Parsel Ölçme Yöntemleri | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Ölçme Yöntemleri


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürekli olarak gelişen ve değişen teknoloji insanların hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Teknolojik gelişmelerle bilgiye ulaşım, bilgi paylaşımı, ulaşım, alışveriş, iletişim gibi pek çok konuda insanlar rahatça  işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bütün bu işlemlerini gerçekleştirirken de çok az zaman harcamaktadır. İnternet ve iletişim teknolojileri gelişmeden önce insanlar resmi ya da özel bütün işlemlerini bizzat ilgili yerlere giderek ve saatler süren sıralar bekleyerek gerçekleştirebiliyorlardı. Son yıllardaki bu gelişmelerle insanlar evlerindeki bilgisayar, tablet ya da kullanmakta oldukları cep telefonları yardımıyla oturdukları yerden kolayca yapabilmektedirler. Bu gelişmeler sayesinde evde rahatça yapılabilen işlemlerden biride tapu kadastro işlemleridir. Bugünkü yazımızda da tapu kadastroyu ilgilendiren bir konu olan parsel ölçme yöntemleri konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Parsel ölçme yöntemlerine geçmeden önce ada, pafta, parsel gibi konularda birtakım bilgiler vererek konuyu daha iyi anlaşılır hale getirmeye çalışacağız.

Parsel Pafta Ada nedir?

parsel, birtakım özelliklere bakılarak çeşitli yöntemlerle sınırlarını devletin ilgili kurumlarının belirlemiş olduğu arazi parçasıdır. Bu arazi parçası bir kişiye ait olabileceği gibi birden fazla kişiye de ait olabilmektedir. Bunun yanında şahıslara ait olabildiği gibi devlete ya da vakıflara da ait olabilmektedir. Parseller ikiye ayrılmaktadır bunlar kadastro parseli ve imar parselleridir. Haritacılık çalışmaları ile tapu sicilindeki mülkiyetlerin araziye aplikasyonu sonucunda, ortaya bir mülkiyet deseni ve kimsenin mülkiyetinde olmayan birtakım alanlar çıkmaktadır. İşte bu mülkiyet desenindeki, sınırları belirli her bir mülk bir kadastro parselini meydana getirmektedir. İmar parseli ise kadastro parsellerinin imar planlarının esaslarına göre düzenlenmiş şekline denilmektedir.

Belirli ölçekteki büyük harita, plan veya modeli oluşturan ayrı parçaların her birine pafta denilmektedir. Yaşamakta olduğumuz yeryüzünün bir kısmının yada bütün kısımlarının haritası yapılırken bu haritaların sadece bir paftaya sığdırılması mümkün değildir. Bu nedenle haritası yapılmak istenen bu alanlar birden fazla paftalara ayrılmaktadır. Belirli bir kurala göre yapılmakta olan bu pafta ayırma işlemi de pafta indeksi olarak tanımlanmaktadır.

Çevresi kamuya ait cadde, ark, yol, kanal,sokak, deniz, göl, dere gibi doğal ve yapay sınırlarla çevrilmiş olan parseller topluluğu da ada olarak isimlendirilmektedir. Yani bir arada bulunan birden fazla parsele ada denilmektedir.  Adalar numaralandırılırken 101 den başlamakta ve alandaki ada sayısınca birbirini izlemektedir.

Parsel Ölçme Yöntemleri Nelerdir?

Belirli bir yerde bulunan tarım arazisi ya da herhangi bir arazinin kesin sınırlarını bilerek parsel ölçme işlemini gerçekleştirebiliriz. Bu işlem için öncelikli olarak bir adet gps cihazı gerekmektedir. Bu cihaz sayesinde sınırlarını dolaştığımız parselin belirli noktalarından koordinat almamız gerekmektedir. Parselin tamamının çevresini dolaşarak aldığımız bu koordinatları Nedcad ve benzeri bilgisayar programlarına girerek parselimizin alanını ölçebiliriz. Ancak bu parsel ölçme yöntemi  hem zahmetli olması hemde bir çok insanın bu tarz programların nasıl kullanıldığını bilmemesinden dolayı çok tercih edilen bir işlem değildir. Bu nedenle kişilerin parselleri hakkında ayrıntılı bilgilere kolayca ulaşabilmesi bilgisayarları başından parsel alanlarını kolayca ölçebilmeleri için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından bir bilgisayar uygulaması geliştirilmiştir. Bu parsel ölçme yönteminden yararlanabilmek amacıyla  yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklamanız gerekecektir.

Linke tıkladıktan sonra karşımıza gelecek yeni sayfadaki il, ilçe, mahalle, ada, parsel alanlarını doğru bir şekilde doldurmamız gerekecektir. Bu alanların yanlış doldurulması işlemimizin başarısız olmasına neden olacaktır.

Untitled-1

Görselde de belirttiğimiz gibi ilgili alanı doldurduktan sonra sorgula butonuna tıklıyoruz. Sorgula butonuna tıkladıktan sonra parselimizle ilgili bilgiler ekranda görünmektedir. Bu uygulama sayesinde parselimizi kolayca ölçebilmekteyiz.

Parselinizi Ölçmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.