Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Şifresi

E-Devlet, devletin hizmetlerini online olarak sorgulama ve devlet işlemlerinin yapılabilmesi için vatandaşlara sunulan bir sistemdir. E-devlet sayfası sistemi sayesinde devlet hizmetlerinin kolay yoldan, kısa sürede ve güvenli bir şekilde işlem yapılabilmeyi hedeflemektedir. E-Devlet tüm kurumların ve her bir bireyin E-devlet bünyesi içinde bulunan hizmetlerden kolayca yararlanabilmesi hedeflenmiştir. E-Devlet vatandaşlar için büyük kolaylık olup vatandaşların devlet dairelerinde sıra beklemeleri sorununa çözüm olmuştur. Aynı zamandan zamandan da tasarruf etmelerini sağlamıştır.

Vatandaşlar E-Devlet üzerinden haciz sorgulama, araç sorgulama, kimlik doğrulama sistemi, sigorta sorgulama, SSK sorgulama, 4A hizmet dökümü, SGK hizmet dökümü, öğrenci belgesi sorgulama, ikametgah ve benzeri bir çok işlemleriniz için kullanabilirsiniz. Öncelikle bir E-Devlet şifreniz olmak gereklidir. E-Devlet şifresi edinebilmek için yapmanız gerekenleri yazınızın devamında öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Şifresini Kimler Alabilir?

E-Devlet şifresini alabilmek için belli bir yaş sınırı konulmaktadır. 15 yaşını doldurmuş tüm T.C vatandaşlarına verilmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alabilirim?

E-Devlet şifrenizi tek bir şekilde alabilirsiniz. O da şahsen herhangi bir PTT müdürlüğüne gidip almanızla olur. e Devlet bünyesi üzerinden verilen hizmetler, kişiye özel bilgiler olduğu ve çalındığında ya da kötü amaçlı kulanılmak istendiğinde kişi için hoş olmayan  sonuçlara neden olabileceği  için  güvenlik seviyesi gerektirmesi nedeniyle, e devlet giriş şifreleri de başvuru sahipleri için vatandaşın kendine özel olarak oluşturulmaktadır. Bu sebeple ilk şifreler ancak T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet belgesi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) götürülmesi ile yurt içinde PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir ve şahsen başvuru ile verilmektedir. PTT merket müdürlüğüne ödeyecek olduğunuz  2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi edinebilirsiniz.

Şifreniz size kapalı bir zarf içinde verilecektir. Verilen o şifre geçici bir E-Devlet şifresidir. E-devlet sistemine PTT merkez müdürlüğünden almış olduğu şifresiyle  henüz ilk kez giriş yapacak olan kullanıcılarsanız  güvenliğiniz amacı  ile direkt olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirileceksiniz. Şifreniz sekiz ve üzeri karakterde olmalı, şifrenizde rakam ve harflar ikisi de olmalıdır ayıca şifreniz doğum tarihi ve T.C kimlik numarası gibi sizin kişisel bilgilerinizi içeremez . PTT merkez müdürlüğü şubelerinden herhangi birine giderek  şifre değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresini ilk aldığında 2 Tl olan işlem ücreti, E-Devler şifrenizi unuttuğunuz ve yeniden aldığınız durumlarda 4 TL’ye çıkmaktadır.Bu nedenle E-Devlet şifremi unuttum dememek ve tekrardan PTT ye gidip 4 TL ödememek için E-Devlet şifrenizi güvenli ve her zaman ulaşabileceğiniz bir yere kaydetmeniz sizin yararınıza olacaktır.

E-Devlet şifresini internetten ya da başka bir kurumdan alamamanızın nedeni ise, E-Devlet bünyesi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet vermesi hedeflenmekte olup, E-Devlet şifresi olabildiğince fazla kişilerce alınması ve erişimin kolay olması önemlidir.

Ülkemizde bütün şehir ve ilçelerde PTT merkez müdürlüğü bulunduğu için E-Devlet şifresi verme imkanı en fazla olan kurumdur. Bütün vatandaşlarımıza ulaşma imkanına sahip olan kurum olarak şifre dağıtımının, aynı zamanda bir devlet kuruluşu da olan Ptt tarafından yürütülmesine karar verilmiştir. Aynı zamanda PTT şubelerinden  şahsen kimlik doğrulama, güvenlik açısından kimlik doğrulamanın yüz yüze yapılması kötü niyetli kişilerce sizin yerine şifre alıp hoş olmayan amaçlarca kullanılmasının önüne geçmek içindir.

E-Devlet Şifresini Nasıl İptal Ettirebilirim?

Şifre iptali de aynı şifre alınma işlemindeki gibi şahsen PTT merkez müdürlükleri ya da yetkili şubelere başvuru ile yapılmaktadır. Bir başkası sizin adına E-Devlet şifrenizi iptal ettiremez.

E-Devlet Giriş İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.