Plaka Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Sorgulama

İkinci el araç alım ve satışlarında plaka sorgulama işleminiz önemli bir yer tutacaktır. Çünkü alacağınız ve satacağınız araba üzerinde rehin, borç, ceza gibi detayları bilmeniz gerekmektedir. Üzerinde rehin, borç veya ceza olan araçların satımı ve alımı noter üzerinden yapılamamaktadır. Plaka ceza sorgulama da bu anlamda önem temsil taşımaktadır. Aracınız ile alakalı pek çok bilgiyi plaka bilgileri sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Araç plaka sorgulama işlemi bu açıdan önemlidir. Satış veya alış işleminizde noter personeli öncelikle sizden araç üzerindeki olumsuzlukları kaldırmanızı isteyecektir. İşleminizi ancak temiz olan arabalar için yapabilirsiniz. Plakadan isim sorgulama işlemi ise henüz mümkün değildir. Bu yüzden plaka kime ait görememekteyiz.

Trafikte yer alan her araç hakkında araçların plakaları üzerinden işlem yapılmaktadır. Araç plaka sorgulama işlemleri de bu kapsama girmektedir. Bir sorun olduğunda ya da araç kazaya karıştığında plaka üzerinden araç sorgulama işlemi yapılabilmektedir ve böylece araç sahibi hakkında gerekli olan bilgiler ulaşılır. Plakadan isim sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilebilir. Plaka sorgulaması yapıldığında çıkan bilgiler gizlilik içerdiği için hiçbir şekilde paylaşılması mümkün değildir. Bu yüzden de plakadan isim sorgulama işlemi internet üzerinden yapılamamaktadır.

Yeni bir araç aldığınızda ya da ikinci el araç aldığınızda araç sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Aracınızın daha önceden borcu varsa ya da araç ile kaza yapılmışsa araç sorgulama işlemleri sayesinde bunları öğrenebilirsiniz.

Notere gidip işleminizin geri çevrilmesini istemiyorsanız plakadan araç sorgulama işleminizi daha önceden yapmanızı öneririz. Ücretsiz plaka sorgulama işleminiz için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gitmenize gerek yoktur. Elektronik ortamda internet üzerinden de plakadan araç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Plaka sorgulama işleminizi iki farklı sistem sayesinde yapabilirsiniz. Dilerseniz kapsamları genişletilmiş E-Devlet sistemi üzerinden de plaka sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Dilerseniz de sadece plaka bilgisi ile plaka sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet plaka sorgulama işleminiz için yazının devamında yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan “Araç Sorgula” başlıklı E-Devlet sayfası üzerinde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

e-devletplakasorgulama

Ardından önünüze gelecek olan ekranda plaka sorgulama için T.C. kimlik numaranızı ve size ait olan E-Devlet şifrenizi giriniz.

e-devletplakasorgulama1

Girdiğiniz bilgileri kontrol ediniz ve resimde gösterilen “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Böylece E-Devlet plaka sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

E-Devlet Plaka Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka borç sorgulama işlemini yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online web adresini kullanabilirsiniz. Bu sayfada plakadan ceza sorgulamak için gireceğiniz ilk bilgi plakanız ve varsa özel plakanızdır. Ardından T.C. kimlik numarasını ya da vergi kimlik numarasını giriniz. Son olarak gireceğiniz bilgi de tescil tarihidir.

5

Plakadan ceza sorgulama için karşınıza gelecek olan sayfada Ceza Bilgileri sekmesine tıkladığınızda plakadan ceza sorgulamanızı girebilirsiniz.

Plakadan Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Plaka İle Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama işlemlerinin yanında bir de sürücülerin borçlarını öğrenmek için kullandıkları işlemler bulunmaktadır. Plaka borç sorgulama bu işlemlerden bir tanesidir. Plaka ile borç sorgulama işlemi genel olarak vergi dairelerinden yapılan bir işlemdir. Fakat bu işlem zaman almaktadır. Zaman kazanabilmeniz için bu işlemi internet üzerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden plaka ile borç sorgulama işlemini 2 farklı yolla yapabilirsiniz. Bunlardan birincisi E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama işlemi diğeri ise internet vergi dairesinin sitesi üzerinden gerçekleştirilen işlemlerdir.

