İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama

İnternet Vergi Dairesi Borç sorgulama işlemi için adından da anlaşılacağı üzere İnternet Vergi Dairesi kullanılmaktadır.

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

İnternet Vergi Dairesi Maliye Bakanlığı / Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından vergi dairelerinde yapılan işlemlerin online ortamda, internet ortamında yapılabilmesi için geliştirilmiş bir web sitesidir. Bu web sitesine İnternet Vergi Dairesi denilmektedir ve hemen hemen bir vergi dairesine giderek yapabileceğiniz tüm işlemleri internet vergi dairesi üzerinden de yapabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

İnternet Vergi Dairesini kullanarak aşağıda sıralanmış resmi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  • E-Beyanname gönderme
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme
  • Cep Telefonu Harcı Ödeme
  • İhbar Bildirimi

Bu başlıklar genel başlıklardır alt başlıklar olarak neredeyse bir vergi dairesinde yapılan tüm işlemleri internet vergi dairesini kullanarak da yapabilirsiniz. Son dönemde çıkarılan kanunlarla vergi dairesi borçlarının yapılandırılması mümkün hale gelmiştir. Dilerseniz internet vergi dairesi üzerinden borcunuzu yapılandırabilir, borcunuz ile ilgili tüm detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet Vergi Dairesi sisteminin mükelleflere ve vatandaşlara sunduğu hizmetlerden birisi de Borç Bilgilendirme Servisi adı verilen hizmettir. Bu hizmet sayesinde yerinizden kalkmadan, bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gitmeden internet üzerinden online olarak bir kaç tık ile borç bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Yazı sonunda yer alan linke tıklayarak Gelirler İdaresi Başkanlığının kullanıma sunduğu borç bilgilendirme servisinden faydalanıp İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

Yazı sonunda verdiğimiz bağlantıya / linke tıkladıktan sonra sizden kimlik bilgilerinizi ve size özel bilgilerinizin girilebileceği bir ekran karşılayacaktır. Ekranda T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri No, annenizin, babanızın, eşinizin, veya çocuğunuzun T.C. Kimlik numarası, annenizin kızlık soyadı gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra en altta bulunan güvenlik kodunu da girip sisteme giriş yapabilirsiniz. Borç Bilgilendirme Sistemine giriş yaptıktan sonra İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Sistemine giriş yaparken dikkat etmeniz gereken şey bilgilerinizin eksiksiz ve hatasız olmasıdır. Hatalı veya eksik bilgi girilmesi durumunda İnternet Vergi Dairesi Borç sorgulama işlemi gerçekleştirilemez.

Ekrana girmeniz istenilen Nüfus cüzdanı seri no kimliğinizin ön yüzünde, kimlik fotoğrafınızın hemen altında yer alan seri ve numara bilgileridir.

Annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun T.C. Kimlik numarasının istenilmesi ise bilgi karışıklığını engelleyerek isim benzerliğinden doğacak karışıklıkları önlemek içindir.

İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama işlemi için alternatif yöntemler de mevcuttur. Dilerseniz İnternet Vergi Dairesi adı verilen sisteme giriş yapmadan telefon yardımıyla yine borç sorgulaması yapabilirsiniz.

Cep Telefonunuzdan veya sabit telefon hattınızdan 444 0189 nolu telefonu arayarak İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise cep telefonunuzdan SMS göndererek İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama işlemidir. Cep telefonunuzun mesaj kısmına gelerek BORC 123456789101 gibi T.C Kimlik numaranızı girip 1189 numarasına mesaj atarak borç bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Eğer şahsınıza ait bir borç bilgisini değil de aracınıza ait bir borç bilgisini Kısa Mesaj Servisi (SMS) ile sorgulamak isterseniz yine mesaj bölümüne BORC 01 ABC 01 gibi aracınızın plakasını girerek borç bilgilerinizin SMS yoluyla cep telefonunuza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama işlemi için Turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek e-devlet sistemine giriş yaparak da öğrenebilirsiniz. E- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan sistem içi arama kutucuğunu kullanarak İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama araması yaptıktan sonra çıkan sonuçlardan birine tıklayıp İnternet Vergi Dairesi Borç Sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

E-devlet Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.