GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası sorgulama işleminiz Genel Sağlık Sigortası’na bağlı olduğunuz kapsam açısından çok önemlidir. Hiçbir kuruma bağlı olmayıp sosyal güvencesi olmayan kişiler için Genel Sağlık Sigortası yani GSS kurumu ortaya çıkmıştır. Kişilerin gelir testine göre ödemeleri gereken prim miktarı belirlenir ve kişiler bu belirlenen primleri ödeyerek sosyal güvencelerden faydalanabilir. Gelir testine göre belirlenen ücretin altında maaş alan kişiler prim ödeme zorunluluğu olmadan GSS kapsamından faydalanabilirler.

Günümüzde teknolojinin oldukça gelişmesi ile birlikte artık birçok işlemi internet üzerinden yapabildiğimiz gibi GSS sorgulama işleminizi ve bunun gibi birçok önemli işlemi de internet üzerinden gerçekleştirebilmekteyiz. GSS tescil sorgulama işleminizi ve bunun gibi birçok önemli ve gerekli işlemi daha önceden iki resmi internet sitesi ile yapabiliyordunuz. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık bu işlemleri internet ortamında tek bir resmi siteden şifre ile sorgulama şekilde yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz resmi internet sistemi E-Devlet sistemidir. E-Devlet üzerinden gerçekleştireceğiniz her işlem için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek şifre alma başvurusunda bulup, 2 TL işlem ücreti ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet Genel Sağlık Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi ile Genel Sağlık Sigortası sorgulama işleminizi yapabilmek için yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Önünüze aşağıda bulunan resimde verilen ekran gelecektir. Karşınıza çıkacak ekranda bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.


gsssorgulama

Ardından önünüze gelen ekrandan kimliğinizi doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

gsssorgulama1

Girdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olup olmadığını kontrol ediniz ve devamında GSS sorgulama işleminizi tamamlamak için “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

gsssorgulama2

E-Devlet şifreniz ile Genel Sağlık Sigortası sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. GSS kurumuna ait olan borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Genel Sağlık Sigortası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen GSS ile vatandaşlar sosyal güvenlik imkanlarından yararlanabilir. Her ay düzenli olarak primlerin yatırılması gerekmektedir. Primlerini zamanında yatırmayan kişilerin GSS borçları birikir. Eğer kişi bu borçları ödemezse borçlarına her ay için faiz eklenmektedir. GSS borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Eğer GSS borçlarınızı bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız internet üzerinden basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden GSS borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet ile GSS borç sorgulama işleminizi yapabilmeniz için öncelikle E-Devlet şifreniz olmalıdır. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa,size en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi almak için 2 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden GSS borç sorgulama işleminizi yapabilmeniz için yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamalısınız. Açılan sayfada göreceğiniz Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıklayınız.

e-devletgssborçsorgulama

Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa açılacaktır.

edevlet1

T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi gerekli yerlere giriniz. Sonrasında da Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Gerekenleri yaptıktan sonra açılan sayfa ile birlikte GSS borcunuzu öğreneceksiniz.

GSS Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GSS Prim Sorgulama

GSS prim borcu, sağlık sektöründe yapılabilen bir sorgulama türüdür. GSS sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. GSS prim borcunuzu sorgulayarak ödemeniz gereken miktarı öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapılan GSS prim sorgulama işlemi için E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. PTT şubesine yapacağınız 2 TL gibi bir ödeme ile E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ile E-Devlet sistemine girişinizi yapmalısınız. E-Devlet sistemine girişiniz için sayfanın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamalısınız. Karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran açılacaktır.

gss-tescil-prim1

Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıklamalısınız. Yeni bir sayfa açılacaktır. O sayfada T.C. kimlik numaranızı ve PTT şubesinden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi ilgili kısımlara yazmalısınız. T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile birlikte E-Devlet sistemine giriş işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Girişinizi yaptıktan sonra seçenekler arasından GSS prim sorgulama başlığını bulabilir ya da arama kısmına GSS prim sorgulama yazarak istediğiniz sorgulama çeşidine ulaşabilirsiniz.

GSS Prim Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.