HGS KAÇAK GEÇİŞ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

HGS KAÇAK GEÇİŞ SORGULAMA

Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte internetin kullanımı artmıştır. İnternetin kullanımının artışı bizim için oldukça fazla kazanç sağlamaktadır. İnterneti birçok işimizi halletmek için kullanabiliriz. Eskiden kurumları ziyaret ederek yapılan birçok işlem artık internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. İnternet üzerinden yapılan işlemler bize hem zamandan hem de paradan tasarruf etmemize imkan veriyor. İnternet üzerinden yapılan işlemlerden yararlanırsanız, aslında ne kadar kolay olduğunu sizler de göreceksiniz.Örneğin HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili sorgulama ve borç ödeme işlemleriniz için internet üzerinden HGS müşteri hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Daha önce otoyollardan geçiş için KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) uygulanıyordu. Benzin istasyonlarından veya yol üzerindeki işletmelerden alınabilen kartın okutulması ile gerçekleşen  bir sistem. Ancak kartı okutmak için araçların duraksaması trafiğin aksamasına sebep oluyordu. Bu sorunun giderilmesi için OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) geliştirildi. Yazımızın sonraki aşamalarında daha ayrıntılı ele alacağımız bu sistem araçların duraklama yapmadan hızlı bir şekilde geçişini sağlar. Sistem daha da geliştirilerek HGS ( Hızlı Geçiş Sistemi) uygulamaya başlanan bir sistemdir.

HGS Nedir ?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) 17 Eylül 2012 de PTT ve Karayollarının birlikte çalışması üzerine oluşturularak uygulanmaya geçilen bir sistemdir. Boğaz köprüleri ve otoyolların geçişinde kullanılan bir ücretlendirme sistemidir. Trafiğin geçiş sırasında yoğunlaşmasıyla insanların mağduriyetleri sonrası tepkiler üzerine ihtiyaç duyulmuştur. Projenin mimarı aslında Vendeka Akıllı Ulaşım ve Teknoloji Çözümleri Genel Müdürü Erhan ARK’ tır. Türkiye de 11 milyonun üzerinde HGS kullanıcısı bulunmaktadır. RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisiyle gerçekleşen bir ücretlendirme sistemidir. Bu uygulamada çakallık peşinde olan vatandaşlara uyarımız ücret ödememe gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Kaçak geçiş yapanların plakaları gişeden geçen araçların dört farklı açıdan görüntüsünü alan sınıfı ve plakasını tespit eden kameralar bulunmaktadır. Kaçak geçiş yapanlar borcunu HGS Kaçak Geçiş Sorgulama sisteminden öğrenebilirler. Bu uygulamanın başlamasıyla 1 Şubat 2013 itibariyle Kartlı Geçiş Sistemi kaldırılmıştır. KGS kartında kalan paralar HGS kartına geçiş yaptırılabilir.

Bazı vatandaşların sistemin kartı okumadığına dair şikayetleri bulunuyor. Bu durumda kartı okumadan geçen sürücü kaçak geçmiş sayılmaz . Kameralar geçen aracın plakasını çekiyor ve sistemde bu araca ait HGS kartının bulunduğu tespit ediliyor. Böylece normal ücrete tabi tutuluyorlar. PTT şubelerinden etiket ve kartların alınması gerekir. Etiketin arabanın ön camına yapıştırılması tavsiye edilir. Plaka ile etiketin geçiş sırasında sistem tarafından okunmasıyla aracın duraklamasına etek kalmadan ücretlendirme işlemi gerçekleşir. Etiketin dikiz aynasının tam alt kısmına gelecek şekilde yapıştırılması gerekir.

HGS sisteminde ne kadar bakiye kaldığını unutabiliriz. Ne kadar bakiye kaldığını internet üzerinden bakiye sorgulama işlemiyle öğrenebilirsiniz. Kaçak Geçiş yapıp yapmadığımızı ise HGS Kaçak Geçiş Sorgulama sisteminden öğrenebilirler. HGS müşteri hizmetleri sitesinde HGS Kaçak Geçiş Sorgulama sisteminde açılan ekranda araç plaka numarasını yazdıktan sonra alt kısımdaki çubuğu sağ tarafa kaydırarak sorgulama yapabilirsiniz. Belirtildiği üzere sayfada sadece 2015 ve 2016 yıllarına ait ihlalli geçişler gösterilmektedir. Eğer HGS kartınız varsa HGS Kaçak Geçiş Sorgulama yapmamıza gerek yok. Kaçak geçiş yapılsa bile geçiş yapılan plaka üzerine on beş gün içerisinde HGS veya OGS abonesi olunması durumunda cezai müeyyide uygulanmaz.

