IMEI Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

IMEI Sorgulama

Çağımızın teknoloji çağı olması ile birlikte telefonlarımız bizlerle özleşti. Telefonumuzu kaybettiğimizde maddi kaybın yanında manevi kayıp daha önemli oluyor. Çünkü telefonumuzu kaybetmek demek aynı zamanda kişisel bilgilerimizi de tehlikeye atıyor. Artık telefonumuzu kaybettiğimiz zaman IMEI sorgulama işlemimizin ardından telefonumuzun nerede olduğunu sorgulayabiliyor aynı zamanda telefonunu kullanılmasını kilitleyebiliyoruz. Bununla birlikte kişisel bilgilerimizi de güvenle saklayabiliyoruz.

İleride mağdur olmak istemiyorsanız telefonunuzu alır almaz IMEI no sorgulama işleminizi yapmanızı öneririz. Mümkünse güvenli birkaç yere IMEI numaranızı yazın. Bu şekilde telefonunuzun başına bir şey geldiği zaman acil önlem alabilirsiniz.

Farklı şekillerde IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Telefonunuz ile de IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Dilerseniz de E-Devlet sistemi üzerinden işleminizi yapabilirsiniz.

IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Herkesin bildiği uygulaması kolay olan yöntemlerden birisi de telefonunuzun arama tuşunu kullanarak IMEI no sorgulama işlemidir. Telefonunuzun tuş takımını açarak sanki arama yapıyormuş gibi “*#06#” tuşlayınız. Bu şekilde telefonunuzun ekranında IMEI numarası gözükecektir.

Telefonunuzun bataryası ile de IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Fakat çoğu akıllı telefonun bataryasının açılmaması sebebi ile bu durum yapılamayabiliyor. Eğer telefonunuzun bataryası açılıyorsa telefonunuzu kapatın ve arka kapağını açın. Bataryanın üzerinde 15 haneli IMEI numarası görebilirsiniz.

Telefonunuzun ayarlar kısmından da IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ayarlar>Telefon hakkında>Durum seçeneklerini takip ederek IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Cihazınızın kutusunu hala saklıyorsanız IMEI no sorgulama işleminizi yine yapabilirsiniz. Telefonunuzun çalındığında veya kaybolduğunda hemen ümitsizliğe kapılmayın birçok yöntem ile IMEI sorgulama numarasını görebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi ile IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Dilerseniz E-Devlet sistemi üzerinden de IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet IMEI sorgulama işleminiz ile mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp çalıntı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer telefonunuz yurt dışından gelmiş ise bu işlemi mutlaka yapmalısınız.

İşleminiz için öncelikli olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekranda ilk olarak IMEI no butonuna 15 haneli IMEI numaranızı giriniz.

Ardından güvenlik resminde yer alan karakterleri büyük harflerle yazınız.

ımeısorgulama1

Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız. E-Devlet sistemi ile hızlı ve güvenilir bir şekilde IMEI no sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

E-Devlet Sistemi ile IMEI Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

iPhone IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

iPhone IMEI sorgulama işleminizi yapabilmeniz için ilk olarak telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmeniz gerekir. iPhone markalı telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilmeniz için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Örneğin telefonunuzun ayarlar kısmına girerek hakkında sekmesinden telefonunuza ait IMEI numarasına erişebilirsiniz. Başka bir yöntem ise telefonunuzun arka kapağına bakmak olacaktır. IMEI numarası genel olarak arka kapakta yazmaktadır. Bir diğer seçenek ise telefonunuzun sim kart yatağına bakmak olacaktır. IMEI numarasını sim kart yatağında görebilirsiniz. IMEI numaranızı öğrendikten sonra iPhone IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

iPhone IMEI no sorgulama işlemi, E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için ise E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi alabilmeniz için 2 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekecektir. E-Devlet şifreniz size özeldir, kimse ile paylaşmamalısınız. Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. Bunun için yazımızın sonunda bulunan bağlantıya tıklayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

14

Görmüş olduğunuz ekranda IMEI numaranızı ve güvenlik kodunu ilgili yerlere yazmalısınız. Sorgula butonuna basarak, iPhone IMEI sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

iPhone IMEI Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

KVK IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefon aldığınızda garantili olmasını size herhangi bir sorun yaşatmamasını istiyorsanız, IMEI sorgulama KVK işlemini yapmalısınız. Telefon markalarının yetkili servisi görevini gören TELPA, KVK, GENPA gibi işletmeler gerçek olup olmadığını kontrol etmek amacı ile IMEI no sorgulama işlemlerinin yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Telefonunuzun IMEI numarasını E-Devlet aracılığı ile sorgulatabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden edinebilirsiniz. E-Devlet şifreniz ile birlikte IMEI numaranızı sorgulatabilirsiniz.

