Sabıka Kaydı Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SABIKA KAYDI SORGULAMA

Kişilerin hayatının birçok alanında özellikle de iş başvurularında en çok karşılaştıkları durum sabıka kaydıdır. Sabıka kaydı kişilerin sicillerinin temiz olup olmadığını , daha önceden siciline işlenmiş bir durum ile karşılaşıp karşılaşmadıklarını belirten bir belgedir. Bu neden ile birçok kurum kişinin güvenilebilir olduğunu görmek için sabıka kaydı ister. Sabıka kaydı çıkartmak eskiden çok zor bir işti. Kişiler sadece sabıka kaydı çıkarmak için adliyelere gidip saatlerce beklemek zorunda kalırlardı. Artık sabıka sorgulama işlemi ile tüm bu zahmetlere gerek kalmadı. Günümüzde gelişen teknoloji ve internet ağı sayesinde kişiler birçok işlemi olduğu gibi sabıka sorgulama işlemlerini de internet üzerinden rahatlık ile halledebiliyorlar. Sabıka sorgulama işlemi internet üzerinden E-devlet uygulaması ile yapılabilmektedir. E-devlet uygulaması sayesinde oldukça basit ve hızlı bir şekilde sabıka kaydı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bizler de bu yazımızda sizlere E-Devlet üzerinden kolay ve zaman kaybetmeden sabıka sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

E-Devlet Üzerinden Sabıka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sabıka kaydınızı internet üzerinden almanız mümkündür. İnternet ortamı üzerinden sabıka kaydınızı almak istiyorsanız, E-Devlet sistemini kullanmanız gerekecektir. E-Devlet sistemi üzerinden sabıka kaydı almak için E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. Eğer E-Devlet şifrenizi daha önce almadıysanız, size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Daha önce E-Devlet şifrenizi aldıysanız fakat kaybettiyseniz tekrar E-Devlet şifrenizi almak için 4 TL ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifreniz size özeldir. Kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz sorgulama işlemleri için E-Devlet şifrenizi kullanmanız gerekecektir.

E-Devlet sistemi üzerinden sabıka kaydı alabilmek için T.C. kimlik numaranız ile birlikte PTT şubesinden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi sisteme girmelisiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sabıka kaydınızı almanız oldukça kolay olacaktır.

 • Sabıka sorgulama işleminizi yapmak için ilk olarak yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.
 • Bu bağlantı adresine tıkladığınızda Adli Sicil Kaydı Sorgulama sistemi açılacaktır. Burada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız.

sabıka

 • Bu bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınızda Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi açılacaktır. Açılan bu sayfada ilk önce yapmanız gereken işlem T.C. kimlik numaranızı yandaki kutucuğa girmenizdir.

sabıka1

 • Daha sonra sabıka sorgulama için E-Devlet şifrenizi giriniz.

sabıka2

 • Bu işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra ise sisteme giriş yap butonuna tıklayınız ve sabıka sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış olunuz.

sabıka3

Eğer isterseniz mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı yöntemlerini kullanarak E-Devlet girişi yapabilirsiniz.Sizlerle paylaşmış olduğumuz adımları takip ederek sabıka kaydı sorgulama işleminizi oldukça hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Sabıka Sorgulama İşleminizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

Kişiler kendileri hakkında adli sicil belgelerini, internet üzerinden alabilirler. İnternet üzerinden E-Devlet kapısından sabıka kayıtlarına ulaşabilirler. Aynı zamanda Cumhuriyet Başsavcılıklarından, kaymakamlıklardan,yurt dışında konsolosluklardan sabıka kaydı alınmaktadır.Cumhuriyet Başsavcılığı’na sabıka kaydı almak için dilekçe yazarak sabıka kaydınızı alabilirsiniz.

