PTT Barkod Numarası | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PTT Barkod Numarası

PTT Barkod Numarası PTT tarafından hayatımızı kolaylaştırması amaçlanarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu yazımızda PTT Barkod Numarasının ne olduğu, PTT Barkod Numarasının Ne İşe yaradığı gibi PTT hizmetlerinden faydalanmakta olan kişilerin hayatını kolaylaştırmasını sağlayacak bilgilerden bahsedeceğiz.

PTT Barkod Uygulaması Nedir?

PTT Barkod Numarası 1840 yılından bu yana hayatımızda varlığını sürdürmekte olan T.C posta ve telgraf teşkilatının kullanımımıza sunduğu bir hizmettir. Dilerseniz ilk olarak hayatımızda böylesine güçlü bir yer edinmiş olan PTT şirketinin günümüze geliş hikayesine bakalım. İlk posta teşkilatı Tanzimat fermanının yayınlanmasının ardından halkın haberleşme ihtiyacı göz önünde bulundurularak  23 ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk postahane ise İstanbul’da yeni camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açılmıştır.  PTT Genel Müdürlüğü Cumhuriyetin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görevlerini sürdürmekte olan bir kurum iken 1933 yılından itibaren Bayındırlık Bakanlığına bağlanmış. Bundan 6 yıl sonra yani 1939 yılından itibaren ise Ulaştırma Bakanlığına bağlı olarak hizmetlerini halkın kullanımına sunmaya devam etmiştir. 29 ocak 2000 tarih ve 23948 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı kanunun 24. maddesi ile ‘T.C posta işletmesi genel müdürlüğü’ olan kuruluşumuzun adı ‘T.C posta ve telgraf teşkilatı genel müdürlüğü’ (PTT) olarak değiştirilmiştir. Kurumun günümüze geliş hikayesi bu şekildedir. Kurum sunduğu hizmetleri kalite açısından üst sıralara çekmeye çalışmıştır. Bu amaçla kargo hizmetlerinin de devlet garantisi altında olması amaçlanarak PTT Kargo hizmeti başlatılmıştır. İşte PTT Barkod Numarası da tam olarak bu noktada devreye giren bir yenilik olmuştur.

PTT Barkod Numarası Nedir? Ne İşe Yarar?

PTT barkod numarası işlemi PTT tarafından sunulmuş olan kargom nerede uygulaması ile kargonuzun nerede olduğu konusunda bilgi edinmeniz düşünülerek oluşturulmuş bir sistemdir. PTT barkod numarası sayesinde çok kısa bir işlemle kargonuzun konumunu öğrenebilirsiniz. Yurt içine ve yurt dışına gönderim yapılacak olan her kargo için güvenlik uygulamasından ötürü PTT barkod numarası sunulmuştur. Her bir gönderi için PTT ayrı bir barkod numarası vermektedir. Bu numara ile kargoya verilen ürünün durumunu sorgulamak çok kolay bir işlem haline gelmiştir. PTT barkod numarası ile işlem yapabilmek için internet üzerindeki ilgili kısma tıklamalısınız. PTT barkod numarası işlemi yurt içi harici yurt dışı kargoların takibi için de kullanılır. PTT barkod numarası ile nasıl işlem yapılacağı konusu ise, işlemi gerçekleştirmek için gönderim yaparken size imzalatılmış olan numara bilgisini sisteme giriniz. PTT barkod numarası işlemi için en önemli bilgidir. Eğer ki size verilen numarayı kaybettiyseniz kargonuzu gönderdiğiniz PTT şubesine ulaşarak kargo detaylarından istediğiniz bilgiye ve PTT Barkod Numaranıza tekraren ulaşabilirsiniz. PTT ile ilgili bütün işlemler gibi PTT barkod numarası işlemi de müşterilerine kolaylık sağlaması açısından PTT online işlemler sitesinden yapabilirsiniz.

PTT Kargo Takip Nedir? Kargo Takipte PTT Barkod Numarası Ne İşe Yarar?

PTT kargo takibi yapabilmeniz için öncelikle PTT barkod numarasını bilmeniz gerekmektedir. PTT barkod numarasını kargonuzu gönderdiğiniz zaman size taktim edilir. Eğer ki kaybetme gibi bir durumunuz var ise kargonuzu gönderdiğiniz PTT şubesinden tekrar PTT Barkod Numaranızı öğrenebilirsiniz. 13 haneli PTT barkod numarasını öğrendikten sonra PTT resmi sitesinden gönderi takip ekranında PTT barkod numaranızı ve güvenlik kodunuzu girerek kargo takibi yapabilirsiniz. Aynı işlemi e-devlet üzerinden de yapabilme imkanınız vardır. Eğer e-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesinden edinip e-devlet sistemine girdikten sonra işlemler menüsünden PTT kayıtlı gönderi takibi seçeneğinde önünüze çıkacak olan ekranda PTT barkod numarası ve güvenlik kodu istenir. PTT resmi sitesinde olduğu gibi öncelikle PTT barkod numarasını daha sonrasında da güvenlik kodunu girerek kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargonuzun teslimatına kadar geçen süre zarfında her sevk noktasında kayıt altına alınır bundan dolayı bu noktaları PTT barkod numaranızı kullanarak öğrenebilirsiniz. Kargo durumunuzu PTT şubelerini arayarak PTT barkod numaranızı vererek de öğrenebilirsiniz. Böylelikle kargo takibiniz de kolaylıkla yapılabilmektedir.

PTT Barkod Numarası İle Kargo Takibimi Nasıl Yaparım?

PTT Barkod Numaranızı kullanarak şubeye gitmenize gerek kalmadan online olarak kargo takibi yapabilmeniz mümkündür. Bu işlem için öncelikle yazı sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamalısınız.

pttt

Açılmış olan sayfada sahip olduğunuz barkod numarasını ve sayfada verilen güvenlik kodu bilgilerini girmeniz istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra Sorgula butonuna basmanız kargo bilgilerinizi öğrenmek için yeterli olacaktır.

PTT Barkod Numarası İle Sorgulama Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.