Radar Cezası Sorgula | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Radar Cezası Sorgula


Trafiğe çıktığınızda uymanız gereken kuralların en başında hız sınırı kuralı bulunmaktadır. Trafikte hız sınırına uymanız gereklidir. Hız sınırını aştığınız takdirde ve radar uygulamasına girdiğiniz zaman radar cezası yazılmaktadır. Trafikte radar uygulaması yapan trafik polisleri tarafından yakalandığınızda sizi durdurarak makbuz olarak radar cezası uygulamaktadır. Bazı trafik uygulamalarında ise radar cezaları makbuz olarak yazılmaz. Araçların durdurulamayacağı yerlerde, trafiğin yoğun olduğu noktalarda yapılan radar uygulamalarında araçlar durdurulmadan radar cezası uygulanmaktadır. Radara girdiğiniz takdirde sistem sizin araç plakasına cezayı uygulamaktadır. Araç plakasına yazılan radar cezaları sizin aracınızın plakasının kayıtlı olduğu adrese posta yolu aracılığı ile gönderilmektedir. Posta yolu aracılığı ile gönderilen radar cezalarında bazen aksaklıklar olabiliyor. Radar cezalarının size ulaşamaması gibi durumlar olabiliyor. Bu yüzden eğer size bir radar cezası uygulandıysa bunun farkında olamayabilirsiniz. Size uygulanan radar cezalarını öğrenebilmek için radar cezası sorgula işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir. Radar cezası sorgulama işlemi sayesinde ne kadar radar cezanız var, cezanın nerede uygulandığı ve cezanın uygulama sebebini öğrenebilirsiniz.

Radar Cezası Nedir?

Radar cezası hız sınırını aştığınız zaman uygulanan bir cezadır. Aracın türüne göre ve yol türüne göre çeşitli hız sınırları vardır. Bu hız sınırlarına uymanız gereklidir. Uymadığınız zaman radar cezası uygulanmaktadır. Yerleşim içinde her aracın uyması gereken hız sınırı 50 olarak belirlenmiştir. Şehirler arası çift yönlü yollarda otomobiller için hız sınırı 90 iken diğer araçlar için 85 ve 80 olarak belirlenmiştir. Bölünmüş yollarda otomobiller için hız sınırı 110’dur. Diğer araçların ise 100 ve 90 olarak azalmaktadır. Otoyollarda otomobiller için belirlenen hız sınırı 120 km’dir. Bu hız sınırlarına geçmemeniz gereklidir. Radar cezaları 2016 yılında yüzde 5 artış göstermiştir. Hız sınırını aşma yüzdenize göre cezalar belirlenmektedir. Hız sınırını ne kadar çok aştıysanız o kadar ceza uygulanır. Size ne kadar radar cezası yazıldığını radar ceza sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Radar ceza sorgulama işlemini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik şube bölümüne giderek gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden de radar ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden radar ceza sorgulama işlemini şifresiz bir şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Radar Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden şifresiz bir şekilde radar cezası sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bunu için yazımızın sonunda verdiğimiz linki tıklamanız gereklidir. Motorlu taşıt işlemleri sayfasından motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Açılan sayfada ilk önce T.C. kimlik numaranızı girmeniz gereklidir. Daha sonrasında aracınızın özel plaka olup olmadığını belirtmelisiniz. T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numaranızı da girdikten sonra son olarak tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir.

893

Tüm bu bilgileri girdikten sonra radar cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bir cezanız var ise eğer bu cezanızı anlaşmalı bankaların kredi kartları aracılı ile ödeyebilirsiniz.

GİB Radar Cezası Sorgula İçin TIKLAYINIZ!

EGM Radar Cezası Sorgula Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden de radar cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz linki tıkladıktan sonra açılan sayfaya T.C. kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı ve doğum tarihinizi girmeniz gereklidir.

trafik-cezasi-sorgulama

Bu bilgileri girdikten sonra doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Doğrulama işleminden sonra 2 türlü radar ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama veya araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneklerinden istediğiniz sorgulama seçeneğini seçerek radar cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Radar Cezası Sorgula İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.