Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EHLİYET RANDEVU ALMA

Ülkemizde son yıllarda artış gösteren otomobil ve motorlu taşıtlarla birlikte büyük bir yoğunluk ve taşıt trafiğinde artış gözlenmiştir. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bu yoğunlukta araç kullanabilmek için biraz olsun belirli bilinçte ve araç konusunda bazı testleri aşmış kişiler olması toplum ve trafik akışı bakımından daha sağlıklı ve güvenilir olmaktadır.

Bu bağlamda araçlarla yasal olarak trafiğe çıkma ve seyahat etme özgürlüğü tanıyan ehliyet olarak bilinen sürücü belgesi; sürücünün bazı testleri aştığını ve trafikte yer alabileceğini ön gören resmi nitelik taşıyan bir belgedir. Bu belgeye sahip olabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşullar şu şekilde sıralanabilir; araç türlerine göre değişiklik gösteren yaş sınırı 17-18, herhangi bir sağlık kuruluşundan sürücü olmaya engel teşkil eden herhangi bir durumun olmadığını gösteren sağlık raporu ve sabıka kaydının olmadığını gösteren yazılı belge. Bu özellikler çerçevesinde her birey sürücü belgesi almak için başvuru yapabilmektedirler.

Yapılan başvuru sonucunda herhangi bir sürücü kursundan alınan teorik ve uygulamalı dersler sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavlardan yeterli puanı alan kişiler sürücü belgesini almaya hak kazanır. Önceki sistemde bu aşamadan sonra sınavdan geçtiğimize dair sonuç belgeleri ve gerekli vergileri ödedikten sonra Trafik Şube Müdürlüğü’ne giderek belge teslimi gerçekleştirerek başvuru yapmış sayılıyorduk. Fakat günümüz teknolojisinde bu işlemi gerçekleştirmeden önce ilgili şubede yoğunluğa ve beklemelere neden olmamak için şubelere ait randevu sistemlerini kullanarak ehliyet randevu alma işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde belge teslim işleminiz geçerli sayılmayacaktır.

Ehliyet Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Özellikle büyük şehirlerde kullanılan bu sistemde adaylara şube yoğunluğu ve işlemin gerçekleşebileceği uygun bir tarih üzerinden randevu verilerek hem adayın bekleme koşuşturma işlemlerini rafa kaldırmış, hem büroda yoğunluğu önlenmiştir. Şimdi ehliyet randevu alma işlemini İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü örnek göstererek anlatmaya çalışalım. Öncelikle ilgili şehrin Emniyet Müdürlüğü’ne ait ehliyet randevu alma sayfasına gidiniz. Burada göründüğü gibi bir ana sayfaya yönlendirilmiş olacaksınız. Bu sayfada yapmak istediğiniz işlemlerden 1 numaralı ok ile gösterilen kısımdan “Sürücü belgesi işlemlerini” seçiniz. 2 numaralı ok ile gösterilen kısımda “Sürücü Belgesi İlk Müracat” kısmına tıklayınız. En son olarak da 3 numaralı yerden işlemi gerçekleştireceğiniz birimi seçerek TC kimlik numaranızla ehliyet randevu alma işlemini yapabilirsiniz.

İstanbul İçin Ehliyet Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.