Sorgulamalar artık tek çatı altında!

RADAR CEZASI SORGULAMA

Trafik kurallarını ihlal etmenin veya da hızlı gitmenin, kırmışı ışıkta geçmenin sonucu olarak radara yakalanmış vatandaşlarımıza para cezası kesilir. Vatandaşlarımızın artık bu kesilen para cezalarını veya da herhangi bir trafik ihlali yapıp yapmadığını internet üzerinden öğrenmesi mümkündür. Bizlerde bu yazımızda radar cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır detaylı ve kolay bir şekilde anlattık. Bu işlemi yapmak için tek yapmanız gereken aşağıda verilen bağlantı adresine tıklamak ve gereken adımları uygulamaktır.

Aslında bu radar cezası sorgulama için sms ile bilgilendirme durumları olmaktadır ancak internet üzerinden yapılan sorgulama işlemleri vatandaşlara hem daha pratik hem de daha güvenilir gelmektedir. Bu bilgiyi de verdikten sonra şimdi radar cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır sizlere bunu hem yazıyla hem de verdiğimiz resimlerle kolay bir biçimde anlattık.

Radar Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Radar cezası sorgulama işlemi için öncelikle siz değerli okurlarımıza aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.

 • Daha sonra ise açılan sayfada ilk olarak adımızı ve soyadımızı yazıyoruz.

 

11

 • Hemen ardından da radar cezası sorgulama için TC kimlik numaramızı ve doğum yılımızı yazıyoruz.

 

12

 • Son işlem olarak ise hemen yanda bulunan “doğrula” kısmına tıklıyoruz ve böylece radar cezası sorgulama işlemini tamamlamış oluyoruz.

 

13

Radar Cezası Sorgulama İşlem Sayfasına Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

GİB Üzerinden Radar Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

 • Öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Ardından ise ilk olarak plakamızı yazıyoruz ve plakamızın özel olup olmadığını belirtiyoruz.

3

 • Daha sonra ise TC kimlik numaramızı veya vergi kimlik numaramızı yazıyoruz. Son olarak ta tescil tarihimizi yazıyoruz.

4

 • Hemen aşağıdaki “tamam” butonuna tıklıyoruz ve böylece işlemimizi tamamlıyoruz.

5

GİB Üzerinden Radar Cezası Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Radar Cezası Ödeme

Yollarda daha güvenli sürüş sağlanabilmesi için devlet tarafından bazı kurallar ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Trafik kuralları olarak adlandırılan can ve mal güvenliğini sağlamak için oluşturulmuş bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallardan birisi de hız sınırıdır. Trafikte sürücülerin dikkat etmesi gereken bir hız sınırı bulunmaktadır. Hız sınırının aşılmasından kaynaklanan kazalarda oldukça büyük kayıplar yaşanmaktadır. Bu nedenle sürücüler hız sınırına dikkat etmek zorundadır. Hız kontrolünü sağlamak amacı ile bazı uygulamalar bulunmaktadır. Örneğin radar uygulaması ile sürücülerin hız sınırını aşıp aşmadığı kontrol altında tutulmak istenmiştir.

Radar uygulaması sayesinde hız sınırını aşan sürücülere ceza kesilir. Radar cezalarınızı ödemezseniz yasal olarak karşınıza çıkabilir. Radar cezası ödeme işleminden önce internet üzerinden radar cezası sorgulama yapabilirsiniz. Radar cezası ne zaman gelir? diye düşünmek yerine internet üzerinden radar cezanızı sorgulamalısınız. Radar cezası öğrenme işlemini aktif olarak kullanırsanız radar cezalarınızdan haberdar olur ve zaman kaybetmeden ödeyebilirsiniz. Radar cezası ne kadar? diye soracak olursanız iki çeşit radar cezası sorgulama işlemi bulunmaktadır.İsterseniz radar cezası sorgulama işleminiz için EGM radar cezası sorgulama yapın. Sorgulama işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden yapabildiğiniz gibi  Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz.

Radar cezası sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabildiğiniz gibi radar cezası ödeme işleminizi de aynı şekilde internet üzerinden yapabilirsiniz.Radar cezası ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Vergi Dairesi resmi sayfasına giriş yapmalısınız.Plakanızı,T.C. kimlik numaranızı ya da Vergi kimlik numaranızı ilgili kısımlara girmelisiniz.Tescil tarihinizi de yazarak Tamam butonuna tıklamalısınız. Bilgilerinizi girdikten sonra sisteme giriş yapmış olacaksınız ve ardından yönlendirilerek kredi kartınızla trafik cezası ödeme işleminiz tamamlanmış olacaktır.Ayrıca internet bankacılığı hizmetini de kullanarak radar cezası ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

Eğer radar cezası ödeme işleminizi nakit olarak yapmak istiyorsanız;

 • Vergi Daireleri
 • PTT şubeleri
 • Banka şubeleri

gibi ödeme yerlerinden yararlanabilirsiniz.

Radar Cezasına İtiraz

Hız sınırını aştığınız için radar cezası kesilmektedir. Kesilen radar cezalarına itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.Radar cezası itiraz etmek için gerçekleştirmeniz gereken bazı prosedürler bulunmaktadır.Öncelikli olarak trafik cezalarının ’10 iş günü içinde tebliğ edilmediği’ gerekçesiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebilme hakkı bulunmaktadır.

İtiraz işlemlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili olarak, itiraz işlemleri Trafik Mahkemelerine yapılmaktadır.Fakat tüm illerde Trafik Mahkemesi mevcut olmadığı için yetki hakkı bulunan nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi bulunmaktadır.İtiraz işlemi için gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır.Bu evraklar;

 • Dava dilekçesi
 • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
 • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
 • Ruhsat Fotokopisi
 • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Gerekli olan tüm evrakları Sulh Ceza Mahkemesinin kalemine teslim ettikten sonra sizde aslı kalması gereken evraklar vardır. Trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslının sizde kalması gerekmektedir.Dilekçenizde yazdığınız bilgilere göre bir karar verilecektir. Duruşma olmayacaktır.Mahkemenin sonucunu adresinize gelen tebligatla öğreneceksiniz.Mahkemenin yoğunluğuna göre kararın verilmesi 2-3 ayı da bulabilir.

Radar cezasına itiraz ederek radar cezası iptali sağlamanız mümkündür.Radar cezası affı bazı durumlara özel olarak bulunmaktadır. Radar cezası itiraz dilekçesi örneğine ulaşabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasına giriş yapabilirsiniz. Radar cezası ne zaman sisteme düşer ya da radar cezası ne zaman belli olur diye soracak olursanız radar cezası kesildikten oldukça kısa bir süre içinde sisteme düşecektir. Örneğin bir iki gün içinde siz internet üzerinden radar cezanızı görebilirsiniz.Radar ceza ücretleri ile ilgili olarak sabit bir ücret bulunmamaktadır. Radar cezası sorgulama yaparak ödemeniz gereken miktarı görebilirsiniz. Radar cezası ödeme süresini çok uzatırsanız yasal olarak yaptırım uygulanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.