E-Devlet üzerinden plaka ile borç sorgulama işlemi için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresi için size en yakın PTT şubesini ziyaret edebilirsiniz. PTT şubesinden 2 TL karşılığında alacağınız E-Devlet şifreniz ile birlikte plaka ile borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine gitmelisiniz. Bu site üzerinde sol tarafta e-hizmetler butonuna tıklamalısınız. Sonrasında karşınıza çıkan siteler arasından E harfini bulup, Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı altında Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgula butonuna tıklayınız. Açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıklayınız. Sonrasında sizden bazı bilgilerinizin istendiği bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfadaki bilgileri girdikten sonra plaka borç sorgulama işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz.

Sayfadaki ilgili kısımlara bilgilerinizi girmeli ve Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamalısınız. Böylece plaka ile borç sorgulama işleminiz tamamlanacaktır. Plaka borç sorgulama işlemlerinin online olarak yapılması sürücüler için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Böylece, plaka borç sorgulamanızı herhangi bir kurumu gitmeden öğrenebilmektesiniz.

Plaka ile Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama işlemlerinin yanında bir de plaka hasar sorgulama işlemleri vardır. Araç almak isteyen insanlar genel olarak plaka hasar sorgulama işlemini kullanmaktadır. Plakadan hasar sorgulama işlemi, genel olarak ikinci el alınan araçlarda yapılmaktadır. Aracın daha önce yapmış olduğu kazalar ve aracın almış olduğu hasarlar ile ilgili bilgi sahibi olmak için plakadan hasar sorgulama yapılmaktadır.

Plakada hasar sorgulama işlemi için öncelikle yazının sonunda verilen linke tıklamalısınız. Sonrasında karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Açılan ekranda sizin için uygun olacak 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisini seçerek diğer bilginizi giriniz.

Sizden istenen bilgileri girdikten sonra Ara butonuna tıklayınız. Plaka hasar sorgulama sisteminde sırada sizden istenilen bilgileri girmelisiniz.

OTOKONTROL5664 uygulamasını kullanarak aynı işlemi yapmak isterseniz eğer Turkcell, Türk Telekom, Vodafone hatlarından birine sahipseniz plakanızı bitişik yazıp 5664’e SMS göndererek plakadan hasar kaydı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Plaka hasar sorgulama işlemlerini yapmadan önce bu konuda bilgi alınması önemlidir. Sadece plakanızla ve TC kimlik numaranız ile plaka hasar sorgulama yapabilirsiniz.

Plakadan Hasar Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulama işlemi sayesinde aracın pek çok bilgisine ulaşabilirsiniz. Bu işlem, 2. el araç alımı ya da satımı konularında büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aracın değişmiş parçalarını, daha önce yaptığı kazaları, çalıntı olup olmadığını, sigorta bilgilerini sms ile plaka sorgulama sayesinde öğrenebilirsiniz.

Eğer, aracın hasar geçmişini sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız aracın plakasını büyük harflerle ve bitişik bir biçimde yazarak 5664’e SMS olarak gönderiniz. Bu işlem sms ile plaka sorgulama kısmında size yardımcı olmaktadır.

Eğer aracın değişen parçalarını ve bu araçların değişim ücretlerini öğrenmek istiyorsanız, ‘PARCA PLAKA (34KLM123)’ yazınız ve 5664’e SMS olarak gönderiniz. Buradaki 34KLM123 örnek bir araç plakasıdır. SMS ile plaka sorgulaması yapmanız durumunda kendi plakanızı doğru olarak girmeniz gerekmektedir.

Sorgulama işlemlerinden bir diğeri ise şasi numarası sorgulama işlemidir. Örneğin şasi numara sorgulama işlemi için ‘HASAR S ŞASİ NO KLM123ABC12345’ yazınız ve 5664’e gönderiniz.

Eğer 2. el alacaksanız ve aracın detaylı bilgilerini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gerekenlerden bahsedelim. ‘DETAY PLAKA ( 34KLM123)’ yazıp 5664’e gönderiniz. Aracın markasını, modelini, son sahibinin ismini, sahiplik süresini, kaskosunun olup olmadığını, kaskolu toplam süresini, kaskosuz toplam süresini, araç türü değişimini, plaka değişim bilgilerini SMS yolu ile öğrenebilirsiniz.

Sorgulama işlemleri arasında değişen parça bilgisi sorgulama da vardır. Değişen parça sorgulamak için ‘PARCA PLAKA TARİH’ bilgilerini yazıp 5664’e gönderebilirsiniz.

