PTT Posta Kodu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PTT Posta Kodu Sorgulama

İnternetin hayatımıza sağladığı kolaylıklar her geçen gün biraz daha artıyor. Cepten veya evden tek tuş ile gerçekleştirilebilecek işlemlere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Birkaç yıl öncesine kadar büyük güçlüklerle karşılaşmamıza neden olan birçok işlemi bugün saniyeler içerisinde ve tek tuş kolaylığında gerçekleştirmemiz mümkün. Söz konusu bu yeniliklerden biri de PTT internet sitesinin hizmete sunmuş olduğu PTT posta kodu sorgulama uygulaması. Bazen küçük bir bilgi eksikliği yapacağımız herhangi bir işlemi güçleştirebilir. Bu küçük bilgilerden biri de hemen hemen her yerde karşımıza çıkan posta kodu. Gündelik hayatımızda özellikle resmi işlemlerde ve daha birçok yerde karşımıza çıkan posta kodunu öğrenmek için yapacağınız işlem oldukça basit. Her geçen gün yeniliklerine bir yenisini daha ekleyen PTT resmi sitesinde sunduğu posta kodu sorgulama hizmeti ile posta kodunuza online olarak başka hiçbir işlem yapmanıza ve herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan tek tuş rahatlığıyla ulaşabilir, posta kodunuzu kolaylıkla ve güvenle öğrenebilirsiniz.

Posta Kodu Nedir?

Posta kodu, günümüzde gerçekleştireceğimiz birçok işlemde istenen, adres verilerinde ortaya çıkabilecek karışıklığı önlemek amacıyla kullanılan bir harf ve basamaklar serisidir. Bir adres verirken, paket gönderirken ya da basit olarak mektup dahi atarken gönderim yapılacak yerin posta kodunun bilinmesi gerekmektedir. Her ilçenin ve ilin kendisine özel olarak belirlenmiş bir posta kodu numarası yer almaktadır. Bankacılık işlemleri ve daha birçok işlemde karşımıza çıkan posta kodunu öğrenmek için PTT resmi internet sitesi kişilere büyük kolaylık sağlıyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey PTT posta kodu sorgulama işlemi gerçekleştirmek.

PTT Posta Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT posta kodu sorgulama uygulaması ile aradığınız numaraları hiçbir zorluk çekmeden hızlı ve güvenilir bir biçimde bulabilirsiniz. Çoğunlukla bilinmesi gereken bir konuyu kapsayan posta numaralarına artık PTT internet sitesinin sunmuş olduğu kaliteli ve hızlı hizmetler ile ulaşabileceksiniz. Herhangi bir yere kayıt olurken, alış ve veriş işlemlerinizde kargo, mektup ve benzeri veri iletişiminde bile muhakkak ki PTT adres numaralarına ihtiyaç fazlası ile vardır.

Bulunduğunuz il ve ilçenin posta kodu numarasını ve posta işlemleri ile ilgili daha birçok veriyi öğrenmek istiyorsanız tamamen doğru bilgilerin aktarıldığı PTT internet sitesi ihtiyacınız olan tüm posta numaralarını ve diğer verileri bulabileceksiniz. Her ilçenin ve ilin kendisine özel olarak belirlenmiş bir posta kodu numarası yer almaktadır. PTT posta kodu sorgulama uygulaması ile artık tüm Türkiye’deki bütün il ve ilçelere ait posta kodları eliniz altında.

Bulunduğunuz ilin-ilçenin veya PTT posta kodu sorgulamak istediğiniz herhangi başka bir ilin-ilçenin PTT posta kodu sorgulamak için yapmanız gerekenler bir dizi işlem vardır. PTT posta kodu sorgulama için işlemler sırası ile şunlar;

PTT anasayfasına girdiğinizde karşınıza aşağıda gördüğünüz ekran çıkacak.

20150115131112_ptt_posta_kodu

Karşınıza çıkan bu ekranda istenilen boşluklara sorgulamak istediğiniz ili, ilçeyi ve mahalleyi yazdığınızda ve resmin en alt kısmında görünen doğrulama kodunu da doğru girdiğinizden enim olduğunuzda sistem aradığınız posta kodunu otomatik olarak sunmuş olacak.

Görselle anlatılan ve şehir, ilçe ve mahalle ismi dışında başka herhangi bir bilgi girmeniz gerekmiyor. Kişisel hiçbir bilgi istemediği için de herhangi bir güvenlik zafiyetine yol açmıyor. Ayrıca PTT internet sitesi sunmuş olduğu tüm bu hizmetler için kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmiyor. Yani tüm bu işlemleri hiçbir ücret veya vergi ödemeden tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

PTT Posta Kodu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.