PAFTA SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PAFTA SORGULAMA

Bu yazıda sizlere internet üzerinden pafta sorgulama işlemi hakkında bilgi vereceğiz. Paftanızı sorgulama işlemi Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sorgulama sırasında yapacağınız işlemler aşağıda belirtilecektir. Ayrıca sorgulama işlemi için giriş yapmanız gereken bilgiler verilecektir ve görsel ile desteklenecektir. Pafta sorgulama işleminin işleyişi ise aşağıda vereceğimiz bilgiler ışığında ve girdiğiniz bilgiler sonucunda parsele ait uydu fotoğrafının çekilmesi ve sizin bu görüntüyü elde etmeniz prensibi ile çalışmaktadır.

Pafta Nedir?

Pafta belirli ölçekteki modeli yada büyük harita planı oluşturan ayrı parçalardan her birine pafta denilmektedir. Çeşitli ölçekte paftalar mevcut bunlardan bazıları 1:1 000 000, 1:250 000, 1/5.000, 1/50 000 ölçekli paftalar bulunmakta. Pafta bölünmesi işlemi ise biraz uğraş verici işlemdir.

Yeryüzünde tümünün ya da bir bölgesinin haritalarının yapılma aşamasında ölçeğe bağlı olarak tüm harita bölgesinin bir pafta içerisinde göstermek çoğu kez  mümkün bir işlem olmamaktadır. Bundan dolayı haritası yapılacak olan kısmın paftalara ayrılması gerekmektedir. Peki paftalara ayırma nedir ve bu işlem nasıl yapılır? Paftalara ayırma işlemi rastgele yapılan bir işlem değildir. Belli bir sisteme göre yapılır. Paftalara ayırma sistemi pafta bölümlemesi ya da pafta indeksi olarak bilinir. Pafta boyutlarının ölçeğe göre belirlenen sabit enlem ve boylam farkları olarak adlandırılır. Bununla birlikte pafta boyutları enlem ve boylam farkı olarak küre yüzeyinde sabittir.

Pafta Sorgulama Nedir?

Son zamanların en önemli işlemi olan tapu ve kadastro müdürlüğünce sunulmuş olan hizmet ile pafta sorgulama hizmetinden internet üzerinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Arsa ya da arazi işlemlerinin aralarında pafta sorgulama en önemli işlem olarak adlandırılır.

Pafta sorgulama işlemi arsa ve arazi sahipleri ya da arsa ve arazi sahibi olmak için niyetlenen kişiler için çok önemli bir işlemdir. Kişinin satın alacağı arsa ya da arazinin tüm bilgileri pafta sorgulama işlemi yapıldıktan sonra öğreniliyor. Pafta sorgulama işlemi yaparak dolandırıcılık ve yasa dışı olayların karşısına geçilebilir. Bu şekilde daha huzurlu satış ve alış yapabilirsiniz.

Pafta sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için tapu kadastro genel müdürlüğü (TKGM) resmi internet sayfasına girerek pafta sorgulama yapabilirsiniz. Tapu kadastro genel müdürlüğü (TKGM) resmi internet sitesine girdikten sonra karşınıza gelecek olan ekranda istenilen bilgileri (il, ilçe, mahalle, ada, parsel) eksiksiz bir şekilde girdiğiniz taktirde pafta sorgulama işlemini yaparsınız. Ayrıca bu istenilen bilgileri girdikten sonra ekranda bulunan harita üzerinde parsel paftanın bölgesi işaretleniyor. Bu işaretlenme yapıldıktan sonra arsa ya da arazi ile ilgili bütün bilgilere ulaşırsınız. Eğer arsa ya da araziye gidip görmek isterseniz pafta sorgulama işlemi yaptığınız ekranda yol tarifi alabilirsiniz.

Aynı zamanda az önce belirttiğimiz bilgiler (il, ilçe, mahalle, ada, parsel) olmadan sayfanın sol üst köşesinde bulunan harita üzerinde de pafta sorgulama yapabilirsiniz. Harita üzerinde pafta sorgulama işlemi yaparak istediğiniz yeri bulacaksınız. Gerekli konumu bulduktan sonra haritanın üstünde bulunan menüde haritadan sorgulama yapma seçeneğini seçiniz. Bu seçenek seçildiği taktirde istediğiniz yere tıklayarak pafta sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Pafta sorgulama işlemini yapabileceğiniz bir diğer seçenek ise e-devlet sistemi ile pafta sorgulama yapmak.

Bilindiği gibi e-devlet üzerinden yapılacak işlemlerde e-devlet şifresi gerekmektedir. Ancak pafta sorgulama işlemi için e-devlet şifresine ihtiyacınız yoktur. Bu işlem için e-devlet resmi sitesine giriş yapmanız yeterli olacaktır. E-devlet internet sitesine giriş yaptıktan sonra arama bölümünden pafta sorgulama yapacağınız arsa ya da arazinin bulunduğu belediye aracılığıyla pafta sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Arsa ya da arazinin bağlı olduğu belediyede imar bilgisi hizmeti ile pafta sorgulaması yapabilirsiniz.

