HGS Bakiye Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

HGS Bakiye Sorgulama

İnternetin gelişimi ile birlikte internet üzerinden yapılan işlemlerin sayısı artmıştır. İnternet üzerinden birçok bilgi edinme ve sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eskiden bazı kurumları ziyaret ederek yaptığınız işlemleri artık internet üzerinden online bir şekilde yaparak hem zamandan hem de paradan kazanabiliyorsunuz. İnternet üzerinden hizmet veren sistemlerden birisi de HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi’dir. HGS müşteri hizmetleri, PTT’nin resmi internet sayfası üzerinden hizmet vermektedir. HGS müşteri hizmetleri ile HGS ile ilgili sorgulama ve bilgi edinme işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan bazı köprü ve kara yollarında gişelerden daha hızlı geçilebilmesi için (HGS) Hızlı Geçiş Sistemi geliştirildi. HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi, köprü ve otoyollarda trafiğin sıkışma sorunu ortadan kaldırılması ve araç sürücülerinin rahat etmesini amaçlıyor. HGS kart kullanıcıları bazı köprü ve kara yolları gişelerinde trafik sıkışması durumu ile karşı karşıya kalmadan hızlı ve daha seri bir şekilde geçiş sağlayabiliyor.Eskiden HGS geçişleri için yapılan ödemeler elden yapılıyordu.Fakat bu yöntem oldukça zaman kaybı ve trafik yaratıyordu. Bu nedenle HGS elden ödeme yöntemi kaldırıldı. HGS geçişleri için ödenmesi gereken ücret, araçlara yerleştirilen çipler sayesinde yapılıyor. HGS’den yararlanabilmeniz için aracınıza çip yerleştiriliyor. Aracınıza yerleştirilen çipte bir bakiye bulunuyor. Bakiyenin yettiği ölçüde gereken köprü ve otoyollardan geçişiniz sağlanıyor. Eğer bakiyeniz geçiş için yeterli değilse sizin için sorun yaratacak bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Örneğin geçiş için ödemeniz gereken miktarın 11 katını ödemeniz gerekecektir. Bu nedenle HGS bakiyelerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde geçişleriniz kaçak geçiş olarak isimlendirilecektir. Gereken kaçak geçiş cezasını ödemeniz gerekmektedir.

HGS bakiye sorgulama işlemi için müşterinin beyan ettiği ve sisteme girmiş olduğu GSM numarasına müşterinin bakiyesinin azalması halinde sistem üzerinden otomatik mesaj gönderilip müşteri bilgilendiriliyor. HGS bakiye sorgulama işleminizi elektronik ortamda da yapmak istiyorsanız PTT’nin vatandaşlara sunmuş olduğu sisteme üye olmanız gerekmektedir. PTT’nin kendi resmi sitesinde sunulmuş olunan hizmete üye olduktan sonra HGS online işlem merkezi aracılığı ile HGS bakiye sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Sistemine Nasıl Üye Olunur?

HGS bakiye sorgulama işleminizi elektronik ortam üzerinden yapabilmeniz için sisteme üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işleminiz için aşağıda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Üye olma işleminizde açılan sayfanın sağ üst tarafında yer alan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonunun kilidine tıklayınız.

Aşağıda resimde göstermiş olduğumuz “Üye Olun” butonuna basınız.

ÜYELİK1 ÜYELİK

Ardından T.C. kimlik veya vergi kimlik numaranızı, e-posta adresinizi, şifrenizi ve şifrenizi tekrardan giriniz. Ardından resimde yer alan güvenlik kodu giriniz. Eğer görseldeki güvenlik kodunu okuyamadıysanız, yenile seçeneğine tıklayarak yeni bir güvenlik kodu alabilirsiniz.

Girdiğiniz bilgilerin doğru eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra “Üye Ol” butonuna tıklayınız.

ÜYELİK2

Üye ol butonuna tıkladığınızda üyelik işleminiz gerçekleşecektir. Üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdiğinizde yan tarafta göreceğiniz HGS Müşteri Hizmetleri adlı kısımdaki e-posta ve şifre bilgilerinizi girmelisiniz.Güvenlik kodunu da ilgili kutucuğa girdikten sonra Giriş Yap butonuna tıklamalısınız.

HGS Bakiye Sorgulama Sistemine Üye Olmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS bakiye sorgulama işleminiz için öncelikli olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede sayfanın PTT’nin HGS resmi sitesi olup olmadığından emin olunuz. Doğru sisteme yönlendirildiğinizden eminseniz HGS bakiye sorgulama işleminize devam edebilirsiniz.

HGS bakiye sorgulama işleminizde açılan sayfanın sağ üst tarafında yer alan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonunun kilidine tıklayınız.

HGSBAKİYESORGULAMA

HGS bakiye sorgulama işleminizi daha önceden kullandıysanız ve sisteme üye iseniz açılan sekmede T.C. kimlik numaranızı, sisteme girdiğiniz şifrenizi ve resimde yer alan güvenlik kodunu giriniz.