KVK IMEI Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Android IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Android bir cep telefonu kullanıyorsanız, Android IMEI sorgulama Samsung işleminizi birden farklı şekilde yapabilirsiniz. Android telefonunuzdan IMEI numarası sorgulamanın en basit yolu ise kod tuşlamak olacaktır. Telefonunuzun arama bölümüne *#06# tuşlayınız ve arama tuşuna basınız. Karşınıza açılan ekranda IMEI numaranız olacaktır. Bir diğer IMEI numarası öğrenme yolu ise telefonunuzun bataryasından IMEI numara öğrenme işlemidir. Bataryanıza bakarak IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz. Android telefonunuzun ayarlar bölümünden de IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Android telefonunuzun ayarlar kısmına girdikten sonra hakkında bölümüne girerek telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun IMEI numarası oldukça önemlidir, bu kodu öğrendiğiniz zaman bir yere kayıt etmelisiniz ve kimse ile paylaşmamalısınız.

İnternet üzerinden Android IMEI no sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden işlem yapabilmeniz için E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. 2 TL karşılığında alacağınız E-Devlet şifreniz ile birlikte Android IMEI no sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. IMEI no sorgulama işleminizi yapabilmeniz için sayfanın sonunda vereceğimiz adrese giderek karşınıza çıkacak ekrandan E-Devlet şifresi ile giriş yolunu tercih etmelisiniz. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi sisteme girdikten sonra giriş yapabilirsiniz.

74120

Giriş işleminizi yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümünden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun internet uygulamasını bulmanız gerekecektir. İnternet uygulamasının alt seçeneklerinden Android IMEI no sorgulama butonuna tıklamalısınız.

Android IMEI Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

IMEI ile Garanti Sorgulama

Daha önce de söylediğimiz üzere imei numarası telefonlar için büyük önem arz etmekte olan bir koddur. İmei numarası sadece bir cihazda kullanılan eşsiz bir numaradır. Bu numarayı kullanarak cihazınız hakkında birçok bilgiye zahmetsizce ulaşabilirsiniz. İmei numaranızı öğrenmek ise son derece basit cihazınızdan *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz. İmei numaranızı kullanarak telefonunuzun garanti kapsamında olup olmadığını, eğer garanti kapsamında ise ne kadar süresi kaldığını öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken e devlet üzerinden sorgulama yapmak ya da cihazınızın sahip olduğu markaya ait resmi internet sitesini kullanmak.

İMEİ Atma Kodu

İmei atma durumu kullanmakta olduğunuz cihazın imei numarasını başka bir cihazda kullanmak istemeniz durumudur. Bildiğimiz üzere imei numarası sadece tek bir cihazda kullanılır. Bu yüzden de imei numaranızı başka kişilerle paylaşmamanız büyük önem arz eden bir durumdur. Bu genellikle yurt dışından getirilen ithal telefonlar için kullanılan bir çözümdür. Bu cihazlarda imei kodu bulunmadığı için çok daha düşük bir ücrete temin edebilirsiniz. Ancak imei numarası bulunmadığı için kullanımı pek elverişli olmaz. Bu durumda kullanmakta olduğunuz eski telefonunuzun imei numarasını imei atma yolu ile yeni cihazınızda kullanabilirsiniz. İmei atma işlemini gerçekleştirebilmeniz için kullanabileceğiniz uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalara google play market üzerinden edinebilirsiniz.

İMEİ Değiştirme

İmei değiştirme imei atma ile aynı anlamı taşımaktadır. Daha önce de anlattığımız gibi imei numaranızı başka bir cihazla paylaşmak istiyorsanız imei değiştirme uygulamasını gerçekleştirmeniz gerekir.

İMEİ Cihaz Kayıt

İmei cihaz kayıt işlemi e devlet üzerinden yapılmaktadır. E devlet sisteminde bu konu ile ilgili yapılan uyarı şu şekildedir.
Bu hizmetten faydalanarak, yurt dışından kişisel kullanım amacı ile getirdiğiniz cep telefonlarını kayıt ettirebilir ve kullanıma açtırabilirsiniz. Lütfen işleme başlamadan önce aşağıda listelenen hususlara dikkat ediniz.

  1. Yurda giriş tarihiniz üzerinden 120 günden fazla zaman geçmemiş olmalıdır.
  2. Eğer İnternet bankacılığı kullanmıyor iseniz; harç bedeli vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. Kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.
  3. Eğer İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, sisteme entegre bankaların İnternet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
  4. IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.
  5. Kayıt işlemleri telefonunuzda *#06# tuşlandığında ekranda görülen IMEI numarası ile yapılmaktadır. Yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali veya düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değildir.

Bu uyarıyı okuduktan sonra imei numarası kaydetme işleminde kararlı iseniz aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bağlantı adresine tıkladığınız anda e devlet giriş sayfasına yönledirileceksiniz. Bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra cihazınız ve elinizde bulunan imei numaralarınız ile imei kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Üzerinden İmei Kayıt İşleminizi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.