Parsel Alan Hesabı | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Alan Hesabı

Parsel alan hesabı yapmak ve sorgulamak artık çoğu insanın hayatında olan durumlardan bir tanesidir. Parsel alan hesabı, parsel alan hesabının ne anlam ifade ettiği, nasıl ve nereden yapıldığına dair detayları haberimizden öğrenebilirsiniz. Öncelikle parsel kelime anlamı olarak “tapu ve imar yasaları doğrultusunda üzerinde tek bir yapı kurulabilecek biçimde bölümlenmiş toprak parçası” anlamında kullanılmaktadır. Parsel alan ise bahsettiğimiz bu toprak parçasının alanını ifade etmektedir. Parsel alan hesabının ne olduğu ise bu bilgiler doğrultusunda parsel alanı hesaplamakla ilgili bir kavramdır. Parsel alan hesabı sorgulama konusu günümüzde önem arz etmektedir. Kişiler pek çok aracılıkla taşınmaz toprak parçası üzerinde yer edinen taşınmaz mülklerinin sorgulamalarını yapmaktalar. Parsel alan hesabı ve bu parsel alanı sorgulama işlemi farklı amaçlar doğrultusunda yapılmaktadır. Örneğin bu işlem için finansal bir yatırım söz konusu olabileceği gibi ülkemizde yaygınlaşmış olan inşaat sektörü için de yine aynı işlem kullanılmaktadır.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra parsel alan hesabı sorgulama işlemi kişilerin taşınmaz mal ya da mülk alacakları sırasında bu mülkün kime ait olduğunu da belirtmektedir. Aynı zamanda bu mülk bir kişinin değil de resmi bir kurum ya da kuruluşun üzerine ise hangi kurum ya da kuruluşun üzerine olduğu yine bu işlem doğrultusunda öğrenilecektir. Kurum ya da kuruluşlar içinde askeriyede olabilmektedir. Ya da bunun yanı sıra herhangi bir devlet kurumuna, siyasi partiye, derneklere ya da vakıflara da ait olan parsel alanlar bulunmaktadır. Tüm bunlar haricinde ise sorgulama işlemi yapmak istediğiniz parsel alan ve parsel alan hesabı tek bir kişiye değil birden fazla kişiye de ait olabilmektedir. Parsel alanın kime ya da kimlere ait olduğunun öğrenilmesi, ev ya da arsa sahibi olunması, taşınmaz mülkün özelliklerinin öğrenilmesi bu yolla mevcuttur diyebiliriz.

Kişilerin parsel alanı rasyonel bir biçimde kullanmaları için öncelikle parsel alan hesabı yapılmalıdır. Çünkü bu parsel alanın ne kadar olduğu bilinmez ise yatırımlar o doğrultuda riske girebilmektedir. Parsel alan hesabının ölçülmesinin pek çok yolu ve yöntemi de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisini seçeceği bireyin ya da kurum ve kuruluşların kendi kararları olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu noktada önemli bir ayrıntı da bulunmaktadır. Parsel alan hesabının doğru bir biçimde yapılması çok önemli bir yer tutmaktadır. Parsel alan hesapları ölçü değerlerine göre, ölçü ve plan değerlerine göre ve plan değerlerine göre yapılmaktadır. Bu üç parsel alan hesabı yöntemi içerisinde en uygun ve doğru sonucu bizlere veren hesap ölçü değerlerine göre parsel alan hesabıdır. Bunun nedeni ise parsel alanın doğru olup olmamasına yalnızca ölçü hatalarının etki etmesidir.

Ölçü değerlerine göre parsel alan hesabında alanı hesaplanacak olan parsellerin belirlenmiş olan bir ölçekte çizilmelerine gerek duyulmamaktadır. Fakat diğer hesap yöntemlerinde belirlenmiş olan bir ölçek vardır. Ayrıca diğer yöntemlerde işte o belirlenmiş olan ölçeğe göre çizilmeleri gerekmektedir. Bu durumda ortaya çizim hataları, hesaplama hataları çıkmaktadır. Bu nedenle net olarak doğru sonucu veremeyeceklerdir. Bu bilgilerin haricinde ise günümüzde ülkemiz kapsamında da ivme kazanan internet teknolojileri parsel alan hesabı uygulamasına da yansımış durumdadır. Parsel alan hesabı konusu ile ilgilenen devlet kurumu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında arsaların ya da taşınmaz mülklerin tüm parsel bilgilerini öğrenme imkanı bulunmaktadır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında hem coğrafi bir biçimde hem de idari biçimde sorgu imkanları yer almaktadır. Hemen hemen tüm arsaların yanı sıra taşınmaz mal ve mülkleri de içinde barındırdığından dolayı bu internet sayfası parsel alan ve parsel alan hesabı ile ilgili bilgilere ulaşmak isteyen vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasını inşaat ve tarım sektörü, yapı, gayrimenkul ve emlak sektörü ile mühendislik sektörleri de online ve sık bir biçimde kullanmaktadır. Bunun nedeni ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında bu gibi sektörlerin sıklıkla kullandıkları parsel ve pafta bilgilerinin yer almasıdır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasından yalnızca parsel ve pafta bilgilerine değil aynı zamanda parsel alanın enlem ve boylam bilgileri de öğrenilmektedir. Bu bilgilerin öğrenilmesi için yalnızca il, ilçe, mahalle, ada bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

Parsel Alan Hesabı Nereden Yapılır?

Parsel alan hesabı ve bu hesabın sorgulama işleminin nereden yapıldığı konusunu baktığımızda ise; bu işlemin https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ sayfasından yapıldığını görmekteyiz. Kişiler bu siteye girip, sitenin yönlendirmeleri üzerinden bilgi almak istedikleri parsel alanın gerekli bilgilerini vererek parsel alan ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşabilirler. Kişiler parsel alanla ilgili coğrafi bir sorgulama yapmak isterler ise bu parsel alanın coğrafi konumlarına ulaşmaları gerekmektedir. Akıllı telefonların GPS özellikleri sayesinde coğrafi konum bulunmaktadır.

Parsel Alanı Hesaplama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.