HGSBAKİYESORGULAMA1

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayınız. HGS bakiye sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.Eğer sisteme daha önceden üye olmadıysanız hemen üye olabilirsiniz. Üye Olun adlı seçeneği gördüğünüzde tıklayınız. Üyelik için sizden T.C. kimlik numaranız ya da Vergi Numaranız, e-posta adresiniz, şifreniz ve tekrardan şifreniz ve son olarak da görseldeki güvenlik kodunu girmeniz istenecektir. Gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra Üye Ol butonuna tıklayınız.Üyelik işleminiz tamamlandığında sağ kısımda bulunan e-posta ve şifre istenen kutucukları doldurabilirsiniz.Güvenlik kodunu da girdikten sonra Giriş Yap butonuna tıklarsanız, HGS bakiye sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle HGS Bakiye Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS bakiye sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz.Ayrıca  HGS bakiye sorgulama işleminizi sistemde kayıtlı olan kişinin telefon numarası aracılığı ile yapabilirsiniz. Araç sahibinin sistemde kayıtlı olan numarasına gönderilen mesajlar ile bakiyesi hakkında araç sahibi bilgilendirilmiş oluyor.Eğer HGS bakiye sorgulama işleminizi internet üzerinden yapmak isterseniz PTT resmi internet sitesi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. PTT resmi internet sitesi üzerinden HGS hizmetine üyeliğinizi yaptıktan sonra SMS ile HGS bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS kartınıza SMS ile bakiye yükleyebilirsiniz. Turkcell Mobil Ödeme sistemi ile PTT’den aldığınız HGS etiketine bakiye yükleme işlemi SMS ile yapılabilmektedir. SMS ile HGS bakiye sorgulama işlemi için PLAKA boşluk TUTAR yazarak 1447’ye SMS göndermelisiniz. Yükleme tutarı faturalı hatlar için faturaya yansıtılırken, faturasız hatlar için TL olarak kesilmektedir.

HGS ile bakiye sorgulama işlemi yapılmamaktadır. HGS bakiye sorgulama işleminizi internet üzerinden yapmalısınız. HGS bakiye sorgulama işleminiz için sisteme üye olmalısınız. Sisteme üye olabilmek için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız.

Adsız

Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza çıkan ekrandaki boş kısımları doldurmalısınız. Boş kısımları eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra Üye Ol butonuna tıklamalısınız. Bu sistem sayesinde internet üzerinden sisteme üye oluyorsunuz ve daha sonrasında SMS ile HGS bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştiriyorsunuz.

SMS İle HGS Bakiye Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama

E-Devlet kapısı, birçok sorgulama ve bilgi edinme işlemlerinin yapıldığı bir platformdur. E-Devlet aracılığı ile birçok kurumu ziyaret etmenize gerek kalmadan sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.Bu işlemlerden birisi olan HGS bakiye sorgulama işleminiz için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinde temin edebilirsiniz. Kimliğiniz ile birlikte gittiğiniz PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Eğer daha önce E-Devlet şifrenizi aldıysanız ve kaybettiyseniz ya da unuttuysanız tekrar almak için ödemeniz gereken ücret 2 TL değil, 4 TL olacaktır.E-Devlet şifreniz size özeldir bu nedenle kimse ile paylaşılmaması gerekir. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Ancak bir e devlet şifresine sahip değilseniz ya da başka bir yöntem ile giriş yapmak isterseniz bu da mümkündür. Mobil imza, Elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı bu yöntemlerden diğerleridir.

E-Devlet sistemini kullanarak HGS bakiye sorgulama işleminiz için sayfanın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. Bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınıza açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basmalısınız. Sonrasında T.C. kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi ilgili kısımlara girmelisiniz. Sizden istenen bilgileri ilgili kısımlara eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamalısınız. İstediğiniz sorgulama işlemi başarı ile tamamlanmış olacaktır.

E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan HGS Borç Sorgulama

Bildiğimiz üzere plaka üzerinden birtakım işlemlerin yapılması mümkün işte plakadan HGS borç sorgulama da bu işlemlerden biridir. Aracınız üzerinde bulunan plaka aracılığı ile HGS borcunuzun bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Plakadan HGS borç sorgulaması yapmanın en kısa ve hızlı yöntemi internet üzerinden sorgulama yapmaktır. Bu işlem için PTT resmi internet sitesi üzerinden sağlanan hizmeti kullanabilirsiniz. Borç sorgulaması yapmak için sisteme üye olmanıza gerek yok yalnızca plakanızı kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Plaka üzerinden HGS borç sorgulamak için ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. Açılan sayfada öncelikle sorgulama yapmak istediğiniz araca ait plakayı daha sonra verilen doğrulama kodunu yazarak Sorgula butonuna basmanız yeterlidir. Bu işlem ile HGS borcunuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemini Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

HGS Borç Sorgulama İletişim

HGS borcunuzun bulunup bulunmadığını sorgulamanın bir diğer yöntemi de iletişim numarası üzerinden sorgulama işlemi yapılmasıdır. PTT çağrı merkezi numarasını arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

PTT çağrı merkezi iletişim numarası 444 17 88

Müşteri temsilcisi aracılığı ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çağrı merkezini aramanın dışında PTT resmi internet sitesi üzerinden sisteme kayıt olarak sorununuzu çözebilirsiniz.

YORUMLAR

 • Abdil Er 24 Şubat 2015 08:05

  Siz bu yaptığınızın haber olduğundan emin misiniz?

  • Aykut Otu 27 Şubat 2015 13:36

   Abdil bey nasıl bir problem gördünüz acaba?

   • hacı kalkan 5 Haziran 2015 17:52

    kendi tc giriyorum hgs internet sitesini açmıyor

    • Hürcan Karataş 7 Haziran 2015 18:22

     Yazıda detaylı olarak anlatılmıştır. Site ile alakalı bir durum olabilir.

     • Parlak 23 Ağustos 2015 00:02

      ben boyle bir sistem gormedim uye olamiyorum

 • Parlak 23 Ağustos 2015 00:03

  ben boyle bir sistem gormedim uye olamiyorum bakiye ogrenmek icin

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.