PTT Mektup Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PTT Mektup Sorgulama

PTT mektup sorgulama işlemini bu yazıda tarif edilen yöntemleri ve yönergeleri takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde birçok insanın değerlendirmesine göre mektuplar eskisi kadar rağbet görmeyen iletişim araçlarıdır. Ancak bu gerçekle birlikte ortaya çok daha çarpıcı bir gerçek çıkmıştır. Mektuplar artık eskisinden daha kıymetli ve özeldir.

Eski zamanlarda insanlar birbirleri ile iletişim kurmak için çeşitli yöntemleri kullanırlardı. Mektup da bu iletişim araçlarından birisiydi. Modern zamanlarda teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte anlık iletişim araçları ilkel iletişim araçlarının yerini aldı. Cep telefonlarının hayatımıza girmesi ile birlikte önce SMS ile iletişim hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Daha sonraları akıllı cep telefonlarının kullanıma sunulması ve hızla kullanım yaygınlığı ile birlikte whatsapp, facebook mesenger, line, viber gibi birçok anlık iletişim araçları ilkel yöntemleri silip süpürdü denilse yanlış bir tabir kullanılmış olmaz.

Dünyanın birçok ünlü yazarı ve şairi de duygularını ifade edebilmek için mektup yazmayı tercih etmişlerdir. Franz Kafka’nın Milena’ya mektupları, Enver Paşa’nın cepheden karısı Naciye Sultan’a mektupları o kadar çok hayranlık uyandırdı ki, çoğumuz onlar gibi sevdiklerimize mektuplar yazmaya başladık.

Teknoloji çağının en üst seviyelerini yaşadığımız şu günlerde mektup artık bir iletişim ihtiyacı olmaktan çıkıp tamamen nostaljik bir duygu ifadesine büründü. İnsanlar nostalji olsun diye birbirlerine mektuplar gönderiyorlar. Sayfalar dolusu mektuplar yazmak, mektup zarfının üzerine alıcı ve gönderen bilgilerini yazmak, üzerine pul yapıştırmak gidip PTT’ye mektubu göndermek hepsi birer nostaljik hale dönüştü.

Günümüzde insanlar anlık iletişim araçlarında gönderilen mesajın okunup okunmadığı, kişinin en son ne zaman, hangi gün, hangi saatte çevrim içi olup olmadığını görürken, mektubun da yerine zamanında ulaşıp oluşmadığını ve hatta ulaşıp ulaşmadığını merak ediyorlar.

Sizde sevdiğinize yada sevdiklerinize mektup göndermek istiyor ancak mektubun alıcıya ulaşıp ulaşmadığını sorgulamak istiyorsanız, PTT mektup sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

PTT Mektup Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT mektup sorgulama işlemini internetten yapmak isterseniz iki resmi internet sitesi bu işlem için hizmete sunulmuştur.

  1. E-Devlet Resmi İnternet Sitesi
  2. PTT Resmi İnternet Sitesi

Bu iki internet sitesine giriş yaparak gönderdiğiniz mektubun sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E-Devlet Sisteminden Mektup Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT mektup sorgulama işlemini e-devlet sisteminden yapmak isterseniz  e-devlet sistemine giriş yapıp PTT Genel Müdürlüğü – PTT Kayıtlı Gönderi Takip servisini kullanarak yapabilirsiniz. Bu işlem için aşağıda verilen linki kullanabilirsiniz. Bu linke tıkladığınız takdirde aşağıdaki görselde yer alan ekran karşınıza çıkacaktır. Bu ekranda ok işareti ile gösterilen alanları doğru şekilde doldurduktan sonra sorgulama butonu yardımıyla mektup sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

ptt-gonderi-takibi

PTT’den sizin gönderinize özel verilen barkod numarasını e-devlet sisteminde barkod numarası kısmına girerek mektubunuz hakkında detaylı bilgileri görebilirsiniz.

E-devlet Üzerinden PTT Mektup Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

PTT Resmi İnternet Sitesinden Mektup Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer e-devlet şifreniz yoksa o zaman PTT mektup sorgulama işleminizi PTT resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Yazı sonunda verilen bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran sizi karşılayacaktır.

PTT mektup sorgulama

Gönderi takibi yazan ekran aynı zaman PTT mektup sorgulama ekranıdır. Bu ekran üzerinden mektuplarınızı, kargolarınızı ve diğer tüm gönderilerinizi takip edebilir ve gönderileriniz hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Bu ekran üzerinden PTT mektup sorgulama işlemini yapabilmek için yine PTT’den sizin gönderinize özel verilen Barkod Numarası gerekmektedir. Barkod numarasını ve hemen altında yer alan Güvenlik Kodunu girmeniz halinde gönderiniz ile ilgili bilgilere detaylı bir şekilde erişebilirsiniz.

PTT Resmi İnternet Sitesi Üzerinden PTT Mektup Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

PTT Mektup Sorgulama İşlemi İçin Alternatif Yöntemler?

PTT mektup sorgulama işlemi için internet dışında bir yönteme gereksinim duyuyorsanız yine iki seçenek ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

  1. PTT Şubesi
  2. Alo PTT

Size en yakın PTT şubesine giderek gönderici adı soyadı veya alıcı adı soyadı gibi kısa ve net bilgilerle gönderiniz hakkında bilgi alabilirsiniz. (kimlik göstermek mecburidir, çünkü üçüncü şahıslara gizlilik esasları gereğince bilgi verilmemektedir.) 

444 1 788 nolu Alo PTT müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak da PTT mektup sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.