E-VERGİ LEVHASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-VERGİ LEVHASI SORGULAMA

E-Vergi levhası sorgulama işlemi vatandaşlarımızın ve vergi mükellefi olan kişilerin var olan vergi borçlarını, ceza durumlarını, prim borcu durumlarını ve saydığımız durumlarla ilgili yapacak oldukları ödemeleri internet vergi dairesi sitemi ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca internet üzerinden kolay, güvenilir ve hızlı bir şekilde yapmaları sağlanmıştır. Bu işlem ile vatandaşlarımız en güncel bilgilerine ulaşarak E-Vergi levhası sorgulama işlemini yapmaları artık mümkündür. Bu işlemin internet üzerine taşınması vatandaşlarımızın vergi dairelerinde zaman kaybını önlemek ve kişilerin tonlarca evrakla uğraşması engellemek amaçlanmıştır. Yazımızın devamında E-Vergi levhası sorgulama işlemi için yapmanız gerekenleri ve nereden yapacağınız konusunda bilgileri edinebilirsiniz.

E-Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi ile aslında vatandaşlar vergi durumu ile ilgi bir çok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirler. E-Vergi levhası sorgulama işlemi ise bu sağlanan hizmetler içerisindedir. E-Vergi levhası sorgulama işlemi kişilere özel olduğu için sorgulama yapan kişi kimlik bilgilerine tekrar girmek durumundadır. Kurumsal ve tüzel kişilikler için kullanım hizmeti bu halde uygulama içeride değildir. Yazımızın devamında vereceğimiz linke tıklayarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. E-Vergi levhası sorgulama işlemi için tıkladığınız linkte açılan sayfada 2 ayrı kısım bulunmaktadır. Bunlar sorgulayan kişi ve sorgulanacak kişi veya kurum bilgileri kısımlarıdır. Sorgulayan kişi bölümünde yer alan T.C. kimlik numarası giriniz.

vergi levha1

Sonrasında sorgulanacak kişi bölümünde yer alan T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası bilgilerinden biri girilerek, il ve vergi dairesi adı seçiniz.

vergi levha2

Son olarak bilgilerinizi kontrol edip “Sorgula” butonuna tıklayınız.

vergi levha3

Bu işlemleri uyguladığınız taktirde hakkında bilgi almak istediğiniz mükellefin bilgileri yeni sayfada karşınıza gelmiş olur. Eğer mükellefle ilgili herhangi bir kayıt yoksa bilgilendirme yapılmaz. Böyle bir durum olur ise girdiğiniz bilgileri yeniden kontrol edip deneme yapabilirsiniz.

E-Vergi Levhası Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet Vergi Levhası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vergi levhası sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilmektedir. Bunun için öncelikle bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa size en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizle birlikte başvuru yaptığınız taktirde 2 TL işlem ücreti karşılığında size özel olan şifrenizi temin edebilirsiniz.  E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda size verdiğimiz linke tıklayınız. Vergi levhası sorgulama işlemi için gelen sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

e-devlet vergi levha

Ardından T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

işgöremezlik ödeme2

Son olarak bilgilerinizi kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

işgöremezlik ödeme3

Tüm bu adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz taktirde E-Devlet vergi levhası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz ve vergi işlemleri ile alakalı sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

E-Devlet Vergi Levhası Sorgulama İşlemi için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.