Plakadan HGS Borç Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan HGS Borç Sorgulama

Günümüzde birçok alanda teknolojinin gelişmesiyle sunulan yeni hizmetler, kişilerin hayatını daha rahat hale getirmiştir. Özellikle araçlar için yapılan yeni uygulamalar araç sahiplerinin yaşayacakları olumsuzluklar karşısında daha hızlı ve pratik bir şekilde çözüm üretmelerine olanak sağlamaktadır. HGS uygulaması da bu amaca hizmet eden gerekli karayolları uygulamalarından bir tanesidir.

Hızlı Geçiş Sistemi’nin kısaltması olarak bilinen HGS, genellikle boğaz köprüleri, otoyollar gibi bölgelerdeki geçişlerde kullanılmak için geliştirilen ve bu bölgelerdeki yollardan geçişlerde yapılan ücretlerin ödeme işlemini daha kolay hale getirebilmek için geliştirilen bir tür ücretli geçiş sistemidir. Aracınızla bu geçişlerden geçebilmeniz için aracınızın ön camında para transferlerinin yapılabilmesi için bir etiketin bulunması gerekir. Bu etiket içerisinde bulunan bakiyeden geçiş ücreti olan kısım radyo frekansları sayesinde algılanır ve ödeme işlemi otomatik olarak gerçekleşir. Bu sistem eski uygulama olan Kartlı Geçiş Sistemi’ne (KGS) göre daha basittir. KGS ile aracınızla gişelerden geçiş yaparken, gişelere kart okutulması sistemine dayalıydı. Bu yüzden kart okutmak araçlara dur kalk yapmalarına sebep olduğu için uzun araç kuyruklarının oluşmasına neden oluyordu. HGS’ye geçildiğinden itibaren tüm bu dur kalk işlemi sona erdi ve araçların bekleme yapmadan hızlı geçiş yapmaları başlamış oldu. Hızlı Geçiş Sistemi ülkemizde 2012 yılında hizmete girmiştir. Bu sistem trafiği bir nebzede olsa rahatlatmıştır.

HGS Kartını ve Etiketini Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Plakadan HGS borç sorgulama işlemini yapabilmeniz için HGS kartınızı ve etiketinizi herhangi bir PTT şubesinden ya da sistem ile anlaşmalı bankalardan alabilirsiniz. Araç sahibinin PTT şubesine giderken ehliyet ve ruhsatlarını götürmeleri takdirde işleminiz kısa sürede gerçekleştirilecektir. Bunun nedeni HGS kartlarının ve etiketlerinin aracınızın plakasına verilmesinden kaynaklanmaktadır. HGS kartlarınızı aldıktan sonra hesabınızdaki bakiyeyi sorgulamanın birkaç yolu bulunmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden ve PTT resmi internet sitesi üzerinden giriş yaparak kartınızdaki bakiye ve borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Fakat kişilerin bu sorgulamaları her zaman yapmaları mümkün olmayabilir ve her geçişlerini sayıp bakiyelerinde ne kadar kaldığını hesaplamaları zordur. Bu nedenden dolayı zaman zaman HGS hesaplarına borç yansıtılması kaçınılmaz olabilir. Bu yazımızda sizlere plakadan HGS borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz.

Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi PTT İnternet Sitesi Üzerinden Nasıl Yapılır?

Bu başlık altında sizlere HGS borç sorgulama işleminden bahsedeceğiz. Plakadan HGS borç sorgulamaları genellikle PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca üyelik isteyen bir işlemdir. Sistem içerisinde üyelik gerektirmeyen tek işlem geçiş ihlali sorgulaması olan HGS borç sorgulama işlemidir. Bu kısımda sadece aracınızın plakasını yazarak, herhangi bir geçiş ihlali yapıp yapmamış olduğunuzu öğrenirsiniz. Size aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayınız. Açılan bağlantı sayfasının sağ üst köşesinde yer alan “Geçiş İhlali Sorgula” butonuna tıklayarak verdiğimiz görselde de görüldüğü gibi boş olan kısma plakanızı yazarak plakadan HGS borç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Adsız

Plakadan HGS borç sorgulama işlemi için sizlerin kişisel güvenliği açısından yapılmış olan güvenlik anahtarı kısmındaki yazıları yanındaki kutucuğa yazınız. Eğer plakadan HGS borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için güvenlik anahtarını okuyamadıysanız eğer yenile butonuna basarak güvenlik anahtarını yenileyebilirsiniz.

PTT Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plakadan HGS Borç Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır?

HGS borç sorgulama işlemi E-Devlet sisteminden de yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi buna benzer birçok sorgulamayı birleştiren resmi ve güvenli bir sorgulama sitesidir. Bakanlıkların ve birçok resmi kurumun sorgulamalarının internet ortamında tek sitede toplanmasıyla oluşturulmuş olan sistemdir. Fakat sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizin olduğunu varsayalım. Plakadan HGS borç sorgulama işlemi için aşağıda size verdiğimiz bağlantıya tıklayınız. Açılan sayfada yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklayınız.

Adsız

Sonrasında açılan sayfa da ise T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi boş bırakılan kısımlara hatasız bir şekilde girmeniz halinde plakadan HGS borç sorgulama işlemiyle üzerinize kayıtlı borcunuzun bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

edevletson

E-Devlet Kapısı Üzerinden Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.