HGS Ücretleri Ne Kadardır?

HGS ler PTT şubelerinden temin ediliyor. İki şekilde HGS bulunuyor. Etiket şeklinde ve kart şeklinde. Etiket şeklinde olan 5 lira, kart şeklinde olan ise 15 lira olarak belirlenmiştir.  Araçlar 6 çeşit ücretlendirme şeklinde bölümlere ayrılır.

1.sınıf Araçlar: Aks aralığı 3.20 cm altında olan araçlardır. Ücreti 30 TL

2.sınıf Araçlar: Aks aralığı 3.20 ve daha fazla olan araçlar. Ücreti 37.50 TL

3.sınıf Araçlar: Aks sayısı 3 tane olan araçlar. Otobüs gibi. Ücreti 53 TL

4.sınıf Araçlar: Aks sayısı 4 veya 5 olan araçlar. Ücreti 67.50 TL

5.sınıf Araçlar: Aks adeti 6 veya daha fazla olan araçlar. Ücreti 81.50 TL

6.sınıf Araçlar: Motosikletler.

HGS Nereden Alınır ?

HGS etiketi ve kartları PTT şubelerinden veya anlaşmalı bankalardan ruhsat ve kimliğinizi götürerek alabilirsiniz.

HGS Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle HGS ye abone olmanız gerekmektedir. Bakiyenizi sık sık kontrol etmeniz lazım. Aksi takdirde geçiş ihlali yapmış sayılabilirsiniz. Vatandaşlara bakiye yükleme hususunda bir kolaylık sağlanmıştır. HGS Müşteri Hizmetleri sitesine giriş yaparak bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ödeme yapmanız için kredi kartınızın olması gerekir. Eğer yoksa ödeme yapılan kurumlarda da işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kurumlar ise bankalar ve PTT şubeleridir. İnternet üzerinden ödeme yapacak kişiler en az 10 TL ödeme yapabilir. Günümüzde ödeme işlemleri daha da kolaylaştı. HGS Mobil Bakiye Yükleme uygulaması ile bakiye yükleme işlemini buradan yapabilirsiniz.

HGS Affı Nedir?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Çankaya da gerçekleşen ekonomi zirvesinde milyonlarca borcu olan vatandaşı sevindiren bir karar çıktı. Birikmiş vergi cezalarının tamamına af getirildi. Bunların içinde konunuzu ilgilendiren HGS affı da bulunuyor.

HGS Ceza İndirimi

TBMM genel kurulundan geçen torba yasasında HGS cezaları konusunda düzenlemeye gidildi. Ücret ödemeyen sürücülere daha önce en uzak mesafe ücretinin on katı ceza uygulanırken aracın gittiği mesafenin 10 katı olarak değişti.

Günümüzde vatandaşların bu sistem hakkında hakkı şikayetleri artmış bulunuyor. Hesapta bakiye olmadığı zaman kaçak geçiş yapmış görünen sürücülere yedi gün içinde ödeme yapmadığı zaman bu ceza katlanarak sürücünün karşısına çıkıyor. HGS Kaçak Geçiş Sorgulama sisteminde yüzlerce milyar borcum görünen kişiler bu sisteme isyan ediyor. Bakiye yüklemeyi unutan kişiler böyle büyük miktarda cezaların altından kalkamaz , bu duruma bir çare istiyorlar. HGS Kaçak Geçiş cezalarına ilişkin yeni düzenlemeler sayesinde sorunların giderilmesi bekleniyor.

HGS kullanıcısının artması sonucu HGS sistemlerinin çoğaltılması yolunda çalışmalar devam ediyor. Sistemin mimarı Erkan Ark yeni sistemle daha rahat geçişlerin gerçekleşeceğini belirtti. HGS Kaçak geçişleri tamamen bitirmek ve HGS Kaçak Geçiş Sorgulama sistemine gerek duymamak hedeflenmiştir.

Sistemde etiket okunduğu zaman uygulamada yeşil ışık yanar okunmaz ise kırmızı ışık yanar.

