceksiniz. E-Devlet sisteminin sağlamış olduğu en büyük kolaylık ise zamandan sağlamış olduğu tasarruftur. Herhangi bir resmi kuruma gitmeniz gerek kalmadan, pek çok sorgulama işleminizi oturduğunuz yerden yapabilme imkanına sahipsiniz. Böylece E-Devlet şifresi ile giriş yap işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Şifresi İle Giriş Yap İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.