Bu sitede pafta sorgulama yapmak için elinizde sadece iki seçenek bulunur. İlk olarak adres bilgileri ile pafta sorgulama işlemi. İkinci bir seçenek olarak ada parsel bilgilerini girerek sorgulama. Bunun için (mahalle adı, cadde/sokak adı, dış kapı numarası) bilgilerini tam anlamıyla girerek pafta sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Ada parsel bilgileri ile sorgulama yapmak için (mahalle adı ve ada parsel) kısımlarını doldurmanız yeterli olacaktır. Aslında bu sorgulama işlemlerinden istediğinizi seçip pafta sorgulama yapabilirsiniz. Görüldüğü gibi iki seçenek sunulmuş tapu kadastro müdürlüğü (TKGM) resmi sitesi ve e-devlet sistemi bu iki seçenekten birini seçmek sizlerin elinde. İki seçenekte devlet üzerinden yapıldığı için gayet güvenlidir.

Pafta Fiyatları Ne Kadar?

Pafta fiyatları boyutlarına göre değişiklik gösterir. Örneğin: 1/500 ile 1/5000 harita ölçeği olan bir pafta 2 585 37 TL bir ücrete tekabül eder. Bu ölçüler artış ya da düşüş gösterdikçe fiyatlar değişiklik gösterir. Bir diğer örnek ise 1/10000 ölçüdeki paftanın fiyatı pafta boyutu arttığı için fiyatı da artış göstermiştir. Bu paftanın genel fiyatı 1 899 64 tl civarında bir ücret tutmaktadır.

Pafta fiyat tablolarına tapu kadastro genel müdürlüğü (TKGM) sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu tablo sayesinde istediğiniz pafta hakkında fiyat bilgisini bulabilirsiniz. Pafta fiyatınızı hesaplamak için sağlanan işlemler ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Pafta Çekme Nasıl Yapılır?

Bu başlık altında ilk olarak pafta indeksini inceleyelim. Pafta indeksi için haritanın gösterdiği bölgenin kullanan tarafından konumunun alınabilmesi için gerekli olan bir haritada üzerinde bir çerçeve hatta bazen de diğer haritaların paftaları ile komşularını da gösterdiği haritada kapsadığı kısım ve tam olarak nerenin haritası olduğu konusunda gerekli bilgileri veren küçük haritalardır.

Uluslararası pafta sisteminde paftalar nasıl bölünür bir bakalım. İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki pafta boyutuna göre bölünme işlemi değişiklik gösterir. Ölçek boyutu 1/250 000 olan paftalar nasıl bölümlenir ilk olarak ona bakalım. Orta boylamları 27 derece olan ilk dilimin doğusunda ve batısında bulunan 1 derece ve 30′ lık bir boyutla her tam derecede enlemler arasındaki kalan 1 derece lik boyutlu paftalar 1/250 000 ölçekli paftalardır. Bu ölçekli paftalar bulundukları ilin ya da ilçenin adları ile adlandırma yapılırlar. Pafta  boyutuna göre değişiklik gösteren bölümleme işlemi kolaylıkla hesaplanabilir. Tapu kadastro genel müdürlüğü (TKGM) resmi sitesinden bu konu ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

MEGSİS yani mekansal bilgilendirme sistemi ile Tapu ve Kadastro bilgilerinin birleşiminin sağlanması ile bizde bu bilgilere ulaşabilmekteyiz ve denetim işlemi de Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Eğer pafta sorgulama işleminizi yapmışsanız ve edindiğiniz bilgiler yanlış ise Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne giderek düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi de ilk olarak sorgulama işlemimiz için gerekli bilgileri maddeler halinde verelim ve ardından görsel vasıtasıyla sonuca ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışalım.

Pafta Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

Bu işlem 2 farklı şekilde sorgulanabilir. Bunlar; “İdari Sorgu” ve “Coğrafi Sorgu” olarak sınıflandırılabilir.

İdari sorgu için gereken bilgiler şu şekildedir;

  • İl
  • İlçe
  • Mahalle/Köy
  • Ada
  • Parsel şeklindedir.

Vermiş olduğumuz bu bilgileri sisteme girerek ve “Sorgula” butonuna basılarak ilk sorgulama işleminizi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Adsız

Coğrafi sorgulama için gerekli evraklar ise enlem ve boylam bilgileridir. Bu bilgileri girerek de sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Adsız

İnternet Üzerinden Pafta Sorgulama İşleminizi Gerçekleştirmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.