GSS Borç Sorgulamada Bilinmesi Gereken Kurallar | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GSS Borç Sorgulamada Bilinmesi Gereken Kurallar

Türkiye’de bireylere verilen sağlık güvencesi kapsamında oldukça yeni bir değişiklik olan ve birçok köklü değişikliği beraberinde getiren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yani GSS uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinde hizmete girdi. Genel Sağlık Sigortası’nın en önemli ayrıcalığı ise, toplum içindeki kapsamının genişletilmiş olması olarak gösterilebilir. Genel Sağlık Sigortası ile, toplumun birçok kesimi kapsam dahiline alınarak sağlık sigortası dışında kimsenin kalmaması sağlanmaya çalışılmıştır. Daha önceden daha sınırlı olan, sadece zorunlu sağlık sigortasına tabii olarak çalışanların ödemiş oldukları hastalık sigorta primleri karşılığı olarak bireyler sağlık hizmetlerinden yararlanıyorlardı. Ancak Genel Sağlık Sigortası ile toplumdaki birçok kesim sağlık hizmeti alabilir duruma getirildi.

GSS’nin amacı Türkiye vatandaşı olan insanlara sunulan zorunlu sağlık sigortası olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerde bu sistemden kendi istekleri doğrultusunda yararlanabilirler. GSS ile ilgili işlemlerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Devletin oluşturmuş olduğu internet üzerindeki uygulamalar sayesinde bu tür işlemlerinizi hızlı şekilde yapabilirsiniz. Bu yolla eskiden uzun süren işlemlerinizi sıra beklemeden kolayca yapabilirsiniz.

GSS herhangi bir sağlık güvencisi bulunmayan kişilerin ve onların ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için yapılmış bir düzenleme olarak tanımlanabilir. GSS’den faydalanacak olan bireyler ise, SGK’dan yaşlılık, malüllük, ölüm, dul, yetim aylığı almayanlar ile herhangi bir geliri olmayan ya da bahsedilen durumlardan herhangi birinin bakmakla yükümlü olmadığı kişiler için ya da kısaca bir sağlık sigortasından yararlanamayan ve buna ek olarak yeşil kartı da olmayan bireyler için düzenlenen bir sistemdir. Bu sisteme, bir gelir testi yapılarak uygun olup olunmadığı öğrenilebilir. Gelir testini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonları gerçekleştirir. Bu her ilçede bulunur.

Yapılacak gelir testi sonucunda;

  • Kişi başına aylık geliri 295,50 TL ile 886,50 TL. arasında geliri bulunanlar ayda 35,50 TL,
  • Kişi başına aylık geliri 886,50 TL il3 1.773,00 TL. arasında geliri bulunanlar ayda 106,38 TL,
  • Kişi başına aylık geliri 1.773,00 TL’nin de üzerinde olanlar ise ayda 212,76 TL gibi tutarlarda GSS prim borcu öderler.

Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilme olanaklarına değinecek olursak, 18 yaş altındaki çocuk sayılan küçükler, zaten yaşları dolayısı ile direkt olarak Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmaktadırlar. 20 yaşını geçmemiş olan orta öğretim öğrencileri, 25 yaşını doldurmamış olan üniversite öğrencileri yine eskiden, çocukken olduğu gibi aileleri üzerinden Genel Sağlık Sigortası kapsamından faydalanabileceklerdir. Yine üniversite eğitimi yani lisans eğitimi bitmiş olan bireylerin doktora ve yüksek lisans öğrenciliği durumlarında, Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmediğinden 25 yaşını dolduran bu eğitim düzeyindeki öğrenciler Genel Sağlık Sigortası primi ödemek durumundadırlar.

Öğrencilik durumları dışında, yeşil kartı olan bireyler zaten Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahildirler. Yeşil kart sahipleri her yıl vize yaptırırlar. Bu vize tarihleri dolduktan sonra 20 gün içerisinde vizesi dolan yeşil kart sahipleri de Genel Sağlık Sigortası için gelir testi yaptırmak durumunda kalırlar. Bunun dışında işsiz olan bireyler ve mevcut olan işsizlik sigortasından faydalanan bireyler işsizlik aylığı aldıkları sürece sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Bu noktada, bu kişilerin aylık aldıkları süre boyunca bir GSS primi ödemelerine gerek olmayacaktır. Ücretsiz şekilde izin alan bireyler, eğer izin süreleri 1 aydan uzun bir süre için izin almışlarsa bu süre için GSS primi ödemek durumundadırlar. Çalışan bireylerin, çalıştıkları ay içerisinde almış oldukları raporlu izin günleri için ise bir GSS primi ödemelerine gerek yoktur.

Yurt dışında yaşayan bireyler için GSS prim ödeme koşulları ise, eğer yurt dışında yaşayan bireylerin ikametgahları halen Türkiye’de ise, Genel Sağlık Sigortası primi ödemek durumunda kalırlar.

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden kolayca yerine getirebilirsiniz. Bunun için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak GSS borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. GSS prim borcu sorgulama isteyen kişilerin E-Devlet şifresine ihtiyaçları olacaktır. E-Devlet şifrelerini PTT şubelerine giderek nüfus cüzdanları ile ve 2 TL karşılığında edinebilirler ve internet üzerinden verdiğimiz linke tıklayarak sahip oldukları GSS borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

789

GSS Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.