Parsel Kime Ait | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Kime Ait?

Parsel kime ait sorusunu cevaplamadan önce parselin ne anlama geldiğine değinelim. Parsel kime ait sorusu beraberinde parselin ne olduğu sorusunu da getirmektedir. Parsel nedir dedikte ise bir alana belirlenmiş olan sınırlar kastedilmektedir. Belirlenmiş olan bu yola karşı çekilen cephe ise parsel cephesi adlanır. Parsel kime ait sorgulaması yapmazdan önce parsel derinliği ve büyüklüğünü de öğrenmemiz gerekir. Bir arsanın yani belirli sınırları olan bir alanın ön cephesi ile arka cephesi arasında olan mesafe parsel derinliği olarak bilinmektedir. Bu mevkinin tüm özellikleri ise parsel büyüklüğünü mueyyen eder. Sıra ile 1 sayısından başlayarak parsel numarasını öğrenmemiz mümkündür. Bunun üzerine parsel kime ait sorusunu yanıtlamadan önce parselasyon planının ne olduğunu bilmekte fayda var. İmar yasasına esasen imar üzerindeki paftalarda belirlenen ve parselasyon durumunu gösteren ölçüsü alınmış tapuya parselasyon planı denilmektedir ve imar adalarının sınırlanması durumunda bunun tespit edilmesi ile birlikte düzenleme sahası kavramı ile tanışmış oluruz. Etrafı su ile çevrili olan arsa ise ada olarak bilinir. İmar dedikte şekillendirme ve mamur hale getirme anlamı öne çıkmaktadır. Ve bu bölgeye yapılan plan imar planı olarak bilinir. Eğer ölçü değerleri ve plan değerleri arasında büyük farklılıklar oluşursa hata sınırı oluşur. Bu zaman MEGSİS yani Mekansal Gayrimenkul Sistemi ile tapu bilgilerini eşitlemek ve gerekli birimlere yönlendirmek için yaratılan sistem devreye girer. Parsel kime ait öğrenebilmek için pafta hakkında da bilgi sahibi olmak faydalı olacak. Pafta ise büyük ölçüsü olan bir harita oluşturarak parselleri bölerek numara belirlemek demektir. Kadastronun ne olması ise belirlenmiş olan bir alanda alınan verginin miras edilerek ya da kalkınma için kullanılmasıdır.

Parselin Kime Ait Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Parsel sorgulama işleminin sonucunda, bu parselin bir veya birden fazla kişiye ait olabileceğini söylemek gerekir. Bunun yanı sıra parsel kime ait dedikte parselin kamu kurum ve kuruluşlarına, vakıflara, belediyelere ait olduğunu söyleyebiliriz.

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel kime ait sorusu ile beraber parsel sorgulamanın nasıl yapılması da çok sık karşılaşılan sorular arasındadır. Parsel sorgulma internet üzerinden yapılan bir işlemdir. Yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak parsel sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu zaman karşınıza çıkacak olan sayfada hangi ilde yaşadığınızı öğrenebilirsiniz. Daha sonra hangi ilçeye bağlı olduğunuzu seçerek ve böylece her seçimin bir-birini takip etmesi ile beraber sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz.

Parsel Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Parsel Sorgulama E-Devlet İle Nasıl Yapılır?

Parsel kime ait bilmek için parsel hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden parsel sorgulama yapmak için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu zaman karşınıza aşağıda görmüş olduğunuz sayfa açılacak. Sayfada kimlik doğrulama işlemini yapabilmek için ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız ve böylece işleminizi devam etmeniz gerekecek.

Daha sonra parsel sorgulama işleminize devam edebilirsiniz. Bu zaman aşağıdaki sayfa açılacak ve bu sayfaya e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz. Son olarak bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olduktan sonra ”Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılan bütün işlemler gibi parsel kime ait sorusuna cevap aradığımızda yapmış olduğumuz parsel sorgulama işlemi de e-Devlet şifresi ile yapılmaktadır. E-Devlet şifresine sahip olmayan vatandaşlar şifrelerini PTT şubesine giderek 2 TL işlem ücreti ödemekle elde edebilirler. Parsel kime ait bilmek için yurt dışında yaşayan mavi kart sahipleri yaşadıkları ülkedeki T.C. konsolosluğuna veya T.C. büyük elçiliğine giderek e-Devlet şifresi alabilir ve e-Devlet sistemi üzerinden parsel sorgulama işlemini yapabilirler.

E-Devlet Şifresi İle Parsel Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.