Ehliyet Randevusu Alma | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ehliyet Randevusu Alma


Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet belgesi almak için başvurulan sürücü kurslarını başarıyla tamamlayan adaylara, başvurulan kurstaki yoğunluğa bağlı olarak genellikle bir kaç hafta içerisinde ehliyet sertifikası verilmektedir. Verilen ehliyet sertifikası, ehliyet belgesi yerine geçmemekte ve iki yıl içerisinde ehliyet belgesi alınmaz ise geçerliliğini yitirmektedir. Ehliyet belgesi almak için öncelikle ehliyet randevusu almak gerekmektedir. Ehliyet randevusu  alımı internet üzerinden kolayca yapılmakta ehliyet randevusu alma işlemleri yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir.

Ehliyet Randevusu Alma İçin TIKLAYINIZ!

Bu sitede ilk defa sürücü belgesi müraacatı, eski sürücü belgesi yenileme – fark ( kayıp – çalıntı), tebdil (yabancı belge dönüştürme) işlemleri yapılmaktadır. Ve tüm bu işlemler için aynı şekilde randevu alınmakta sadece işlem tipi kişiye uygun olarak seçilmektedir.

Örneğin; ilk defa sürücü belgesi müraacatı yapacaklar için ehliyet randevusu alma işlemi şöyle başlamaktadır:

Siteye girilip, randevu başvuru kısmı seçilmelidir.

surucu-belgesi-randevu

 

Açılan sayfada işlem türü kısmına ilk defa sürücü belgesi müraacatı seçilmeli ve şehir belirtilmelidir.

adsiz3

Seçimler yapıldığında o ildeki birimler, bu birimlerin en yakın randevu tarihleri, boş yer, bilgi ve istenilen tarih ve saat için randevu alma tarihleri başlıkları tablo şeklinde görülmektedir. Kişiye en uygun birim incelenmelidir.

Birimin karşısındaki istenilen tarih ve saat için randevu alma kısmına tıklanmalıdır.

 

 

adsiz5

Sayfada kişisel bilgiler ile ilgili alanlar mevcuttur. Ad, soyad, doğum tarihi, cep telefonu numarası, e-posta adresi kısımları doldurulmalı güvenlik kodu girilmeli ve özellikle mail adresinin doğru yazılmasına dikkat edilmelidir. ( Ehliyet randevu alma işleminin ileriki aşamalarda e-posta adresine onay kodu gönderilip işlem öyle tamamlanacaktır.)

Devam butonuna basıldığında randevu gün ve saati belirlenmelidir. Tarihin üzerine tıklandığında seçilen birimdeki uygun randevu saatleri görülmektedir. Kişiye uygun olan saatin yanındaki ayarla kısmına basılmalıdır.

Bilgilerin doğruluğu onaylandığında, kişisel bilgiler kısmında yazılan e-postaya mail gönderimi yapılmakta ve onay durumu istenmektedir. (Bu onay link olarak gelmektedir, üzerine tıklamak yeterli olacaktır. )

Onay istenen sayfa açıldığında T.C. kimlik numarası istenmekte ve ardından ”Onaylıyorum” butonuna basılması gerekmektedir. Ehliyet randevusu alma işlemi böylece tamamlanmış olacak ve sistem bir referans kodu verecektir. O kodu kaybetmemek gerekmektedir.

Randevu Durumu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

adsiz6

Yine aynı site üzerinden alınan randevunun durumu öğrenilebilmektedir. Sitede ”Randevu Durumunuzu Sorgulayın” kısmına tıklayıp T.C. kimlik numarası ve randevu alınırken verilen referans numarası ile giriş yapılıp devam butonuna tıklamak yeterli olacaktır.

Randevu Tarihi Değiştirme veya İptal Etme Nasıl Yapılır?

adsiz8

Randevu alındıysa gitmek gerekmektedir fakat olumsuz bir durum nedeniyle gidilemeyecek randevuların tarih değiştirmesi veya iptali de yine aynı site üzerinden yapılmaktadır. Sitenin ana sayfasında ”Randevu İptali” yazan yere tıklanması gerekmektedir. Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve referans koduyla işlem yapılabilmektedir.

Randevuya Gitmeden Önce Neler Yapılmalı?

İşlem yapacak kişiler öncelikle randevu durumlarının kontrolünü yaparak doğruluğunu teyit etmelidir. Kişilerinin yanlarına alması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir.

İlk defa ehliyet alacaklar için:

Sürücü belgesi dosyası, nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, motorlu taşıt sürücü sertifikası, sürücü sağlık raporu ( bu raporun geçerliliğini sürdürmesine dikkat edilmelidir.), sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırıldığına dair makbuz, 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf), kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan yanında bulunmalıdır.

Fark işlemleri için:

Randevu almış olanlarda (herhangi bir sınıf sürücü belgesi olanlar) sürücü belgesi dosyası hariç yukarıdaki belgeleri yanında götürmelidir.

Zayi ve yıpranma nedeniyle yenileme işlemleri için;

Dilekçe, nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, sürücü sağlık raporu, 2 adet fotoğraf ( yukarıda belirtildiği gibi) , zayi değilse mevcut sürücü belgesi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelinin yatırıldığına dair makbuz bulunmalıdır.

Tebdil işlemleri için:

Yabancı sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi bulunmalı, noter veya konsolosluk onaylı Türkçe tercüme, sürücü belgesi dosyası, nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği gerekmektedir. Ayrıca, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelinin yatırıldığına dair makbuz, 2 adet fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan olmalıdır.

Eski tip sürücü belgesini değiştirme işlemleri için:

Eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, sürücü sağlık raporu, 15 TL bedelinin yatırıldığına dair makbuz, 2 adet fotoğraf ve kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.