Hızlı geçiş sisteminin uygulandığı yol ve köprüler:

İzmir- Aydın Otoyolu

İzmir – Çeşme  Otoyolu

Boğaz köprüleri

Avrupa otoyolu

Anadolu otoyolu

Niğde – Mersin- Şanlıurfa otoyolları

Geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 10. Maddesi gereğince “ Sürücü idare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır. “

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi’nden (HGS) faydalanan vatandaşlar geçiş sırasında geçiş ihlali yapmış ise bu ihlalleri HGS kaçak geçiş sorgulama işlemi ile öğrenebilirler. Bu sistemden yararlanmak için ilk olarak yazının sonunda yer alacak olan HGS sorgulama linke tıklayınız. HGS kaçak geçiş sorgulama işlemi HGS müşteri hizmetleri üzerinden yapılmaktadır. HGS, PTT’nin resmi internet sitesidir. HGS müşteri hizmetleri üzerinden HGS kaçak geçiş sorgulama işleminizi yapabilmeniz için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz HGS kaçak geçiş sorgulama  linkine tıklamalısınız. Daha sonra karşınıza açılacak olan sayfada ilk olarak yapmanız gereken sayfanın sağ üst kısmında yer alan HGS geçiş ihlali sorgulama butonuna basmak olacaktır. Bu alana tıkladıktan sonra karşınıza bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfadaki işlemleri yapmak için bazı bilgiler sizden istenecektir.

5

Bu sayfada sizden istenilecek olan bilgiler sorgulamasını yapacağınız aracın plaka numarasıdır. Bu alanda yer alan araç plaka numarasını giriniz bölümüne sorgulamasını yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını giriniz. Bu alana ilgili plaka numarasını eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra yapmanız gereken bir diğer işlem ise sol tarafta yer alan kutucuk içinde yazılı bulunan harf ve rakamları eksiksiz ve doğru bir şekilde yenile butonu altında yer alan kutucuğa girmek olacaktır.Güvenlik amaçlı yapmış olduğunuz bu işlemde eğer görseldeki harfleri ve rakamları göremiyorsanuz yenile butonuna basarak yeni bir güvenlik kodu gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu alanı da doldurduktan sonra ise son olarak sorgula butonuna basmanız gerekmektedir. Sorgula butonuna bastıktan sonra HGS sorgulama yaparak açılacak olan sayfada aracınızın geçiş ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca HGS geçiş ihlali yaptıysanız borcunuzun varlığı ya da yokluğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

6

İşte görüldüğü gibi HGS kaçak geçiş sorgulama işlemini oldukça rahat ve kolay bir şeklide yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmak istiyorsanız  ilk olarak yazının sonunda yer alacak olan linke tıklayınız. Daha sonra ise sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra HGS sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

HGS Kaçak Geçiş Cezası Nereye Ödenir?

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi ile bazı otoyol ve köprülerden geçiş sırasında ödeme yapılmaktadır. Daha öncelerde HGS için ödenecek ücret elden yapılıyordu. Fakat trafiği olumsuz etkileyen bu uygulama, zaman kaybına da neden olduğu gerekçesiyle kaldırıldı.Sonrasında KGS yani Kartlı Geçiş Sistemi getirildi. Fakat yine bir zaman kaybı oluşmaktaydı. Kartlı sistem ile dur kalk söz konusu olduğu için aksamalar olmaktaydı.KGS sistemi ile de beklenen sonuç alınamadığı için yeni bir yöntem geliştirildi. Tüm bu sistemlerin sonrasında gelen HGS sistemi ile sorunlar çözülmüş oldu. Araçlara yerleştirilen çipler sayesinde herhangi bir dur kalka gerek kalmadan hızlı bir şekilde geçiş yapılmaya başlandı. Araçlara takılan çiplerde, geçiş için gerekli bakiye olması gerekmektedir.HGS geçişleriniz için çiplerde bulunması gereken bakiye olduğu zaman geçişleriniz normal bir şekilde gerçekleşecektir. Eğer HGS geçişi için gereken miktar, araçtaki çiplerde bulunmuyorsa normalde ödenmesi gereken miktarın 11 katı gibi bir miktarda ödeme yapılmaktadır. Bu ücret kaçak geçiş cezası olarak değerlendirilmektedir. HGS çiplerinizi PTT şubelerinden ve Shell bayilerinden temin edebilirsiniz. Yapacağınız yüklemeleri ise yine aynı yerlerden ya da internet üzerinden yapmanız mümkündür. Ödeme işlemlerinizi düzenli olarak takip etmeniz sizin için önemli olacaktır.HGS işlemleri PTT aracılığı ile yürütülmektedir. PTT üzerinden başvurularınızı,borç ödemelerinizi yapabilirsiniz.

