GSS Borç Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen GSS ile herhangi bir kuruma bağlı olmayan kişiler de sosyal güvenlik imkanlarından faydalanabiliyor. Kişinin bunun için gelir testi ardından belirlenen prim sayısını ödemesi yeterli. Kişi her ay düzenli olarak primlerini yatırarak herhangi bir kuruma bağlı olmamasına rağmen GSS kapsamında sosyal güvenlik imkanlarından faydalanabilir.

Primlerini zamanında yatırmayan ve ödemesini aksatan kişilerin üzerinde GSS borçları birikir. Kişi bu borçları ödemediği takdirde devlete borçlu olur ve borcuna her ay faiz işler. Bu sebeple GSS borç sorgulama işleminiz önemli bir yer tutmaktadır. GSS borcu sorgulama işleminiz ile Genel Sağlık Sigortası yani GSS kapsamında olan borçlarınızı görebilirsiniz.

GSS borcu sorgulama işleminizi internet üzerinden tek bir sistem ile yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden size ait olan E-Devlet şifresi ile GSS borcu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden GSS borç sorgulama işleminiz için aşağıda yer alan linke tıklayınız. Açılan sekmede resimde gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

e-devletgssborçsorgulama

Ardından kimliğinizi doğrulamak için önünüze gelen ekranda resimde oklarla gösterilen butonları doldurunuz. Butonlara T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

edevlet1

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

edevlet3

E-Devlet sistemi üzerinden GSS borcu sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden GSS Borç Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

GSS Prim Borç Ödeme

GSS prim borcu ödeme işleminizi internet üzerinden yapmanız mümkündür. GSS prim borcu ödemeniz için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemi ile GSS prim borcunuzu sorgulayabilir ve de ödeyebilirsiniz. GSS prim borç ödeme işlemi için E-Devlet sistemini kullanabildiğiniz gibi birçok sorgulama işleminiz için de E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Fakat E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi daha önce almadıysanız size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

GSS prim borç sorgulama ve ödeme işleminiz için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklamalısınız. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili kısımlara girmelisiniz. Sisteme girdikten sonra açılan sayfadan gereken yerleri doldurunuz.

SORGUTÜRÜ

Sorgu türü,sorgu tipi,sicil no gibi bilgilerinizi girmelisiniz. Sonrasında güvenlik kodunu da yazarak borç sorgula butonuna tıklamalısınız.GSS prim borç sorgulama işleminizi yaptıktan sonra GSS prim borcunuzu ödeyebilirsiniz.

GSS Prim Borç İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

GSS Borç Sorgulamada Bilinmesi Gereken Kurallar

Genel Sağlık Sigortası kapsamına girenler GSS borçlarını ödemedikleri zaman birikir. Biriken borçlar gecikme zammı ve faizi ile birlikte karşınıza tekrar çıkacaktır. Bu nedenle GSS prim borçlarınızı ödemeye özen göstermelisiniz.

Yapılan gelir testlerinin sonucunda;

Kişi başına aylık geliri 295.50 TL ile 886.50 TL arasında olanlar ayda 35.50 TL

Kişi başına aylık geliri 886.50 TL ile 1.773.00 TL arasında olanlar ayda 106.38 TL

Kişi başına aylık geliri 1.773.00 TL’nin üzerinde olanlar ayda 212.76 TL gibi tutarlarda GSS prim borcu ödemektedirler.

GSS Borç İtirazı

Genel Sağlık Sigortası yani GSS borç itirazı işleminizi yapabilmeniz için öncelikle durumunuzu açıklayan bir dilekçe ve belgeler  ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekiyor. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sonuç alamazsanız GSS borç itirazı için geriye dönük olarak işlenen faizlerin silinebilmesi için iş mahkemelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer GSS borcunuzu bilmiyorsanız öncelikle GSS borç sorgulama işlemi yapmalısınız.E-Devlet sistemi üzerinden GSS borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borç Sorgulama

SGK borcunuzu öğrenmek istiyorsanız kurumlara gitmeden SGK borç sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. SGK borç sorgulama işleminiz için E-Devlet sistemi hizmet vermektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesini ziyaret ederek alabilirsiniz. 2 TL karşılığında alacağınız E-Devlet şifreniz sayesinde birçok sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

SGK borç sorgulama işleminiz için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklamalısınız. Sonrasında karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa açılacaktır.

Adsız2

T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili kısımlara girdikten sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaparak SGK borç sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.