EMEKLİLİK PRİM SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EMEKLİLİK PRİM SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı kurumlardan herhangi birinden sigortası olan vatandaşların emekli olması için belirli şartları sağlaması istenmektedir. Emeklilik prim sorgulama işlemi kişinin emekliliği için önemli bir işlemdir. Sigortalı çalışanların emekliliği başlatılabilmesi için gerekli olan bu koşullar; belirli gün sayısı, belirli yaşı doldurmuş olmak ve prim gün sayısını tamamlamış olmaktır. Emeklilik primi sorgulama işlemi şartlarda da bulunduğu üzere yerine muhakkak getirilmesi ve kontrolünün sağlanması gereken bir durumdur. Bu şekilde prim durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Emeklilik primi sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Emeklilik prim sorgulama işlemini eskiden iki farklı yoldan yerine getirebiliyorduk. Ancak E-SGM sisteminin kapatılması ile birlikte artık şifresiz olarak emeklilik prim sorgulama işlemini yerine getiremiyoruz. E-SGM sisteminin hizmete kapatılması ve ne zaman açılacağı hakkında kesin bir bilgi olmadığı için artık sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden şifreli bir şekilde yerine getirebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden şifre ile emeklilik prim sorgulama işlemini yerine getirmek istiyorsanız bu bölümde yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz. Ancak E-Devlet sisteminden işlem yapabilmek için E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer sizde şifre sahibi olmak istiyorsanız size en yakın PTT şubesine başvuruda bulunabilirsiniz. Biz sizlere bu aşağıda yer alana bölümde E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik prim sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Şifreli Olarak Emeklilik Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemler için E-Devlet şifresi istenmektedir. Emeklilik prim sorgulama işlemi için eğer ki E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek kimliğiniz ile birlikte başvuru durumunda başvuru sonucu 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi size özel bir zarf içerisinde temin etmeniz mümkündür. Emeklilik primi sorgulama işlemi için şifre temin ettikten sonra yazımızın sonunda sizler için ayrı ayrı paylaştığımız bağlantı adreslerinden, bağlı bulunduğunuz kuruma uygun bağlantıyı seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bağlantı adreslerinden; SSK’ya bağlıysanız 4A, BAĞ-KUR’a bağlıysanız 4B ve Emekli Sandığına bağlıysanız 4C sorgulamasını seçiniz. Emeklilik primi sorgulama için açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Resimdeki işlem tüm sigorta kurumları için verdiğimiz bağlantı adreslerinden yapılacak işlemler için geçerlidir.

4a hizmet dökümü

Ardından gelen sayfa T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girmeniz istenmektedir.

2

Sonrasında girdiğiniz bilgileri kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonunu tıklayarak emeklilik prim sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

3

E-Devlet 4A Emeklilik Primi Sorgulama İşlemi için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4B Emeklilik Primi Sorgulama İşlemi için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet 4C Emeklilik Primi Sorgulama İşlemi için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.