Noter Tebligat Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Noter Tebligat Sorgulama

Tebligat, hepimizin bildiği gibi bildiri demektir. Kanuna bakıldığında ise 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca, hukuki işlemlerin anılan kanunda öngörüldüğü şekilde muhatabına veya muhatap adına kabule kanunen yetkili şahıslara yazılı olarak bildirimi ve bu bildirimin yapıldığının belgelendirilmesi işlemini kapsayan gönderi türüdür. Elimize ulaşan tebligat, gönderilen belgeden haberdar olduğumuzun bir garantisidir. Yani tebligat, kişilere resmi bir işlem hakkında bilgilendirmek amacı ile gönderilir. Cumhuriyet Savcılığı, mahkeme, adliye gibi kurumlar tarafından gönderilen tebligat bildirim, duyuru niteliğinde olacaktır. İlgili kişinin adresinin bilinmemesi durumlarında tebligat gazete yolu kullanılarak da yapılabilmektedir. Tebligat doğrudan sizinle ilgili bir hukuki bir işlem için gönderilebileceği gibi tanık olmak gibi sizi doğrudan etkilemeyen durumlar için de gönderilebilir. Biz de bu yazımızda vatandaşlar için önemli olan noter tebligat sorgulama konusunu işleyeceğiz.

Tebliğ Evrakı Çıkartmaya Yetkili Merciler

Eğer bir tebliğde bulunmak istiyorsak bunun için yetkili mercilere başvurmamız gerekir. Aşağıda başvuruda bulunabileceğiniz yerler sıralanmıştır.

 • Kazai merciler (Mahkemeler ve İcra Daireleri)
 • 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda belirtilen merciler
 • Barolar ve Noterler

Vatandaşın tercih ettiği yerler genellikle noterler olmaktadır. Noterler üzerinden tebligat göndermek gerek bilindik olması gerekse yakınlarımızdan duyulduk olması yüzünden daha kolay gelmektedir. Tebligatı gönderdikten sonra durumunu da takip etmek gerekmektedir. Yazımızın devamında yapılan tebligatı nasıl takip edebileceğimizden bahsedeceğiz.

Noter Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Noter tebligat sorgulamaları, PTT aracılığı ile yapılabilmektedir. PTT, tebligat sorgulamaları için web sayfasında bir sistem sağlar. Sorgulama yapabilmek için tebligatın barkod numarasının bilinmesi gerekir. Bu sistem üzerinden barkod numarası bilinmeyen tebligatlar sorgulanamaz. Tebligatın barkod numarasının bilinmesi halinde PTT’nin internet adresinden gönderi takibi yapılabilmektedir.

Tebligat sorgulamak için öncelikle PTT’nin web sayfasına yazımızın sonunda verdiğimiz linkten giriş yapıyoruz. Daha sonra resimde görüldüğü gibi menüden gönderi takibini seçiyoruz.

Noter Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır

Çıkan ekranda tebligatın 13 haneli barkod numarasını ve bize sorulan güvenlik kodunu giriyoruz. Bilgiler girildikten sonra bu ekrandan tebligatla ilgili ayrıntıları görebiliriz.

PTT Noter Tebligat Sorgulama

PTT E-Tebligat Nedir ?

Günümüzde çoğu işimizi hallederken kullandığımız internet burada da yardımımıza koşmaktadır. Tebligat işlemlerimizi yine PTT’nin sağladığı bir sistem olan PTT KEP ile yapabiliriz. PTT KEP resmi yazışmaların elektronik ortamda mevzuata uygun, uluslararası standartlarda ve teknik olarak güvenli bir şekilde yapılmasına imkan sağlayan bir sistemdir. Bu sistem üzerinde elektronik tebligat kullanılır. Elektronik tebligat (e-tebligat), kanunda belirlenen ve yazımızda bahsi geçen tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanan tebligatların yönetmeliğe uygun olarak değiştirilemez ve inkar edilemez bir şekilde kayıtlı elektronik posta (KEP) yoluyla alıcılarına iletilmesidir. Sistem üzerinden gönderilen tebligatların doğruluğu garanti altındadır. E-Tebligat sistemine, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile tüzel ve özel tüm kişiler üye olabilmektedir. Bu sistemde tebliğ çıkarmaya yetkili merciler elektronik tebligat gönderebilecek olup, muhataplar elektronik tebligat alabileceklerdir. Hatta e-tebligat bazı şirketler için zorunlu hale getirilmiştir.

E-Tebligat Kimler İçin Zorunludur?

Tebligat Kanunu’nda yapılan değişiklik ile anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere elektronik yolla tebligat yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu şirketlere ancak e-Tebligat ile tebligat gönderilebilir. Ayrıca tebligat çıkarmaya yetkili mercilerin de PTT KEP hesabı kullanarak e-Tebligat göndermeleri zorunlu hale getirilmiştir. Bundan ötürü sermaye şirketlerine ve kendilerine kep hesap adresi bildiren gerçek kişilere, tebligatları kep hesap adreslerine yapmaları gerekmektedir. Kanun gereği yalnızca PTT KEP hesabı edinerek bu hesap üzerinden muhataplara elektronik tebligat gönderebilirler. Elektronik tebligat adresi almak isteyen muhatapların elektronik tebligata elverişli kayıtlı elektronik posta hesabı edinmeleri gerekmektedir.

E-Tebligat Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Bu sisteme geçilmesinin hatta zorunlu hale getirilmesinin sebepleri vardır. Bu şekilde doğadan tutun güvenlik ve kaliteye kadar her şey düşünülmüş ve iyileştirilmiştir. Faydalarını daha ayrıntılı ele almak gerekirse:

 • Bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını sağlar.
 • Hizmet kalitesini arttırır.
 • Belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti eder, güvenilirdir.
 • Fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi, elektronik tebligat sistemi ile saniyeler içinde gerçekleştirilir.
 • Elektronik tebligat sisteminde, tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğunu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğunu, görüntülenebildiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmaz.
 • Fiziki ortamda yapılan tebligatlar ücretli iken E-Tebligat ile yapılan tebligatlarda herhangi bir masraf bulunmadığından bütçeye katkı sağlar.
 • E-Tebligat sistemiyle yapılan tebligatlar, kâğıt, zaman ve enerji tasarrufu sağladığı için doğanın, yeşilin ve insanlığın en büyük dostudur.

E-Tebligat Gönderimi Aşamaları

E-Tebligat gönderirken her işte olduğu gibi belli bir sıradaki aşamaları gerçekleştirmek gerekir. En son okundu delili ile tebligatın ulaştığı garanti edilmiştir. Gönderim aşamaları aşağıdaki gibidir:

 1. E-tebligat Gönderimi
 2. Doğrulama ve Kontrol
 3. Gönderi Kabul Delili
 4. E-imzalama, Zarflama, Zaman Damgalama ve Gönderim
 5. Alıcının E-tebligat Hesabına Teslimat
 6. Teslimat Delili
 7. E-imza Doğrulama ve Okuma
 8. Okundu Delili

PTT Noter tebligat sorgulama sayfasına giriş için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.