OGS Ceza Sorgula | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

OGS Ceza Sorgula


Ülkemizde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafiği düzene koymak için denetim altında tuttuğu birtakım trafik kuralları bulunuyor. Bu trafik kuralları insanların gündelik yaşamlarında oldukça geniş bir yer kaplıyor. Evden işe, okula ya da gidilen herhangi bir yerde uyulması gereken kurallar bütünü olarak ortaya çıkıyor. Gerek yaya olarak gerekse araç sürücüsü olarak bu kuralların tam olarak uygulanması beklenmektedir. Aksi durumlarda kazalar oluşabilir ve hatta can kayıplarına kadar uzanabilir. Bu sebeple de trafik akışı sırasında meydana gelebilecek sorunların engellenmesi adına bu trafik kuralları sistemlerinin tam olarak uygulanması oldukça önemlidir. Günümüzde bu trafik kurallarının kullanıldığı alanlar neredeyse bütün çevremizdir. Bu çevrelerden biri de köprü gibi ücretli geçiş alanları olarak gösterilebilir. Buralardaki trafik kuralları da kazaların meydana gelmesini engellemede önemlidir. Bu köprü gibi ücretli geçiş yapılan alanlardaki yatırımlar oldukça yüksek olduğundan, devlet bu yatırımların giderlerinin karşılanması için, araç sürücülerinden bu geçişler noktasında ücret karşılığı geçiş sistemi uygulayabilmektedir. Yatırım ücretlerinin karşılanması bu noktadaki geçiş ücretlerinin toplanması ile sağlanacağından, bir noktada meydana gelen yatırım orada ücretli geçişin ortaya çıkmasına neden olur.

Bu noktada bu yatırımların karşılanması için otoyol ve köprülerde meydana getirilen geçişlerde araçların geçiş yaptığı noktalar oluşturulmuştur. Bu geçiş sistemleri günümüzde birçok farklı isimle, farklı özelliklerle meydana getirilmişlerdir. Bu sistemlerden biri, Otomatik Geçiş Sistemi adını alan ve bilinen adıyla kısaca OGS, otoyollar ve köprülerde kullanılan bir uygulamadır. Bu sistemin daha gelişmiş hali olan HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi gelecekte OGS’nin yerini alabilir nitelikte olduğu söylenebilir. OGS ile araç sürücüleri bu ücretli otoyol ve köprülerde bekleme yapmadan hızlıca geçebilirler. Bu noktalarda birçok hata olabilmektedir. Bunun nedeni birçok farklı sistemin ve geçiş noktasının bulunmasıdır. OGS’ye dahil olan bir aracın, HGS’ye ait bir noktadan geçişi sorun yaratabilir niteliktedir. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa ve cezai bir durum oluşursa bu durumun bilinmesi ve eğer bir ceza var ise cezanın zamanında ödenmesi önemli olacaktır. Bunun yanı sıra, yanlış gişeden geçişin yanı sıra araç sürücüleri farkına varmadan, OGS bakiye yetersizliği ile karşı karşıya kalabilirler. Eğer bireyin sahip olduğu OGS bakiyesi yetersiz olursa da, sistem otomatik olarak geçişin sorunlu olduğunu ve cezai işlemin yapılması durumunu ortaya çıkarır. Bu sebepler nedeniyle bireyler farkında olmadan bu tür cezalara maruz kalırlar.

OGS Ceza Sorgula Nasıl Yapılır?

Bu noktada Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), OGS-KGS gibi sistemlerde meydana gelebilecek bir OGS ceza sorgulaması noktasında bir uygulama ortaya çıkardılar. OGS ceza sorgula sayesinde yukarıda bahsedilen durumlar yani yetersiz bakiye nedeni ile ya da yanlış gişeden geçerek bir ihlal yaratma gibi durumların yani OGS ceza sorgulaması oldukça kolay bir hal aldı. Yazımızın sonunda verdiğimiz linki kullanarak internet üzerinden OGS ceza sorgula işlemini kolayca yapabilirsiniz.. Bunun için yapmanız gereken tek şey internete bağlanabildiğiniz bir ortamdan OGS ceza sorgula resmi internet adresine girerek gerekli olan alanların doldurulması olacaktır.

kk

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi, gerekli bilgi olan araç plaka numarasının girilmesi sonucu ve sorgula sekmesinin seçilmesinin ardından OGS ceza sorgulaması gerçekleştirilebilir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra OGS ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca ceza size tebliğ edilmeden ya da tebliğ ediliminden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi üzerinden % 25 indirim hakkı sunulacaktır. Bu yüzden OGS ceza sorgulama önemli bir işlemdir ve kontrol edilmesi gereken bir işlemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.