E-Devlet kapısı üzerinden sabıka kaydınızı almak istiyorsanız, T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz gerekli olacaktır. E-Devlet şifrenizi daha önce almadıysanız, en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizi isteyebilirsiniz. E-Devlet şifreniz için kimliğiniz ile birlikte PTT şubesine gitmelisiniz. 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde alabilirsiniz. E-Devlet şifresi kişiye özeldir bu nedenle kapalı bir zarf içerisinde verilir ve kimse ile paylaşılmaması gerekir. Almış olduğunuz şifre ile birçok vatandaşlık sorgulama işlemi yapılmaktadır. E-Devlet şifrenizi ilk defa alıyorsanız 2 TL ücret ödemeniz gerekir. Fakat daha önce aldıysanız ve şifrenizi unuttuysanız ya da kaybettiyseniz yeni bir şifre alabilirsiniz. Yeni alacağınız şifre için 4 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifreniz sayesinde birçok sorgulama, bilgi edinme işleminizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz işlemler ile zamandan tasarruf etmiş olacaksınız. E-Devlet üzerinden sabıka kaydınızı almak için E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Sabıka sorgulama işleminizi ve sabıka kaydı alma işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden E-Devlet kapısı sayesinde oldukça basit bir yöntem ile sabıka kaydınızı alabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi almak için kimliğiniz gerekmektedir. Eğer daha önce E-Devlet şifresi aldıysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz tekrar almak için sizden 4 TL istenecektir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra T.C. kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet sistemine giriş yaparak sabıka kaydınızı alabilirsiniz. Aynı zamanda sabıka kaydı almak için Cumhuriyet Başsavcılığı’na, kaymakamlıklara başvurabilirsiniz.Sabıka kaydı dilekçesi vererek bu makamlardan sabıka kaydı alabilirsiniz.Sabıka kaydı dilekçesi örneği aşağıdaki görseldeki gibidir.

Sabıka kaydı sildirme işlemi eğer kanunlara uygun bir şekilde yapılıyorsa mümkündür. Onun dışında kişinin ölümü ile birlikte sabıka kaydı silinir.

Sabıka Kaydı Geçerlilik Süresi

Sabıka kaydı sizin daha önceden herhangi bir suç işleyip işlemediğinizi belirten bir kayıttır. Sizin adınıza kayıtlı bir suç varsa sabıka kaydınızda bu suç gözükür. Genelde resmi kurumlar tarafından sabıka kaydı incelenmektedir. Çünkü sicilinizin temiz olup olmadığını anlamak için sabıka kaydını incelemek gerekmektedir.Örneğin iş başvurusu ya da eğitim gibi konularda sabıka kaydı istenmektedir ve önem gösterilmektedir.

Sabıka kaydınızı Cumhuriyet Başsavcılıklarından, kaymakamlıklardan ve internet ortamından alabilirsiniz. İnternet ortamından sabıka kaydı almak istiyorsanız E-Devlet sistemini kullanmanız gerekecektir. E-Devlet sistemi üzerinden sabıka kaydı alabilmek için E-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sabıka kaydınızı alabilirsiniz. Sabıka kaydı internet ortamından sadece E-Devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir. Başka bir site size sabıka kaydı vereceğini iddia ediyorsa itibar etmemelisiniz. Sabıka kaydınız geçerlilik süresi 6 aydır. 6 ay süreden sonra sabıka kaydınız geçerlilik süresini kaybetmiş olacaktır. Belirlenmiş süre zarfı içinde sizden istenen yerlere sabıka kaydınızı verebilirsiniz. Sabıka kaydınızın geçerlilik süresi dolduğunda yine bahsetmiş olduğumuz yöntemlerden birini kullanarak sabıka kaydınızı alabilirsiniz.

