Parsel Sorgu | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Sorgu


Günümüzde internet teknolojilerindeki yenilikler öylesine üst seviyeye çıkmıştır ki, insanlar hiçbir uğraştırıcı işlem yapmadan işlemlerini kolayca yerine getirebilir hale geldiler. Buna devlet kurumlarında saatler hatta günler süren önemli işlemler de dahil edilebilir bir hal aldı. Dünyada olduğu gibi ülkemizin de bu interaktif ortam sistemlerine geçiş yapması uzun sürmedi ve birçok farklı devlet dairesi kendi işlemlerini interaktif ortam uygulamalarına aktardı. Böylece işlemler saatler ya da günler sürmüyor ve kişiler, sıra oluşma durumundan kurtuluyorlardı. Bu işlemleri gerçekleştiren kamu dairelerinden biri de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’dür. Bu birim kendi bünyesinde yaratmış olduğu ortam uygulamaları sayesinde kişilere daha iyi hizmet vermeye çalışmaktadır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yaratmış olduğu bu sistemler, kişilerin parsel sorgulama işlemlerini yerine getirebilmelerine imkan tanımaktadır.

Parsel, ülkemizde çıkarılan imar yasalarına uygun şekilde düzenlenmiş ve sınırlanan arazi, arsalar gibi düşünülebilir. Bu parseller birden fazla kişiye bölüm bölüm olarak parçalanmış olabilir. Parsellerin sahipleri bir şahıs olabileceği gibi, bir vakıf ya da bir kuruluş gibi gerçek kişi olmayan tüzel kişilerde olabilir. Yani parseller hem gerçek kişilere hem de tüzel kişilere verilebilmektedir. Parsellenmiş bu bölgelerle uğraşan insanlar genellikle, müteahhitler, emlakçılar, yatırımcı kimseler, arsa sahipleri yani daha çok emlak ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren insanlardan oluşmaktadır. Ve bunların yanında devlet kurumlarında çalışan ve parsellemeler üzerinde çalışan insanlar da bu sorgulamaları kullananlardandır. Bu kimseler, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yaratmış olduğu bu interaktif ortam uygulamaları sayesinde, araştırma yapacakları parseller hakkında detaylı bilgiye kolayca ulaşabilirler. İnternet üzerinden yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak parsel sorgu işlemini gerçekleştirebilirler. Yazının devamında bu parsel sorgu işleminin nasıl yapılacağı konusuna değineceğiz.

Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu bu interaktif sistemler bireylere oldukça kolaylaştırıcı imkanlar sunmaktadır. Araştırmak istedikleri, hakkında bilgi edinmek istedikleri parselin sorgulamasını yapabilirler. İnternet üzerinden parseller hakkında detaylı bilgilere ulaşmanızı sağlayan bu sistem için herhangi bir giriş ya da kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. Sadece internet sitesine gidebilir ve araştırmak, bilgi edinmek istediğiniz parsel hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Anlatılan bilgilere göre parsel sorgu işleminin nasıl yapılacağı noktasına değinecek olursak, öncelikle yapmanız gereken ilk işlem yazı sonunda verdiğimiz linke tıklamak olacaktır. Bu linke tıkladıktan sonra yeni bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu yeni açılan sayfada sizden sorgulamak istediğiniz parsel hakkında bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgilerin tam olarak girilmesi durumunda araştırılan parsel sorgu işlemi başarı ile gerçekleşecektir.

İlk olan açılan sayfada parsel öğrenme işleminin bir idari sorgu ya da bir coğrafi sorgu olma durumunun seçilmesi olacaktır. Bu seçimin ardından parsel araştırması yapılan yerin bulunduğu yer noktalarının doldurulması olacaktır. Bu yerler için öncelikle parselin bulunduğu ilin girilmesi olacaktır. Parsel sorgu yapılan yerin ülkede bulunan illerden hangisinde yer aldığı bilgisini girmelisiniz. Ardından da, ilin seçilmesi sonrasında hangi ilçede bulunduğu bilgisi önemlidir. Bu bilgileri doğru olarak girdikten sonra parsel öğrenme işlemini yapmaya devam edebiliriz.

Devamında yer alan bilgiler olan Mahalle ya da Köy bilgilerinden hangisi bulunuyorsa bu bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bunun ardından da parsel sorgu işlemini gerçekleştirdiğiniz yerin ada bilgileri konusunda gerekli olan bölümü girin. En son olarak da sorgulamasını yaptığınız parsel numarası bilgisini de girdikten sonra sorgula seçeneğini seçin.

2

Eğer bilgileriniz doğru olarak girildiyse parsel sorgu yaptığınız parsel bilgilerine ulaşacaksınız. Bu işlem oldukça kolay bir işlemdir ve internet üzerinden kolayca yerine getirilebilmektedir.

Parsel Sorgu İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.