E-devlet Şifresine Giriş | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Şifresine Giriş


E-Devlet kapısı internet ve internet teknolojilerinin geliştirilmesi sonucu kurulmuş büyük bir sistemdir. İlk kurulduğu zamanlar sorgulama çeşidi açısından oldukça kısıtlı bir içeriğe sahip olmasına rağmen, son yıllarda genişleyen yelpazesi ile, büyük bir içeriğe sahip hale gelmiştir. Bu açıdan E-Devlet sorgulamaları büyük de bir avantaja sahip olmaktadır. Bu avantaj ise şüphesiz ki bizlerin en çok ihtiyaç duyduğu zamandır. E-Devlet sorgulamaları sayesinde zamandan büyük ölçüde tasarruf etmekle birlikte, yapmış olduğunuz işlemleri hızlı, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirme imkanı bulursunuz. Normal şartlar altında resmi kurum ve kuruluşlar üzerinden yapacağınız sorgulama işlemleri için bireysel olarak gerçekleştirmeniz gereken bir takım işlemler içermektedir. Bu yüzden olacak vakit kaybını önlemek için E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi önem kazanmaktadır. İşte tam burada devreye internet teknolojileri girmektedir.

İnternetin sağladığı imkanlar gündelik hayatlarımıza büyük kolaylıklar getirmektedir. Pek çok işlemi sanal ortam üzerinden gerçekleştirebilir, böylece bu kolaylıklardan faydalanabilirsiniz. E-Devlet işlemleri de bu kolaylıkların arasında gelmektedir. E-Devlet kapısını kullanarak resmi kurum ve kuruluşlara ait sorgulama işlemlerini büyük bir pratiklik ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak yapacağınız E-Devlet sorgulama işlemlerinin büyük bir kısmı kişisel bilgiler içermektedir. Örneğin mahkeme sorgulama işlemi. Bu sorgulama işlemine ait detayları yabancı bir kimsenin bilmesini kimse istemez. Bu yüzden sorgulama işlemlerinin içerdiği bilgilerin korunması gerekmektedir. Bu amaçla E-Devlet sorgulama işlemleri arasında kişisel bilgi içeren sorgulama işlemlerine bir şifre konulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu şifre E-Devlet şifresi olarak bilinir. Yazımızın devamında ise E-Devlet şifresine giriş işlemi hakkında bir takım bilgiler verilecek olup, sistem hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için yazının geriye kalan kısmını lütfen büyük bir dikkatle okuyunuz.

E-Devlet Şifresine Giriş:

E-Devlet şifresine giriş yaparken, sizler için yapmanız gereken bir işlem bulunmaktadır. Bu işlem E-Devlet şifresinin teminidir. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için PTT şubelerine başvurmanız gerekmektedir. En yakın PTT şubesine giderek, görevli kimseden E-Devlet şifresi talebinde bulununuz. Bu şifre size özgü bir şifre olduğu için temin işlemi sırasında kimlik bilgilerinize başvurulacaktır. Ayrıca E-Devlet şifresine giriş için temin bedeli olarak da 2 TL gibi temsili bir ücret uygulanmaktadır.

E-Devlet şifresinin alınmasından sonra tüm E-Devlet sorgulamaları için E-devlet şifresine giriş erişim iznine sahipsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için ilk olarak E-Devlet kapısı üzerinden giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için E-Devlet resmi sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Açılan sayfa üzerinde tüm E-Devlet sorgulama işlemleri yer almaktadır. Ancak sorgulama işlemlerine kolayca ulaşabilmek için sol kısımda bulunan e-Hizmetler butonuna tıklayınız. Açılan sayfa üzerinden resmi kurum ve kuruluşların harf sırasına göre sıralanmış bir liste ve bu liste üzerinde alt sorgulama işlemleri yer almaktadır. Ancak ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

e-hizmetler

Sisteme giriş yapabilmek için ana sayfa üzerinde sağ üst kısımda yer alan Sisteme Giriş butonuna basınız. Böylece sizlerden bir takım bilgilerin isteneceği bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada TC kimlik no ve E-Devlet şifresi istenmektedir. Her 2 bilgiyi de sırasıyla doldurup, Sisteme Giriş Yap butonuna basarak sorgulama işleminizi başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız. Böylece internet teknolojilerinin sağlamış olduğu imkanlar ile E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresine giriş işleminizi hızlı, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Şifresine Giriş İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.