Parsel Numarası Nedir | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Numarası Nedir

Günümüzde teknolojinin gelişmesi pek çok konudaki işimizi kolaylaştırmaktadır.Teknolojik gelişmelerle bilgi transferi kolaylaşmakta, insanlar daha fazla emek harcayarak yapması gereken işleri daha az emek ve zaman harcayarak yapabilmektedir. Teknoloji hayatımızı ulaşım, haberleşme, alışveriş gibi konularda kolaylaştırmasının yanında devlet kurumlarında yapmamız gereken işlemlerimizde de kolaylıklar sağlamaktadır. Eskiden herhangi bir devlet kurumunda işi olan bir kişi bizzat kendisi gidip ve uzun süre sıralarda bekleyerek işini yapabiliyordu. Ancak son yıllarda meydana gelen teknolojik gelişmelerle her kuruma özgü internet uygulamaları geliştirilmeye başlandı ve artık insanlar saatlerce sıra beklemeden evlerinden internet yardımıyla kolayca işlerini halledebilir duruma geldi. Evde kolayca yapılabilen işlerden birisi de parsel numarası sorgulama işlemidir. Bu yazımızda parsel numarası nedir parsel nasıl sorgulanır gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Günlük yaşamınızda karşımıza çıkan dikkatimizi çeken herhangi bir arazi parçasının boyut özelliklerini kime ait olduğunu bilmesek bile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet sistemi üzerinden devlete mi ait şahısa mı yoksa herhangi bir vakfa mı ait olduğunu kaç metrekare olduğunu imarlı olup olmadığını kolayca öğrenebiliriz.

Ada Pafta Parsel Nedir?

Parsel, belirli özelliklere ve koşullara bağlı olarak devlet tarafından sınırlandırılmış olan arazi parçasına denilmektedir. Bu arazi parçası bir kişiye ait olabileceği gibi devlete ya da vakfa da ait olabilmektedir. Aynı zamanda bir parsel bir kişiye ait olabileceği gibi birden fazla kişiye de ait olabilmektedir. Parsel kadastro parseli ve imar parseli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Haritacılık çalışmaları ile tapu sicilindeki mülkiyetlerin araziye aplikasyonu sonucunda, ortaya bir mülkiyet deseni ve kimsenin mülkiyetine ait olmayan alanlar çıkmaktadır. İşte bu mülkiyet desenindeki, sınırları belirli her bir mülk bir kadastro parselini oluşturmaktadır.Kadastro parsellerinin imar planlarının esaslarına göre düzenlenmesi durumuna ise imar parseli denilmektedir.

Pafta ise belirli ölçekteki büyük harita, plan veya modeli oluşturan ayrı parçalardan her biri olarak tanımlanmaktadır. Yeryüzünün ister bir kısmının isterse tamamının haritası yapılırken bu haritaların bir paftada gösterilmesi mümkün değildir. Bu yüzden haritası yapılacak alan yada bölge paftalara ayrılmaktadır. Paftalara ayırma işlemi ise belirli sisteme göre yapılmaktadır. Buna ise pafta indeksi denilmektedir.

Ada ise çevresi kamuya ait cadde, sokak, yol, kanal, ark, dere, göl, deniz gibi doğal ve yapay sınırlarla çerilmiş halde olan parseller topluluğuna denilmektedir. Ada numaraları 101’den başlamaktadır, köy sınırı içindeki tüm parseller ölçülünceye kadar numaralar aralıksız birbirini izlemektedir ve tüm parseller ölçüldüğünde son bulmaktadır.

Parsel Numarası Nedir?

Bir ada içerisinde bulunmakta olan parsellere her bir ada için 1 den başlanılarak verilen numaralara parsel numarası denilmektedir. Parsel numarası sorgulamak istediğimiz araziyi bulma konusunda da bize yardımcı olmaktadır. Numaralama sistemi yardımıyla araziler düzgün bir şekilde bir birinden ayrılmakta bu da işimizi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Parsel Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Parsel sorgulama işlemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet bağlantıları aracılığıyla yapılmaktadır. Parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle yazımızın sonunda vermiş olduğumuz sorgulama linkine tıklamanız gerekecektir. Linke tıkladıktan hemen sonra yeni sekmede sorgulama ekranı açılacaktır. Gelen bu ekranda sorgulama yapacağımız arazinin bulunduğu ili ilçeyi mahalleyi belirledikten sonra arazinin ada ve pafta numaralarını giriyoruz ve sorgula butonuna tıklayarak sorgulamamızı gerçekleştiriyoruz. Sorgulama işlemini coğrafi olarak da yapabilmekteyiz bunun için ise sorgulama yapacağımız yerin enlem ve boylam değerlerini bilmemiz ve ilgili alana yazmamız gerekmektedir. Aynı zamanda adres girerek de sorgulama işlemi yapabilmekteyiz. Sorgulama işlemi ile ilgili resimli anlatımlar aşağıda mevcuttur.

Untitled-1

Coğrafi olarak sorgulama yapmak için coğrafi kısmına tıklayıp resimdeki gibi ilgili alanlara enlem ve boylam değerlerini yazıyoruz ve sorgula butonuna tıklıyoruz.

Untitled-12

Parsel Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.