MTV Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

MTV Hesaplama

Araç sahibi MTV vergilerini her iki yılda iki kez ödemekle yükümlüdürler. MTV vergisi Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak da tanımlayabiliriz. Kara taşıtlarının yanında uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları gibi araçlar da MTV vergilerini ödemek zorundadırlar. Araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra MTV vergileri ödenmeye başlanır. Aracın üzerinden trafik sicil kaydı silinene kadar MTV vergisi zorunludur.

MTV Nedir?

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisinin kısaltmasıdır. Ülkemizde araç kullanıcılarının devlete ödemesi gereken vergi olarak da bilinir. Motorlu taşıtlar vergisi yılda 2 kez ödenir. Yani araç kullanıcıları altı aylık dönemde kullandıkları araçların vergisini devlete ödemekle yükümlüdür. Kanuna göre vergiye tabi olan araçlar yalnızca kara araçları değildir. Motorlu deniz taşıtları da motorlu taşıtlar vergisine tabidir. Motorlu Taşıtlar Vergisinde vergi mükellefiyetinin başlaması için motorlu taşıtın trafik siciline kayıt ve tescilinin olması gerekir. Yılda 2 kez Ocak ve Temmuz aylarında ödemenin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu dönemler içinde ödenmeyen vergiler ise cezaya tabidir faizi ile birlikte tahsil edilir. Motorlu Taşıtlar Vergisinin birtakım istisna halleri vardır bunlar:

Motorlu Taşıtlar Vergisinin İstisna Halleri Nelerdir?

Bazı özel durumlar için devlet Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyetinde istisna uygulamalar getirmiştir. Bu özel durumlar şu şekildedir:

Sakatlık Dereceleri % 90 ve Daha Fazla Olan Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna: Devlet engelli vatandaşlarına birtakım pozitif ayrımcılıklar uygulamaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulaması da bunlardan biridir. Bu uygulamaya göre sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan vatandaşların üzerine kayıtlı bulunan araçlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi alınmamaktadır. Bu uygulamadan faydalanmak için tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporunun vergi dairesine belgelendirilmesi gerekir.

Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna:  Tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporunun vergi dairesine belgelendirilmesi şartını yerine getirmiş olan sakatlık derecesi %90 dan az olan vatandaşlar ise engellilik haline uygun özel donanımlı araçları için “Araçlar İçin Teknik Belge” ve “Proje Raporu” belgelerini vergi dairesine ibraz ederek vergi yükümlülüğünden muaf olabilir.

Otomatik Vitesli Taşıtlarda İstisna: Bu uygulama da yine malul ve engelli vatandaşların hayatının kolaylaşması amaçlanarak yapılmıştır. Sakatlık derecesi % 90 dan az ise otomatik vitesli taşıtlar da sağ veya sol bacağında engel bulunan vatandaşlar için özel donanımlı kabul edilecek vergiden muaf tutulacaktır.

MTV Taksitlendirme

Vergi borcu bulunan ve tek seferde borcunun tamamını ödeme imkanı bulunmayan vatandaşlar için taksitlendirme kolaylığı sağlanmıştır. Vergi taksitlendirme için geçtiğimiz aylarda Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklama şu şekildedir:

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun 19/08/2016 tarihli ve 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Söz konusu Kanun ile,

 • 30.06.2016 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme,
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezalarında önemli indirim,
 • Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %50 indirim,
 • Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesi,
 • Varlık Barışı,
 • Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında %80’e varan indirim,
 • İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi,
 • Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme,
 • Matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet,
 • İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma,
 • Beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan,
 • Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme,
 • 6552 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması,
 • Vadesi 31.12.2011 tarihinden önce olan 50 TL ve altındaki borçların silinmesi,

gibi çok önemli imkanlar getirilmiştir.

MTV Affı

Devlet belirli dönemlerde vatandaşlarının vergi ödemelerini daha kolay yapabilmeleri için aflar çıkarmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi için de belirli dönemlerde bu aflar söz konusu olmuştur. 2016 yılı için geçtiğimiz Ağustos ayında af çıkartılmış ve birçok kişi bu aftan yararlanmıştı. Af kapsamında borcu belli bir düzeyin altında kalan vatandaşlar borç yükümlülüklerinden kurtulmuşlardı. 2017 yılı için henüz resmi bir af kararının açıklanmamış olması ile birlikte vergi borcu olan vatandaşların takipte kalmasını öneriyoruz.

MTV Alan Bankalar

MTV alan bankalar hakkında gerekli bilgi Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmıştır. Bilgilendirme şu şekildedir:

VERGİ TAHSİL YETKİSİ VERİLEN BANKALAR

1

AKBANK T.A.Ş.(*)

2

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş. (*)

3

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

4

ALTERNATİFBANK A.Ş.

5

ANADOLUBANK A.Ş.

6

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.

7

CITIBANK A.Ş.

8

DENİZBANK A.Ş. (*)

9

BURGAN BANK A.Ş.

10

FİBABANKA A.Ş.

11

FİNANSBANK A.Ş. (*)

12

HSBC BANK A.Ş. (*)

13

ICBC TURKEY BANK A.Ş.

14

ING BANK A.Ş.

15

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

16

ODEA BANK A.Ş.

17

ŞEKERBANK T.A.Ş.

18

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. (*)

19

TURKISHBANK A.Ş.

20

TURKLAND BANK A.Ş.

