EMEKLİ SANDIĞI MAAŞ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EMEKLİ SANDIĞI MAAŞ SORGULAMA

Emekli Sandığı daha önceleri Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktaydı. Emekli Sandığı, emekli olan memurların sosyal güvencesini sağlamakla yükümlü olan bir kurumdur. 16 Mayıs 2006’dan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanmıştır. Emekli Sandığı yani 4C kurumunun SGK’nın çatısı altında toplanması ile birlikte işlemlerinizi elektronik ortam üzerinden kolay ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Emekli Sandığı kurumuna bağlı olarak ödediğiniz primler sonucunda emekli maaşınız belirlenir. Ödemiş olduğunuz primlerin miktarına ve yılına göre emekli olduğunuz zaman alacağınız maaş ile kendinizi ve ailenizi rahat ettirebilirsiniz. Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı Emekli Sandığı maaş sorgulama işleminiz sayesinde yapabilirsiniz.

Emekli Sandığı maaş sorgulama işlemini internet ortamı üzerinden iki farklı sistem üzerinden yapabiliyorduk. Bunlardan bir tanesi E-Devlet iken diğeri vatandaşlara şifresiz hizmet sunun Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi web sayfası olan E-SGM sistemi idi. Ancak belirli sebeplerden dolayı kapatılan E-SGM sayfası üzerinden artık sorgulama yapılamamaktır. Bu yüzden sigorta sorgulama işlemlerini artık sadece E-Devlet sistemi üzerinden yapabiliyoruz. E-Devlet sadece sigorta sorgulamalarını kapsayan bir uygulama olmamakla birlikte daha birçok kurum ve kuruluşu bünyesinde barındırmaktadır. Yaklaşık olarak 22 kurum E-Devlet çatısı altındadır. Bu kurumlarla ilgili sorgulamalarınızı E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda E-Devlet şifresi istenmektedir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında edinebilir ve almış olduğunuz şifreniz ile sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

E-Devlet Emekli Sandığı Maaş Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi ile Emekli Sandığı maaş sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi PTT tarafından bir miktar ücret karşılığında kimlik bilgileri ile verilen bir şifredir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet sistemi içerisinde bulunan birçok devlet kamu işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet şifreniz ile Emekli Sandığı maaşı sorgulama işleminiz için ilk olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız.

Açılan sekmede resimde göstermiş olduğumuz “Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız.

4cmaaş sorgulama

Kimliğinizi doğrulayıp Emekli Sandığı maaş sorgulamanıza devam etmek için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

Adsız

 

Girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

E-Devlet Şifresi ile Emekli Sandığı Maaş Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.