HGS bakiyeniz bittiğinde yapacağınız geçişler, kaçak geçiş olarak adlandırılmaktadır. Yapmış olduğunuz geçişler için kaçak geçiş cezası ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle HGS bakiye sorgulama işleminizi düzenli olarak yapmalısınız. HGS bakiye sorgulama işleminizi düzenli olarak yapmazsanız, geçişleriniz için ödemeniz gerekecek kaçak geçiş cezasının miktarı daha fazla olacaktır.Örneğin normalde ödemeniz gereken HGS geçiş ücretinin 11 katını ödemeniz gerekecektir. HGS kaçak geçiş cezasını internet üzerinden ödemeniz mümkündür.HGS kaçak geçiş cezasını internet üzerinden ödemek isterseniz, PTT resmi sitesine giriş yapmalısınız. OGS  HGS kaçak geçiş sorgulama ile ilgili olarak yapabileceğiniz tüm işlemleri bu site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Anasayfa üzerinde Geçiş İhlali Sorgula butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak plakadan HGS kaçak geçiş sorgulama işlemi yapabilirsiniz. HGS kaçak geçiş sorgulama karayolları işleminiz için PTT resmi sitesini kullanabilirsiniz.

HGS kaçak geçiş cezası ne kadar? HGS kaçak geçiş cezası kaç para ? gibi sorular yöneltecek olursanız, aracın geçiş ücretinin 11 katı olarak HGS kaçak geçiş ücreti belirlenmiştir.HGS kaçak geçiş cezası ödeme ve HGS kaçak geçiş cezası sorgulama gibi  işlemleriniz için PTT resmi sitesini kullanabilirsiniz.

HGS den kaçak geçiş cezası sorgulama, OGS kaçak geçiş sorgulama PTT gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için sisteme üye olmanız gerekmektedir. Eğer sisteme daha önceden üye olduysanız aşağıdaki görseldeki gibi kırmızı kutucuk içinde göreceğiniz, sizden istenen e-posta ve şifre kısımlarını doldurmalısınız.

Untitled

Eğer üye değilseniz, yine kırmızı kutucuk içinde göreceğiniz Üye Olun adlı butona tıklayarak HGS üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üyeliğinizi yaptıktan sonra e-posta adresiniz ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapabilirsiniz.Eğer daha önce sisteme üye olduysanız ve şifrenizi unuttuğunuz için sisteme giriş yapamıyorsanız,şifremi unuttum seçeneğine tıklayınız.Eğer HGS müşteri hizmetleri aracılığı ile yani e-postanız ile sisteme kayıt olarak giriş yapmak istemiyorsanız, bir seçenek daha bulunmaktadır. Alt kısımda görebileceğiniz gibi E-Devlet Şifresi ile Giriş seçeneğine tıklayarak e-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile HGS kaçak geçiş cezası yani HGS borç ödeme işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet kapısı, birçok sorgulama işleminin yapıldığı bir sistemdir. E-Devlet sistemi aracılığı ile birçok kurumun yaptığı işleri internet üzerinden kendiniz yapabilirsiniz. Eskiden kurumlarda saatlerce sıra bekleyerek yapılan işlemleri internet üzerinden oldukça basit ve hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür. E-Devlet sisteminden yararlanabilmeniz için gerekenler T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz olacaktır. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz,size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek, 2 TL ücret karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Eğer daha önceden E-Devlet şifrenizi aldıysanız, fakat şifrenizi kaybettiyseniz tekrar şifre almanız mümkündür ancak ödemeniz gereken E-Devlet şifresi ücreti 2 TL değil 4 TL olacaktır. Gerekli ücreti ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.E-Devlet şifresi size kapalı bir zarf içerisinde verilecektir. E-Devlet şifreniz sizin kimliğiniz niteliğindedir. E-Devlet şifrenizi kimse ile paylaşmayınız. E-Devlet kapısı üzerinden birçok sorgulama işlemi E-Devlet şifresi ile yapılmaktadır. HGS kaçak geçiş ihlali sorgulama ve ödeme işlemlerinizi bu kanalları kullanarak yapabilirsiniz.HGS kaçak geçiş sorgulama telefon ile yapılmamaktadır. HGS kaçak geçiş cezası iptali bulunmamaktadır.

YORUMLAR

  • KENAN AKTİMUR 8 Kasım 2016 10:22

    aracımın plakası 34 BB 4494
    HGS NUMARAMI OKUYAMIYORUM LÜTFEN YAZARMISINIZ

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.