PARSEL SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PARSEL SORGULAMA

Parseli, imar yasalarına göre sınırlanmış arazi parçası olarak tanımlayabiliriz. Parsel alanın bir veya birden fazla sahibi olabilir. Parsellerin sahibi bir şahıs olabileceği gibi, kuruluş, devlet ya da vakıf gibi organlar da olabilir.

Emlak ve İnşaat piyasası ile ilgili çalışma yapan her türlü arsa arazi sahipleri, alım satımı ile uğraşanlar, aracılılık hizmeti verenler, yatırımcılar, müteahhitler ve bu konudaki hesaplama işleriyle uğraşanlar parsel sorgulama programı sayesinde parselin kime ait olduğunu sorgulayabilirler. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet sistemi üzerinden istediğiniz parsel sorgulama işlemi ile harita üzerindeki yerini görebilirsiniz.

Devletin birçok hizmetini elektronik ortam üzerinden sunması ile birlikte tapu kadastro parsel sorgulama işlemi de kolay ve hızlı bir şekilde bir şekilde yapılabilmektedir. İmar sorgulama işleminizi “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Ekranı” sayesinde güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Parsel sorgulama işlemi için herhangi bir şifreye ihtiyacınız olmayacaktır. Sisteme üye olmanıza bile gerek kalmadan işleminizi yapabilirsiniz.

İmar Sorgulama

İmar durumu, imar sorgulama işlemi kapsamındaki bir tanımlamadır. İmar durumu, imar parselinin kullanım şeklini ve orada yapılması istenen yapının genel özelliklerini, teknik şartları, orada bulunan yolları ve bu uygulama ile ilgili olan diğer esas bilgileri belirten belgeye denmektedir. İmar durumları bölgeden bölgeye, kentten kentte farklılık gösterebilir.

İmar sorgulama, taşınmaz malın kayıtlı olduğu belediyeden yapılabilir. İmar sorgulama yapmak için ilk olarak bir dilekçe ile o kuruma müracaata bulunulmalıdır ve istenen diğer belgelerin de bu süre içerisinde temin edilmesi gerekmektedir. İmar sorgulaması yapacak olan arsa sahipleri için gerekli olan belgeler şöyledir:

  • Kimlik
  • Arsanın tapusu
  • Arsanın çap belgesi

Eğer imar sorgulama yapacak olan kişi arsa sahibi değilse ve sahibi olmayan bir arsanın imar durumu hakkında bilgi almak istiyorsa burada sınırlandırma getirilmektedir. Bu açıdan bu kişiler imar sorgulamaya arsanın sahibi ile gitmeleri gerekmektedir.

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapu kadastro parsel pafta sorgulama işleminiz için ilk olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede sorgu tipinizi seçiniz. Yani sorgunuzun idari sorgu ve coğrafi sorgu olarak tercih ediniz. Ardından sorgulamak istediğiniz parselin hangi ilde olduğunu belirtiniz.

parselsorgulama

Ardından ile bağlı olan ilçeyi belirtiniz. Tapu kadastro parsel sorgulama işlemlerinde bu kısımlar önemli olmaktadır.

parsel

 

Mahalle veya köyü belirtiniz.

parsell

Ada durumunu bildiriniz.

parsel2

Son olarak parseli seçiniz.

parsel3

Tüm bu işlemleri belirttiğimiz sıraya göre bildirmeniz gerekmektedir. Sistem tapu kadastro parsel sorgulama işleminiz de hizmeti bu şekilde sunmaktadır. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız. Böylece tapu kadastro parsel sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

parsel4

Parsel sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz.

Parsel Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ada Parsel Sorgulama

Ada parsel sorgulama işlemi, herhangi bir arazi ya da arsa hakkında bilgi sahibi olmak için yapılır. Ada parsel sorgulama işlemini yaptığınızda merak ettiğiniz arsa ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ada parsel sorgulama işlemi genel olarak arazinin ya da arsanın kime ait olduğunu öğrenmek için yapılmaktadır. Ayrıca arazi hakkında da bilgi sahibi olunabilir. Arazinin özellikleri bu işlem sayesinde öğrenilebilir. Örneğin arazinin imarlı olup olmadığı öğrenilebilir. Ada parsel sorgulama işlemi ile arazinin tam olarak yerini,parsel, pafta ve ada bilgilerini de öğrenebilirsiniz. Parsel sorgu işlemi ile arazinin kime ait olduğu öğrenilmektedir. Peki ya parsel nedir diye merak ediyorsanız sizin için açıkladık.

Parsel; arazilerin imar yasalarına uygun olarak belirlenen kara parçalarıdır. Her parsel, belirli paftalar ve adalardan oluşur. Parseller sadece bir kişiye ait olabildiği gibi birden fazla kişiye ait olabilir. Aynı zamanda parseller devlete ya da kurumlara da ait olabilir. Parsel sorgulama, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri yani CBS Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulmuştur. CBS parsel sorgulama ile işlemlerinizi şifresiz olarak yapabilirsiniz. Ada parsel sorgulama işlemi ile parsel sahibi sorgulamanız gerçekleşecektir. Aynı zamanda parsel pafta sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.

