Sorgulamalar artık tek çatı altında!

OGS CEZA SORGULAMA

Türkiye’de paralı yollarda, otoyol ve paralı köprülerde kullanılan ilk sistemler nakit ödeme gişeleriydi. Bu işlemler gerek yavaşlığı, gerekse trafiği aksatma bakımından olsun oldukça problem teşkil eden bir işlemdi. Bu aksamaların önüne geçebilmek adına elektronik olarak hizmet veren sistemler geliştirilerek hem sürücülerin işlem yapma sürelerini en aza indirme hem de trafiğin seyreden akışını bozmadan belli ivmeyle devam etmesini sağlamak amaçlanmıştır.

Bu sistemlerden biri de Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) olarak bilinen sistemdir. Bu hizmet Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kullanım sunulan, aracın ön camına yerleştirilen elektronik çip sayesinde gişelerde yer alan ücret toplama antenleri sayesinde araç bilgilerinin bağlı olduğu banka hesabı ya da kredi kartı üzerinden para çekme şeklinde işleyen aktif bir sistemdir. Bu uygulama ile birlikte nakit gişe işlemleri yapılmamaktadır. OGS’ye üye olarak kullanan sürücüler cezalı geçiş yapmadıkları sürece geçişlerini %20 indirimli olarak gerçekleştirmektedirler. Peki cezalı geçiş yapıp yapmadığımızı nasıl anlarız? OGS ceza sorgulama işlemi nasıl yapılır bu yazımızda sizi bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız.

OGS Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

OGS’yi kullanarak cezalı geçişler gerçekleştirdiğinizi düşünüyorsanız bu işlemlerin kaydını Karayolları Genel Müdürlüğü kapsamında, resmi internet sitesi üzerinden aracınızın plakasını yazarak OGS ceza sorgulama yapabilmektesiniz. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yazımızın sonunda bulunan sorgulama sayfasına ulaşmanıza yardımcı olan yönlendirme yazısını kullanınız. Daha sonra ekranınızda açılacak olan sayfa resimdeki gibi oalcaktır. Gösterilen yere aracınızın plakasını arasında boşluk bırakmadan (örneğin 34AT456) yazınız ve sorgula butonuna tıklayınız. Böylelikle aracınıza ait OGS ceza sorgulama işlemini yapmış olacaksınız.

ogs

OGS Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.