Plaka ile Vergi Borcu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka ile Vergi Borcu Sorgulama

Kullandığımız her şeyin bir vergisi olduğu gibi kullandığımız motorlu taşıtların da bir vergisi vardır. Motorlu taşıt ile trafiğe çıkabilmek için aracınızın vergisini düzenli olarak ödemeniz gereklidir. Ödemediğiniz takdirde trafik polisleri tarafından trafik cezası uygulanabilir. Ayrıca aracınıza el konularak trafiğe çıkması yasaklanmaktadır. Bu yüzden araba vergileri önemlidir ve zamanında ödenmesi gereklidir. Zamanında ödemediğiniz takdirde vergi borcunuz katlanabilir. Ödemeniz gereken vergi miktarı aracınızın türüne göre belirlendiği için her araç türünün farklı vergi borcu vardır. Aracınızın ne kadar vergi borcu olduğunu vergi borcu sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Vergi borcu sorgulama işlemini plakanız sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Plaka ile vergi borcu sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka ile Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıt vergisi yani MTV her araç sahibinin ödemesi gereken vergidir. Bu vergileri ödemediğiniz takdirde trafiğe çıkamazsınız. Motorlu taşıt vergisinin hesaplama işlemi aracın türüne göre yapılmaktadır. Aracın türü hesaplama işleminde önemlidir. Motorlu taşıt vergisi hesaplama işleminde diğer önemli olan unsur ise aracın yaşıdır. Aracın yaşı arttıkça ödemeniz gereken vergi miktarı azalır. Hesaplama işleminde yapılan işlemlerden en sonuncusu motorun silindir hacmidir. Motorun silindir hacmi hesaplama işleminde önemlidir. Motorun silindir hacmi arttıkça ödemeniz gereken vergi miktarı da artmaktadır. Tüm bu bilgiler vergi borcu hesaplama işleminde önemlidir.

Motorlu taşıtlar vergisi her sene ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Bir yılda iki kez motorlu taşıtlar vergisi ödenmelidir. Ödemeniz gereken vergi aracı kullanmaya başladığınız günden itibaren başlar. Bir yılda iki kez ödendiği için ilk 6 aylık dönem ve ikinci 6 aylık dönem olmak üzere 2 dönem vergi borcu ödenmesi gereklidir. Plaka bilgileriniz ile vergi borcu sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden bütün vergi hesaplama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Plakanız ile vergi borcu sorgulama işlemini yazımızın sonunda verdiğimiz link ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Linke tıkladığınızda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın motorlu taşıt işlemleri sayfasına ulaşabilirsiniz. Motorlu taşıt işlemleri içerisinden motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu seçeneği seçtiğinizde karşınıza böyle bir sayfa gelecektir.

kk

Bu sayfada ilk önce sorgulama yapmak istediğiniz aracın türüne seçmeniz gereklidir. Aracın türünü seçtikten sonra aracın yaşını da seçmeniz gereklidir. 1-3, 4-6, 7-11, 12-15 ve 16-99 olmak üzere aracınızın yaşını seçmeniz gereklidir. Aracın türünü ve aracın yaşını seçtikten sonra son olarak aracınızın silindir hacmini seçmeniz gereklidir. Motor silindir hacmini de seçtikten sonra aracınızın vergi borcunu hesaplayabilirsiniz. Ödemeniz gereken yıllık tutar ilk altı aylık tutar ve ikinci altı aylık tutar olmak üzere hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıt işlemleri içerisinden motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçtiğinizde plaka ile vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bir vergi borcunuz bulunuyor ise ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıt işlemleri sayfasından motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçtiğinizde karşınıza bu sayfa gelecektir.

hhhhhhhhhhhhh

Bu sayfada plaka ile vergi borcu sorgulama için ilk önce plaka bilginizi girmeniz gereklidir. Plaka bilginizi girdikten sonra plaka ile vergi borcu sorgulama için aracınız özel plaka ise bunu da belirtmeniz gereklidir. Plaka bilgilerini girdikten sonra plaka ile vergi borcu sorgulama için T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası bilgileri de sisteme girilmelidir. Son olarak da plaka ile vergi borcu sorgulama için tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir. Tüm bu bilgileri girdikten sonra tamam linkini tıklayarak plaka ile vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir vergi borcunuz var ise bu borcu anlaşmalı bankaların kredi kartları ile ödeyebilirsiniz.

Plaka ile Vergi Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.