Emeklilik Hizmet Dökümü | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Hizmet Dökümü

Dünya’daki diğer devletlerin de uyguladığı emeklilik sistemi, ülkemizde de kullanılan ve bir süreç içinde devam ettirilen bir durumdur. Ülkemizde bu konuda dünyadaki diğer ülkelerin yaptığı gibi bazı genel işlemlerin, genel süreçlerin yerine getirilmesi karşılığında vatandaşlarına sürecin tamamlanması halinde emeklilik hakkı tanımaktadır. İnsanlar, hayatlarının bir kısmını çalışarak ve bir gün emekli olacakları günün özlemini duyarak sürdürürler. Bu amaçla da emekliliğin gerektirdiği durumlar olan gerekli gün sayısının doldurulması ve gerekli prim ödemelerinin gerçekleştirilmesi için yaşamlarını sürdürürler. Erkek ve kadınlarda farklı özelliklerde olan bu sürecin her ülkede farklı bir sistemde olduğu da belirtilebilir. Vatandaşlar, çalıştıkları süre boyunca emeklilik hayallerini kurarlar ve prim ödemelerini eksiksiz yerine getirirken yaş sınırını da beklemeye koyulurlar.

Günümüzde teknolojik sistemlerin geliştirilmesi ve her gün yeni bir teknolojinin ortaya çıkarılması sonucu, internet üzerinden bireylerin ulaşabildikleri bilgi de artmaktadır. Eskiden bireylerin devlet dairelerine giderek yapmak zorunda oldukları, saatler ve hatta bazen günler süren işlemleri, günümüzde interaktif ortam uygulamaları sayesinde kolay ve hızlı şekilde edinilebilir ve yapılabilir bir hale getirildi.

İnteraktif ortam öylesine geliştirildi ki, teknolojinin de her gün geliştirilmesi ile her evde bulunan bilgisayar, hatta her cepte bulunan akıllı telefonlar sayesinde bu tür işlemler kolay şekilde yerine getirilir oldu. Bu interaktif ortamları kullanımı günümüzde o kadar fazla içeriğe açıldı ki, artık yapılması gereken neredeyse bütün işlemler internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemlerden biri de emeklilik hizmet dökümü sorgulama işlemleridir. Emeklilik hizmet dökümü sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı konusuna yazımızda değineceğiz.

Emeklilik Hizmet Dökümüne Nasıl Ulaşılır?

İnternet teknolojisinin çok hızlı bir gelişme gösterdiği günümüzde artık bütün işlemler internet üzerinden gerçekleştirilebilir bir hal almıştır. Bu işlemlerden biri de emeklilikle alakalı olan var olan çalışma ve yatırılan prim miktarını gösteren genel bilgilerin var olduğu emeklilik hizmet dökümü sorgulamasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ile alakalı olan emeklilik hizmet dökümlerine ulaşabileceğiniz bir sistem yaratılmıştır. Eskiden insanların uzun zamanlarını alarak ve bazen de hiç bitmeyen işlemler dizisi olarak karşımıza çıkan devlet dairelerine ait işlemler günümüzde bir interaktif ortam altına alınarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. Vatandaşlar artık hızlı ve kolay bir biçimde işlemlerini bu interaktif ortam uygulması sayesinde kolayca hatta evden çıkmayarak internete bağlanabildikleri herhangi bir yerde yapabilir hale gelmişlerdir.

Bu interaktif ortam uygulaması, E-devlet kapısı olarak adlandırılmaktadır. E-devlet sistemine internete bağlanabildiğiniz herhangi bir noktadan ulaşabilirsiniz. Ancak öncelikle sisteme dahil olabilmek için bir E-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için bir PTT şubesine kimlik kartınızla giderek 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi edinebilirsiniz. Böylece yazının sonunda vereceğimiz linklere tıklayarak emeklilik hizmet dökümü işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SSK (4A) Emeklilik Hizmet Dökümü

İlk olarak SSK’ya bağlı olarak emekli olacak ya da olan bireylerin sgk hizmet dökümü bilgilerine ulaşmaları konusuna değinecek olursak, aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak, sahip oldukları e-devlet şifresini kullanabilir ve e-devlet sistemi üzerinden hizmet dökümü işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

kk

E-Devlet İle SSK (4A) Emeklilik Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

Bağ-Kur (4B) Emeklilik Hizmet Dökümü

SSK’da olduğu gibi yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak sahip olduğunuz e-devlet şifresini kullanabilir ve Bağkur emeklilik hizmet dökümü bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

ssss

E-Devlet İle BAĞ-KUR (4B) Emeklilik Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı (4C) Emeklilik Hizmet Dökümü

Aynı diğerleri gibi yine e-devlet sistemi üzerinden Emekli Sandığı emeklilik hizmet dökümü bilgilerine internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

ssssss

E-Devlet İle Emekli Sandığı (4C) Emeklilik Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.