Plaka Sorgulama E-Devlet | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Sorgulama E-Devlet

Plaka, motorlu araçlarda bulunan ve her araca özel verilmiş numara ve harflerden oluşan bir nevi kimlik numarasıdır. Plakalar verilirken araçların vergi dairesine kayıt edilmesi sırasında bulunulan ilin plaka kodu girilmektedir. Plaka numarası araçlar için oldukça önemli olmakta ve pek çok tespit işleminde plaka numaralarından faydalanılmaktadır.

Plaka numarası ile birlikte aracın bilgilerinin neredeyse tamamı tespit edilebilmektedir. Bu bilgiler arasında aracın kaçak olup olmadığı, aracın modeli ve bilgileri, üretim yılı, kazasının olup olmadığı gibi pek çok bilgi, plaka numarası ile kolayca tespit edilebilmektedir. Ayrıca ceza sorgulama, araç sorgulama, borç sorgulama ve vergi borcu sorgulama işlemleri de plaka numarası ile yapılmaktadır. Plaka sorgulama E-Devlet işlemi, günümüzün en revaç gören mesleklerinden olan 2.el araç alım satımı yapan kişiler için büyük bir önem arz etmektedir. 2. el araba alacak ya da satacak kişilerin dikkat etmesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Hiçbir şekilde durumun farkına varmaksızın, kazalı bir aracı satın alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Ancak plaka sorgulama E-Devlet işlemini yaparak araç hakkında tüm kaza, ceza, borç gibi bilgilere ulaşabilir ve satın almadan önce tamamen bilinçli bir hale gelebilirsiniz. Böylece dolandırılma ihtimaliniz de ortadan kalkmış olur. Plaka sorgulama işlemini yapabilmek için yazının geriye kalan kısmında plaka sorgulama E-Devlet işleminden bahsedeceğiz.

Plaka Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulama işlemini gerçekleştirmek için E-Devlet kapısından faydalanacağız. E-Devlet kapısı ise resmi kurum işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz geniş çaplı bir sistemdir. Tamamen devlete bağlı bir sistem olmakla birlikte, oldukça güvenlidir. Bilgileriniz tam bir güvenlik ile saklanmaktadır. E-Devlet kapısının en büyük özelliği ise resmi kurum işlemlerinizi herhangi bir kuruma gitmenize gerek kalmadan yapıyor olmanızdır. Ancak pek çok işlemi gerçekleştirebilmek için bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Bilgilerinizin de saklanması bu duruma bağlıdır. E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız işlemler için gerekli olan şifre ise E-Devlet şifresidir.

E-Devlet şifresi PTT şubelerinden temin edilmektedir. En yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizi kolayca elde edebilirsiniz. Sadece kimlik bilgileriniz ile birlikte şifrenizi, 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Bu şifre ile E-Devlet şifresi gerektiren tüm sorgulama işlemlerini E-Devlet kapısı üzerinden yapabilme imkanına sahip olacaksınız. E-Devlet kapısının en önemli faydaları arasında zaman kavramı yer almaktadır. İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemler olduğu için herhangi bir resmi kuruma gitmenize gerek kalmadan, sanal ortam aracılığı ile tüm sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu işlemlerden biri de plaka sorgulama E-Devlet işlemidir. Yani E-Devlet kapısı üzerinden plaka sorgulama işlemidir.

Plaka sorgulama E-Devlet işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak E-Devlet kapısının resmi işlem sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir.

edevlet

Bu site üzerinde ilk olarak sol kısımda e-Hizmetler butonuna basınız. Daha sonrasında karşınıza uzun bir liste çıkacak. Bu liste alfabe sırasına göre düzenlenmiş olup, resmi kurumlar üzerinde yapabileceğiniz işlemleri, resmi kurumların harf sırasına göre sıralamış bir listedir. Plaka sorgulama E-Devlet işlemi için ise E harfini bularak Emniyet Genel Müdürlüğü başlığına geliniz ve tıklayınız.

edevletara

Devamında ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basınız. Karşınıza yeni bir sayfa çıkacak. Bu sayfada sizlerden birtakım bilgiler istenecektir.

edevletson

Bu bilgiler ise E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarasıdır. Belirtilen boşluklara sırası ile TC kimlik numaranızı ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz. Son olarak Sisteme Giriş Yap butonuna basınız. Böylece giriş yapmış olduğunuz sistem üzerinden plaka sorgulama E-Devlet işlemini başarı ile tamamlamış ve gerçekleştirmiş olacaksınız. Böylece gereken plaka bilgisini doldurup, araç bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Plaka Sorgulama E-Devlet İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.