Plakadan Araç Sorgula | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan Araç Sorgula


Plaka motorlu taşıtlar için kimlik görevi görmektedir. Yani nasıl biz insanların pek çok bilgisine kimlik kartı ile ulaşılabilmekte ise, araçların da bilgilerine ulaşabilmek için plaka numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiler ile araçların üretim tarihi, kaç model olduğu, sigorta bilgileri, kaza bilgileri, geçirdiği işlemler gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu özellikler daha çok 2. el araç alım satımı yapan kişiler için oldukça önemli bir hal almaktadır. Bunun nedeni ise araçların bilgilerine ulaşarak, kaza yapıp yapmadığına hatta çalıntı olup olmadığına kadar pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler ışığında da araç alım satım esnasında herhangi bir sıkıntı çıkmadan, dolandırıcılık gibi istenmeyen durumlar da önlenmiş olacaktır. Bu yüzden plakadan araç sorgula işlemi bir gereklilik haline gelmiştir.

Plakadan Araç Sorgula Nasıl Yapılır?

Bu işlem sayesinde aracınızın pek çok bilgisine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu işlem daha önceleri Emniyet Genel Müdürlükleri aracılığı ile yapılmaktaydı. Ancak oldukça vakit alan bir işlem olduğundan dolayı alternatif yolların kullanılmasına başlanıldı. Bu alternatif yolların başında da internet sorgulamaları gelmektedir. İnternet, çağımızın en büyük gelişmişliği ve teknolojisi olmakla birlikte, pek çok kolaylığı da ayağımıza kadar getirmektedir. Bu kolaylıklar arasında plakadan araç sorgula işlemi de gelmektedir. Bu sorgulama işlemi için ise E-Devlet kapısından faydalanacağız. Sorgulama işlemine ait bilgiler yazının devamında verilecektir.

E-Devlet kapısı ise pek çok resmi kurum işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirme imkanı bulabileceğiniz büyük bir sistemdir. Tamamen resmi bir site olduğu için güvenlik açısından hiçbir sıkıntı duymanıza da gerek olmaz. Ancak E-Devlet işlemlerinin pek çoğunu gerçekleştirebilmek için kimliğinizin doğrulanması gerekmektedir. Bu doğrulama işlemi ise bir şifre yolu ile gerçekleştirilmektedir. E-Devlet sorgulamalarında kullanmanız gereken şifre E-Devlet şifresidir. Bu şifre PTT şubelerinden temin edilmektedir. E-Devlet şifrenizi almak için sizlere en yakın PTT şubesine giderek sadece 2 TL karşılığında size özel E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Böylece bundan sonra yapacağınız tüm E-Devlet işlemlerinde bu şifreden faydalanabilirsiniz.

Plakadan araç sorgula işleminin nasıl yapıldığından bahsedecek olursak. İlk olarak E-Devlet resmi sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Bu sistem pek çok sorgulama işleminin yapılabildiği resmi bir sitedir. Hemen tüm bakanlıklara ait çeşitli sorgulama, evrak temin ve benzeri işlemlerin yanı sıra, bulunduğunuz il ve ilçelere göre fatura sorgulama ve ödeme işlemleri dahi bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Plakadan araç sorgula işlemini yapabilmek için ilk olarak sayfanın sol kısmında bulunan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

plaka1

Karşınıza pek çok sorgulama işleminin olduğu bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa alfabe sırasına göre yapılmıştır. Plakadan araç sorgula işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak yapılan bir sorgulama işlemi olduğundan E harfine gelip, Emniyet Genel Müdürlüğü başlığının altında yer alan Araç Sorgulama butonuna tıklayınız.

plaka2

Daha sonrasında plakadan araç sorgula için karşınıza gelen sayfadan ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak, giriş işlemi yapacağınız sayfaya geliniz.

edevlet2

Bu sayfada sizlerden birtakım bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler arasında TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yer almaktadır. Gerekli boşluklara ve sırası ile TC kimlik numaranızı ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi doldurunuz ve Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Böylece sisteme giriş yapabilecek ve plaka bilgisini girip, araca ait pek çok bilgiye kolay, basit ve hızlı bir şekilde ulaşmış olacaksınız. Böylece E-Devlet kapısı üzerinden plakadan araç sorgula işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

E-Devlet Plakadan Araç Sorgula İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.