Parsel imar Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel İmar Sorgulama

Günümüzde internet her alanda işimizi kolaylaştırmaya devam ediyor ve internet kullanımı da diğer yıllara nazaran artış göstermeye devam etmekte. Devlet de bu alanda geliştirmeler yaparak devlet dairelerindeki iş yükünü azaltmak ve bireyin uzun süren yorucu uğraşlarını en aza indirmek için çaba sarf ediyor. Geçtiğimiz günlerde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden, emlakçılıkla uğraşanlara, inşaat sektöründe çalışma yapan müteahhitlere, arazi sahiplerine ya da arazi alıp satan kişilere, bu alanla ilgili yatırımcılara ve kısaca bu konu ile ilgili her türlü iş alanında çalışanlara güzel bir haber geldi. 2016 yılı itibariyle insanlar Parsel imar sorgulama ve tapu kadastro sorgulama işlemlerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Kişi istediği anda sitede belirtilen harita üzerinden istediği araziyi, parseli görüntüleyebilir ve bu arsa, parsel ile ilgili her türlü güvenilir bilgiye ulaşabilecek. Böylece almak istediğiniz bir arazinin sadece adres bilgilerini girerek bu bölgenin imar durumunu öğrenebilir ve bu arazinin tarıma açık olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Parsel İmar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Siz de alacağınız ya da satacağınız arazi, parsel imar sorgulama yaparken gerekli bilgilere iki farklı şekilde ulaşabilirsiniz. Yapabileceğiniz ilk işlem hali hazırda elinizde bulunan şifrenizle E-devlet sistemini kullanarak parsel imar sorgulama yapabilir, almak satmak istediğiniz ya da yatırım yapmak istediğiniz arazi, parsel hakkında kolayca bilgi edinebilirsiniz. Eğer elinizde mevcut bir şifre bulunmuyorsa size en yakın PTT şubesini kullanarak 2 TL gibi uygun bir ücret karşılığında şifre edinebilirsiniz ve online işleminizi kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci yöntem Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü resmi sitesine giriş yaparak, parsel sorgulama seçeneğinden kolaylıkla bağlantıya ulaşabilir ve sitede belirtilen yerlere gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girerek, görmek istediğiniz arazi, parseli evinizden oturduğunuz yerden kolaylıkla görme ve bilgi edinme imkanı bulabilirsiniz. Parsel imar sorgulamanızı gerçekleştirmek için yazının sonunda verilen bağlantıya tıklayarak karşınıza TKGM Parsel Sorgulama sayfasını açabilir ve parsel sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken, eğer sayfaya ilk kez giriş yapıyorsanız tarayıcının kenarında internet tarayıcınızın konumunuzu kullanmasına izin vermenizi isteyen bir kutucuk çıkacaktır, aradığınız arsa, parselin haritaya yansıyabilmesi için bu işleme onay vermeniz gereklidir. Ardından sitede karşınıza gelen on bir maddelik kullanım koşulu gelecektir işleme devam etmeniz için bu kısmı da onaylamanız gerekmektedir. Maddeleri hızlıca gözden geçirip kabul ettikten sonra parsel imar sorgulama işlemine devam edebilirsiniz.

Ekran Alıntısı 1

Harita üzerinden parsel imar sorgulama yaparken size gereken tek bilgi arazinin adres bilgileridir. Sayfanın sol üst köşesinde İdari kısımda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler arasında İl, İlçe, Mahalle, Ada numarası ve Parsel numarası belirtmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri ilgili kutucuklara doğru ve eksiksiz girdiğinizden emin olduğunuzda yeşil kutucukla belirtilen “Sorgula” butonuna tıklamanız yeterlidir. Böylece karşınıza parsel imar sorgulamak istediğiniz arazi, parselin bilgileri sunulacaktır.

Ekran Alıntısı 2

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama uygulaması sizin için çeşitli kolaylıklar sağlamış İdari bilgiler haricinde elinizde bulunan farklı bilgilerle de parselin konumunu rahatça bulabilirsiniz. Örneğin İdari kısmın hemen yanında bulunan Coğrafi kısmın üzerine tıklayarak arazinin enlem-boylam bilgilerini girerek de aradığınız arazi, parselin konumuna erişebilir işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Alıntısı 3

Ya da direk Adres yazan kısmın üzerine tıklayarak parsel imar sorgulamak istediğiniz parselin adresini eksiksiz yazarak sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz.

Ekran Alıntısı 4

Ayrıca Katman yazan kısmın üzerine tıkladığınızda altı farklı görüntüleme seçeneği karşınıza gelecektir. Verilen örnek Google Hibrit seçeneği kullanılarak gerçekleştirilmiştir fakat istediğiniz görüntüleme şeklini seçebilir ve işleminize bu şekilde de devam edebilirsiniz.

Bu işlemleri takip ettikten sonra parsel imar sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

Parsel İmar Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.