Eğer aracın tutanak bilgisini sorgulamak istiyorsanız, KTT yani Kaza Tespit Tutanağı sorgulaması yapmanız gerekecektir. Bu işleminiz için ‘KTT ARAC PLAKA’ bilgisi yazarak 5664’e SMS olarak göndermelisiniz.

SMS ile plaka sorgulama işlemleriniz için aşağıdaki linke tıklamalısınız. Eğer Turkcell, Türk Telekom, Vodafone operatörlerinden birine sahipseniz her bir SMS 5 TL ile ücretlendirilmektedir.

SMS İle Plaka Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Plaka Sorgulama Kime Ait?

Plaka ile aracın kime ait olduğunu sorgulamak için E-Devlet şifrenizi kullanmalısınız. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ile E-Devlet kapısı üzerinden plaka sorgulama kime ait işleminizi yapabilirsiniz.

Öncelikle sayfanın sonundaki linke tıklamalısınız. E-Devlet giriş işlemlerinizi yaptıktan sonra, açılan ekranda araç bilgileri kısmının altında ‘Plaka Numarası’ kısmı var. O kısma plaka numaranızı girmelisiniz. Sonrasında karşınıza gelen ekrandan aracın plaka sahibini öğrenebilirsiniz. İstediğiniz aracın kime ait olduğu bilgisine bu işlemler sayesinde ulaşabilirsiniz.

Plaka Sorgulama Kime Ait İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

 • ali istek 6 Nisan 2015 22:48

  pilaka sorgulama

 • Mustafa 8 Nisan 2015 20:52

  06KKK36

  • Hurcan Karatas 6 Mayıs 2015 12:16

   Yazımızda sorgulama işleminin nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Plakanızı anlatılan bilgiler doğrultusunda giriniz.

  • Mustafa 15 Haziran 2015 10:58

   Hacı 1746 lira borcun var

 • mine 19 Nisan 2015 13:29

  Plaka sorgulama nasıl yapiyoruz

  • Aykut Otu 21 Nisan 2015 13:24

   Yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

 • MUSTAFA YAMAN 20 Nisan 2015 06:30

  plaka sorgulama

 • yıldıray ok 30 Nisan 2015 21:35

  Satın almak istediğimiz aracın hasar kaydı varmı öğrenmek istiyoruz

 • yıldıray ok 30 Nisan 2015 21:37

  Hasar kaydı varmı öğrenmek istiyoruz

 • emin emin 14 Mayıs 2015 09:52

  benim e devlet şifrem yok ihtiyaç da duymuyorum.sadece plaka bilgisi üzerinden sorgulamayı nasıl yapıyoruz peki ?

  • Hurcan Karatas 14 Mayıs 2015 12:43

   Sms yolu ile sorgulayabilirsiniz. Tüm operatörler için 5664 de plakayı yazarak mesaj atabilirsiniz. Örnek “34ABC001” yazıp 5664′ e gönderebilirsiniz.

 • Kemal 3 Temmuz 2015 10:59

  Plaka 27em997 borcu varmi bir bakarmisiniz? tsk

 • Engin Akselvi 14 Temmuz 2015 22:36

  41 nu 092

 • şükrü kasapcı 16 Mayıs 2016 14:47

  bireysel araç sorgulama yapıyorum. fakat şirketin araçlarını sorgulayamıyorum.şirketin üzerine kayıtlı araçları nasıl sorgulamalıyım..

  • Yusuf Karatas 20 Mayıs 2016 12:47

   Yazımızda E-Devlet üzerinden plaka ile sorgulama anlatılmıştır. Aynı yöntem ile sorgulatabilirsiniz.

 • mustafa 9 Eylül 2016 15:50

  33 EN 666

 • can ilbey 18 Ekim 2016 08:47

  3E KE 3290

 • Ahmet 13 Kasım 2016 14:31

  Araç kime ait 34BAR94

 • hamza 11 Aralık 2016 10:11

  arkadaslar 06fl7743 kime ait lutfen yardımcı olurmusunuz

 • Okan 25 Ocak 2017 13:07

  16 LRE 41 bi zahmet bakarmisiniz

 • Pınar 31 Ocak 2017 12:01

  Plaka girip kime ait olduğunu sms ile nasıl sorguluyoruz?

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.