Pafta ise belirli ölçeklere sahip büyük bir haritanın, ayrıntılı planını ve modelini oluşturan parçalardan her birine verilen isimdir.

Ada; parsellerin üzerinde bulunan sokak, cadde, meydan, demir yolu ve akarsuların genel ismi olarak nitelendirilmiştir.

Ada parsel sorgulama işleminizi tapu kadastro parsel sorgulama işlemi gibi TKGM yani Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapabilirsiniz. Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden ada parsel sorgulama işlemi yapılmaktadır. Tapu kadastro parsel sorgulama işleminiz için öncelikle siteye giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra 2 farklı şekilde ada parsel sorgulama işlemi yapılmaktadır. İdari sorgu ve coğrafi sorgu olmak üzere iki şekilde sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. İdari sorgulama yapabilmeniz için il, ilçe, mahalle, köy, ada ve parsel bilgilerinizi girmeniz gerekecektir.

Ada parsel sorgulama sistemini kendi arsalarınız için de kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz arsa hakkındaki genel bilgilere, ayrıntılı planına, arsanın önceden kime ait olduğu gibi bilgileri ada parsel sorgulama işlemleri ile öğrenebilmeniz mümkündür.

4521

Coğrafi Parsel Sorgulama

Coğrafi parsel sorgulama işleminizi yapabilmeniz için enlem ve boylam bilgilerini bilmeniz gereklidir.Aşağıdaki görselde gösterdiğimiz gibi tüm bu bilgileri girdikten sonra alt tarafta karşınıza bir harita açılacaktır.

875

Parsel sorgulama haritası sayesinde aradığınız arsayı ya da araziyi bulabilirsiniz. Ayrıca arsanın kaç metrekare olduğunu ve kime ait olduğunu da bu sayede öğrenebilirsiniz. Coğrafi tapu parsel sorgulama işleminiz için arazinin coğrafi bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Eğer arazinin coğrafi bilgilerini biliyorsanız,coğrafi sorgu bölümünde arazinin enlem ve boylam bilgilerini girmelisiniz. Enlem ve boylam bilgilerini doğru bir şekilde girdikten sonra görselde de göstermiş olduğumuz gibi Sorgula butonuna tıklamalısınız. Coğrafi parsel sorgulama işleminiz tamamlanmıştır.

Tapu parsel sorgulama işlemi harita üzerinden gerçekleşmektedir. Tapu parsel sorgulamayı sadece Türkiye’den değil dünya üzerinden de yapabilirsiniz. Harita üzerinden tapu parsel sorgulama yapıldığı zaman ada, mahalle, pafta, bina kodu, yol gibi özellikleri de görebilirsiniz. Bunlara ek olarak tapu parsel sorgulama yaptığınızda arsanın yerini de görebilirsiniz.

Tapu parsel sorgulama işlemi için bazı tanımların bilinmesi gerekmektedir. Bu tanımları aşağıda bulabilirsiniz:

Parsel: Parsel, sınırları belirlenmiş olan arazinin tümüne verilen addır.

Parsel Cephesi: Arazinin yola karşı olan cephesine parsel cephesi adı verilir.

Parsel Derinliği: Söz konusu olan arsanın ön ve arka cepheleri arasındaki mesafeye denir.

Parsel Numarası: Arazideki parsellerin sıralanması durumunda oluşur ve 1’den başlayarak yukarıya doğru sıralama işlemi yapılır.

Parselin Büyüklüğü:  Parselin yer aldığı yerin özelliklerini belirler.

Parselasyon Planı: İmarda bulunan paftalarda boyut değiştirilemeyen parselasyon durumunu gösteren ve ayrıca buna ek olarak tapu tescil işlemlerine esas olarak alınan ölçüye denmektedir.

Ada: Etrafı çevrili olan arsaya ada denir.

İmar: Terk edilmişlikten kurtarma ve yeniden düzenleme manasına gelmektedir.

İmar Planı: Şekillendirilecek olan arsa için yapılan planların tümüdür.

Hata Sınırı: Plan değerleri ile ölçü değerleri arasındaki en büyük farka denilen isimdir.

Mekansal Gayrimenkul Sistemi: Söz konusu olan tapu bilgilerini eşleştirmek ve ihtiyaç duyulduğu anda gereken birimlere aktarmak için oluşturulmuş sisteme denir.

Pafta: Büyük ölçekli harita yapmak için söz konusu olan yeri parçalayıp numara vermeye denir.

Kadastro: Bir bölgedeki arsaların teker teker kayıt altına alınmasına kadastro denir. Kadastro sayede vergi alınması, miras ve kalkınma konuları daha kolay halledilir.

Ada Parsel Sorgulama İşlemleriniz İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

  • osman 25 Aralık 2015 13:37

    guzel

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.