Sabıka Affı

Sabıka kaydı hukuksal olarak adli sicil kaydı olarak kullanılmakta olan bir terimdir. Devlet tarafından vatandaşın işlediği suçların kayıt altına alınmasını ifade eder. Sabıka kaydının işlenmesi için mahkeme kararının olması zorunludur. Mahkeme kararları kesinleşmemiş ise suç adli sicil kaydında yer almaz. Ancak bazı durumlarda adli sicil kaydı yani sabıka kaydının silinmesi mümkün olabilmektedir. Bu işleme sabıka affı diyoruz. Sabıka kaydının silinmesinin söz konusu olması için;

 • Adli sicil kaydı infazın tamamlanması ile kendiliğinden silinebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse hapis cezası 3 yıl olarak belirlenmiş bir kişi; cezayı ifa ettiğinde ceza durumu son bulacaktır.
 • Ceza sonucunu ortaya çıkaran durum bütün sonuçlarıyla ortadan kalkarsa yani; şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık halleri söz konusu olduğunda adli sicil kaydı da silinecektir.
 • Zamanaşımı olması halinde veya kişinin ölümü gerçekleşmesi halinde sabıka kaydı da silinir.

Sabıka Kaydı Dilekçesi

Sabıka kaydının silinmesi için dilekçe yazılmalıdır. Yazılan dilekçe PTT vasıtasıyla iadeli taahütlü bir şekilde şu adrese gönderilmelidir:

 “Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü -Adres: Tuna cad. No:10 Yenişehir/Ankara” adresine gönderilmelidir.

Dilekçe örneği;

T.C. ADALET BAKANLIĞI
ADLİ SİCİL ve İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA

İSTEMDE BULUNAN : ( Bu kısımda isim-soyad-kısa kimlik-adres bilgileri )

KONU : Adli Sicil Kaydının Silinmesi

TALEP : Adli sicil kaydımda görünen sabıkalarımın gerekli yasal süre geçtiği için silinmesi talebimdir.

AÇIKLAMA :

Ekte sunduğum adli sicil kaydında görüleceği üzere aldığım tüm cezalar infaz edilmiş durumdadır.

Mahkeme tarafından verilen tüm cezalar infaz edilmiş ve gerekli tüm yasal süreler geçmiş olmasına rağmen sabıka kaydımda halen bu cezalara dair bilgiler görünmektedir.

Adli sicil kaydında bu bilgilerin olması hem iş hayatımı hem de diğer sosyal hayatımı olumsuz etkilemektedir. Resmi ve özel yapacağım herhangi bir işlemde hak kaybına ve mağduriyete yol açmaması için adli sicil kaydında görülen sabıka kaydımın silinmesini talep ediyorum.

SONUÇ ve İSTEM :

Yukarıda açıkladığım üzere Adil Sicil Kaydımda yer alan tüm kayıtların, meselenin kişisel önemi ve aciliyeti de göz önünde bulundurularak Adli Sicil Kayıtlarından silinmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim …./…/200..

EK : 1- Cumhuriyet Başsavcılığı Sabıka kaydı,

                                       İSTEMDE BULUNAN
(İsim ve İmza)

Sabıka Beyan Belgesi

Sabıka beyan belgesi e devlet kapısı üzerinden temin edilebilen bir belgedir. Belgeyi yazdırmadan önce belgeyi hangi işlem için kullanacağınızı belirtmeniz önem arz eden bir durumdur. Yazı bitiminde vermiş olduğumuz bağlantı adresi üzerinden beyan belgenizi alabilirsiniz.

Sabıka beyan belgesi örneği şu şekildedir:

ADLİ SİCİL VE İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                        ANKARA

 

          …………………………………. verilmek üzere, adlî sicil sorgulama sonucunun tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.

 

                                                                                             …/…/20…

                                                                                               Adı ve Soyadı

                                                                                                     

                                                                                              İmza

 

 Açık Kimliği:

 

T.C. Kimlik No : ……………………………………………………………..
Soyadı : ……………………………………………………………..
Adı : ……………………………………………………………..
Baba Adı : ……………………………………………………………..
Ana Adı : ……………………………………………………………..
Doğum Yeri : ……………………………………………………………..
Doğum Tarihi : ……………………………………………………………..
Nüfusa Kayıtlı

Olduğu Yer  (İli-İlçesi)

 

 

: ……………………………………………………………..

 

Önemli Not:

Dilekçe ile birlikte nüfus cüzdanı aslını ibraz etmek zorunludur.

E Devlet Sabıka Beyan Belgesi Almak İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.