21

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. (*)

22

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş. (*)

23

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (*)

24

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. (*)

25

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. (*)

26

POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT) (**)

27

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. (*)

28

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
29 YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. (*)
30 ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
 

(*) Başkanlığımız İnternet Vergi Dairesi üzerinden belirtilen bankaların kredi kartlarıyla; Gayri Menkul Sermaye İradından Kaynaklı Gelir Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik İdari Para Cezası, Karayolları Taşıma Kanunu İdari Para Cezası, Geçiş Ücreti ve İdari Para Cezası, Tapu Harcı, Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım İzin Harcı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne Ait Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredi Borçlarının tahsil edilmesi mümkün bulunmaktadır.

(**) PTT işyerlerince sadece Trafik İdari Para Cezası, Geçiş Ücreti ve İdari Para Cezası tahsilatı yapılmaktadır.

MTV Ceza

MTV vergisi ödenmediği durumda araç sahiplerine ceza uygulanır. İki yılda iki kez ödenen bu vergi de bir önceki yılın borcu tahsil edilmeden ikinci yılın borcu alınmaz. Araç sahibi MTV vergilerini hiç ödemediyse bir mektup gönderilerek uyarılır. Uyarı dikkate alınmadan hala daha vergi ödenmezse, Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına bir haciz konarak tüm ödenmemiş vergilerin tutarı tahsil edilir.

MTV hesaplama işleminiz için İnternet Vergi Dairesi üzerinden hizmete sunulan formu doldurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda formda sizden istenilen bilgileri doğru olarak girdikten sonra MTV hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

MTV Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafiğe çıkan her araç için zorunlu olan MTV hesaplama işleminizi elektronik ortamdan da yapabilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi üzerinden kullanıma sunulan MTV hesaplama işlemi ile vergilerinizi görüntüleyebilir, hesaplama yapabilirsiniz.

MTV hesaplama işleminiz için öncelikli olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede öncelikle aracın tipini aracınıza uygun olan seçeneği tıklayarak işleminize başlayınız. Ardından aracın yaşını giriniz. Motor silindir hacmini doldurunuz. Girmiş olduğunuz bilgileri kontrol ettikten sonra “Hesapla” butonuna tıklayınız.

1

MTV hesaplama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Aracın ödenmesi gereken yıllık motor tutarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca ödenecek yıllık tutar, ilk altı aylık tutar, ikinci altı aylık tutarları da görüntüleyebilirsiniz. 10 işleminizden sonra bu işlem sonucunda dekont da alabilirsiniz.

MTV Hesaplama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

MTV Ödeme

Araç sahibi kişilerin yılda iki kez olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisini yani MTV ödemesini yapması gerekmektedir. MTV ödemelerinin zamanında yapılması oldukça önemlidir.

MTV ödemelerinizi taksitli bir şekilde ya da kredi kartınızla yapabilirsiniz. İsterseniz ödeme işlemleriniz için Gelir İdaresi Kurumu’na gidebilirsiniz.

Kredi Kartı ile MTV ödemesi için 2 yola başvurabilirsiniz. İlk olarak İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sitesine girerek kredi kartı ile MTV ödemesi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kullanmakta olduğunuz bankanın online hizmetleri sayesinde kredi kartı ile MTV ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

MTV işleminizi İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sitesini kullanarak yapmak isterseniz ilk olarak  intvd.gib.gov.tr adresine gitmelisiniz.

intvrg

Karşınıza çıkan sayfadan Motorlu Taşıtlar seçeneğini seçtikten sonra başka bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Açılan yeni sayfada Motorlu Taşıt İşlemleri başlığını göreceksiniz. Bu başlık altındaki diğer başlıklardan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini seçmelisiniz.Daha sonra karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

intvrg3

Bu kısımda sizden istenen bilgileri gerekli kısımlara doldurmanız gerekmektedir. Aracın plakasını, aracın özel plaka olup olmadığını, T.C. kimlik numarası ya da vergi numarasını ve tescil tarihini girmelisiniz. Verilen açıklamalara göre sizden istenen bilgileri giriniz. Bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra TAMAM butonuna tıklamalısınız. Eğer sayfanın alt kısmına inerseniz anlaşmalı bankalar ile ilgili bir seçenek göreceksiniz. Bu kısımdan kredi kartınızın geçerli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi MTV Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

MTV Borç Hesaplama

MTV borç hesaplama işleminizi mutlaka yapmanız gerekmektedir. Günümüzde MTV borç hesaplama işlemi elektronik ortamlardan yapılabilmektedir. MTV borç hesaplama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. MTV borç hesaplama işleminiz için İnternet Vergi Dairesi hizmet vermektedir. İnternet Vergi Dairesi üzerinden kullanıma sunulan MTV hesaplama işlemi ile Motorlu Taşıtlar Vergilerinizi görebilirsiniz. MTV hesaplama işleminiz için öncelikle yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran açılacaktır.

 

1

Bu sayfada öncelikle aracınızın tipini seçiniz. Daha sonra aracın yaşını giriniz.Aracın motor silindir hacmini belirtiniz. Gereken bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra Hesapla butonuna tıklayınız. Talep etmiş olduğunuz hesaplama işleminiz gerçekleşmiştir. Hesaplama işleminizin sonunda yıllık ödenecek tutar,ilk altı aylık,ikinci altı aylık ödenmesi gereken tutarlar görüntülenecektir. Hesaplama işlemini kullanarak yapacağınız 10 işlem sonunda bu bilgileri dekont olarak da alabilirsiniz.

MTV Borç Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.