Emlak Vergisi Borç Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emlak Vergisi Borç Ödeme

1319 sayılı Emlak Vergi Kanunu’na göre emlak vergisi; arazi, arsa ve binalar için ödenmekte olan ücrettir. Bu tür evi veya arazisi olan kişiler emlak vergisi ödemek zorunda olmaktadırlar. Bu kişiler ise yılın belirlenmiş zamanlarında bu emlak vergilerini ödemeleri gerekmektedir.

Emlak vergisi ödemeleri gereken kişilerin her bir gayrimenkul türü için (arsa, arazi, bina ve işyeri) ayrı bir şekilde bilgi formu doldurmaları gerekmektedir. Bu doldurması gerekilen bu emlak formlarını ise, bağlı olduğunuz belediyelerden veya ilgili internet sitelerinden almanız gerekmektedir.

Emlak Vergisi İçin Gerekli Belgeler

  • Tapunun fotokopisi
  • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi
  • Binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)
  • Beyan sahibinin ikamet ve arsa iş yeri adresi
  • Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası

Emlak vergisi ise yılın belli zamanlarında taksit şeklinde alınmaktadır. Bu kapsamda ise, 1. taksit ödemesi başlangıç tarihi 1 Mart’tır. 1. taksit son ödeme tarihi ise 31 Mayıs’tır. 2. taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Kasım’tır. 2. taksit son ödeme tarihi ise 1 Aralık günüdür.

Taşınmaz mallara yani arsa, arazi, mesken ve işyeri gibi yerlere ait vergiler o yıl içerisinde asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanmaktadır. Maliye Bakanlığı’nca açıklanmış olan 2016 yılı için oranı yüzde 5,58 olmaktadır. Bu durumda ise, 2015 ve öncesi için belirlenmiş olan konutlar için 2016 yılında emlak vergilerinin yeniden değerleme oranı ise (% 5,58/2) % 2,79’dur.

Ayrıca 2016 yılı içerisinde belirlenmiş olan vergi oranları içerisinde arsaların oran % 0.6, araziler için % 0.3, meskenler için % 0.2 ve işyerleri için % 0.4 olarak belirlenmiştir.

Emlak Vergisi Borç Ödeme İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

Emlak vergisi borç ödeme işleminizi ikamet ettiğiniz belediyelerin internet sitelerinden yapmanız gerekmektedir. Bu anlamda E-Belediye uygulamalarını kullanmanız gerekmektedir. Eğer ikamet ettiğiniz belediyenin böyle bir uygulamanız yoksa ise bizzat belediyeye giderek işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Buna ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizlere sunmuş olduğu E-Devlet uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bu sistemde emlak vergisi borç sorgulama sistemi sayesinde borcunuzu öğrenebilir ve emlak vergisi borç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz işlemlerde E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu anlamda ise, E-Devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifreniz için ise sadece kimlik bilgileriniz ve işlem maliyeti bakımında 2 TL ödemeniz gerekmektedir. Bu işleminizden sonra sizlere kapalı bir zarf içerisinde E-Devlet şifresini vereceklerdir. Bu şifre ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak vergisi borç ödeme işleminiz için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan E-Devlet sistemi üzerinden öncelikle “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

Adsız

Sonrasında değişen ekran ile birlikte sizden istenmekte olan bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bunlar ise, TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifresidir. Bu bilgilerinizi girdikten sonra ise, tek yapmanız gereken “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklamaktır. Dilerseniz Mobil İmza, Elektronik İmza, TC Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı gibi seçeneklerle de işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu anlamda yalnızca sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.

Untitled

Bu işleminizi gerçekleştirdikten sonra ise emlak verginizi öğrenebilir ve emlak vergisi borç ödemeyi yapabilirsiniz. Borcunuzu öğrendikten sonra ise, emlak vergisi borç ödemelerinizi dilerseniz kredi kartınız ile birlikte bu sistemden ödeyebileceğiniz gibi belediyelerden de rahat ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

Belirlenmiş olan borçlarınızı zamanında ödemezseniz bazı cezalar ile karşılaşacaksınız. Bu kapsamda ödemesi geciken taksit için her ay 6183 Sayılı Kanunca belirlenmiş olan kurallar ile birlikte gecikme cezası ödemekle yükümlü olmaktadırlar. Bu durumda belirlenen ceza miktarı ise, % 2,5 olarak belirlenmiştir.

Emlak vergisi borç ödeme zamanlarını öğrenmek ve diğer vergiler için ise, GİB resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Emlak Vergisi Borç Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Emlak vergisi borç ödeme işleminizi ayrıca vergi dairesini resmi internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Emlak vergisi borç ödeme için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa üzerinden sizden istenmekte olan bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki gibi sayfada yer alan;

  • T.C. Kimlik No
  • Nüfus Cüzdanı Seri / No
  • Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası veya Annenizin Kızlık Soyadı
  • Ve son olarakta Güvenlik Kodunu girmeniz gerekmektedir.
  • Ardından “tamam” basmanız yeterli olacaktır.

Adsız

Bu adımlarınızdan sonra ise, emlak vergisi borç ödeme işleminizi kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak Vergisi Borç Ödeme İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.