Parsel Görüntüleme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Görüntüleme

Parsel görüntüleme ile bulunduğumuz ve bilmek istediğimiz alanı görüntüleyebiliriz. Parsel görüntüleme ile gereken saha ile ilgili bilgilere ulaşabiliriz. Fakat parsel görüntüleme işlemini yapmadan önce parselle ilgili farklı konulara değineceğiz.

Parsel Nedir?

Bir arazinin sınırlanması durumunda o araziye parsel denir. Parselin ne olmasına dair bilgi İmar yasasının 18. maddesinde belirlenmiştir ve kamu kurum ve kuruluşları, vakıflar ve belediyeler ayrıca bir veya birden fazla kişi parsele sahip olabilir.

Tapu bir arazinin üzerine inşa edilmiş veya o arazinin bir hissesinin üzerine inşa edilmiş bir mülkün sahibine, bu mülke sahip olduğuna dair tapu sicil müdürlüğü tarafından verilmiş resmi bir belgedir. Mülkün satılması, el değiştirilmesi durumunda kişiden talep olunan, kişinin bu mülke sahip olduğunu gösteren bir ispat belgesidir.

Bir arazi bütününün büyük harita üzerinde, plan veya model ile hisselere bölünmesine pafta denir.

Parsel görüntüleme ile arazinizin görüntülenmesinin mümkün olduğunu anlattık. Aynı zamanda parsel derinliği ve genişliğini öğrenmekle parsel görüntüleme işleminin yapılmasından önce bilgiye ulaşabilirsiniz.

Parsel Derinliği Ne Kadardır?

Parsel derinliği dedikte yer derinliği kastedilmektedir. Parselin arka çizgisinin parsele olan cepheye dikey ortalama uzaklığı parsel derinliğidir ve parsel derinliği konuma göre değişmektedir. Parsel görüntüleme zamanı parsel derinliğinin ikamet ve ticaret bölgelerinde farklı hesaplandığını bilmek gerekir.

İkamet ve ticaret bölgelerinde parsel derinliği farklı olarak hesaplanmaktadır.

1) Ön bahçesiz ve ön bahçeli nizamda minimum parsel derinliğinin 13 metre olması gerekir.

2) Bir katlı dükkan yapılması durumunda belirlenmiş olan ticaret veya sanayi alanında ön bahçesiz ve ön bahçeli nizamda parsel derinliği minimum 5 metre olabilir.

3) Sanayi için ayrılmış alanlarda parsel derinliği en az 30 metre ola bilir.:

4) Konuta dahil olmayan kentsel çalışma bölgelerinde parsel derinliği minimum 40 metre olabilir. Aynı zamanda konut dışı çalışma bölgeleri için ayarlanmış parsel alanı en az 2000 metre olabilir.

Parsel Genişliği Nedir?

Parsel görüntüleme beraberinde parsel derinliği konusunu getirdiği gibi, parsel görüntüleme beraberinde parsel genişliği konusu da getirmektedir. Belirlenmiş olan bir araziye olan cephe genişliğinin köşe başına denk gelen parseldeki geniş olmayan, dar tarafı parsel genişliği olarak bilinmektedir. Parsel genişliği ikamet ve ticaret bölgelerinde farklı hesaplanmaktadır.

1) Dört (4) katlı inşaat için müsait olan yerlerde bitişik nizamdaki ve blok başlarındaki parsel genişliği en az 6 metre olarak belirlenmiştir.Blok başlarındaki ve ayrık nizamdaki yan bahçe mesafesi de en az 6 metre olabilir.

2) Dokuz (9) katlı inşaat yapılması için müsait olan yerlerde bitişik nizamda, ayrıca blok başında ve ayrık ve nizamda yan bahçe mesafesi en az 9 metre olabilir.

3) On katlı inşaat için veya 10-dan daha çok katlı bir inşaat için belirlenmiş parsellerde genişlik bitişik nizamda, blok başlarında ve ayrık nizamdaki yan bahçe mesafesinde en az 12 metre olabilir.

4). Bir katlı dükkan veya ticaret için ayrılmış parsellerde bitişik nizamda, blok başında ve ayrık nizamda yan bahçe mesafesi en az 5 metre olarak belirlenmekte olup, parsel genişliği buna göre ayarlanmıştır. Sanayi alanlarında parsel genişliği en az 30 metre iken konuta dahil olmayan çalışma alanlarında bu genişlik en az 40 metre olabilir.

Parsel Görüntüleme Nedir?

Parsel görüntüleme ile gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Parsel görüntüleme internet üzerinden yapılmaktadır. Aşağıdaki linke tıklayarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu parsel görüntüleme hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Parsel Görüntüleme İçin, tapu, parsel ve pafta görüntüleme için TIKLAYINIZ!

Parsel Görüntüleme E-Devlet ile Nasıl Yapılır?

Tapu kadastro parsel sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden e-Devlet şifresi ile giriş yaparak parsel görüntüleme işlemini kimlik doğrulama ile gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresine sahip değil iseniz bu zaman PTT şubesinin sunduğu hizmet ile yakın merkez PTT şubesine giderek 2 TL işlem ücreti ödeyerek e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Parsel görüntüleme için yazının sonunda vermiş olduğumu bağlantı sekmesine tıklayınız. Bu zaman aşağıdaki sayfaya geçiş yapmış olacaksınız. Bu sayfada ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak yeni bir sayfaya geçiş yaparak parsel görüntüleme işleminizi devam edebilirsiniz.

Yeni sayfada uygun yere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazınız. Daha sonra yazınızı kontrol ediniz. Son olarak ”Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

E-Devlet Sistemi Üzerinden Parsel Görüntüleme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.