SGK BORÇ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK BORÇ SORGULAMA

Günümüzde teknoloji ve dolayısı ile internet oldukça hızlı gelişmektedir. Eskiden kurumları ziyaret ederek yaptığımız birçok işlem artık internet üzerinden saniyeler içinde yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan işlemlerin kolaylığı ile zamandan kazanmak mümkündür.Kurumları ziyaret ederek yapmış olduğumuz işlemler için saatlerce sıra beklememiz gerekirken internet üzerinden elektronik ortam ile yaptığımız işlemler için dakikalar hatta saniyeler bize yetmektedir. İnternet üzerinden yapılabilen işlemlerden bahsedecek olursak, birçok sorgulama ve arama işlemi,borç ödeme,fatura ödeme işlemleri internet üzerinden yapılabilmektedir. Sizin kimlik bilgilerinizi alarak ya da size ait özel bir şifre ile sorgulama işlemlerinizi yapan sistemler sayesinde oldukça basit bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi resmi kurumlarla paylaştığınızda güvenli bir yolla işlemleriniz gerçekleşecektir.İnternet üzerinden sorgulama ya da borç ödeme gibi işlemlerinizi yapabileceğiniz kurumlardan biri de SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu’dur.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumları tarafından sigortalı olan vatandaşların aldıkları hizmetin karşılığı olarak belirli miktarlarda borçları bulunabilmektedir. Bu kurumlardan birinden sigortalı iseniz borçlarınızı kontrol etmeniz büyük önem arz etmektedir. Borçların birikmesi durumunda size sağlanan hizmetlerde aksaklıklarla karşılaşabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcunuzun olup olmadığını internet üzerinden anında öğrenebilirsiniz. SGK’nın sağladığı bu hizmet sayesinde hiçbir kuruma gitmenize gerek kalmadan SGK borç sorgulama işlemi ile borcunuz hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Kısa bir süre önceye kadar SGK ile ilgili sorgulama işlemlerinizi yine SGK’nın resmi sitesi üzerinden E-SGM uygulaması ile gerçekleştirilmekteydi. Fakat E-SGM uygulamasının kaldırılması ile birlikte sorgulama işleminizi pek çok kurum için online hizmet veren, içlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da bulunduğu E-Devlet sistemi üzerinden tek bir şifre ile rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında SGK borç sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgileri siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi sayesinde sadece E-Devlet şifresi ile güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresini tıklayınız. Bağlantı adresine tıkladıktan sonra açılan sayfada sorgulama işlemi için kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.Adsız

Sonrasında gelen sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmenizi istenir. Eğer ki E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine gidip kimliğiniz ile başvurarak 2 TL işlem ücreti karşılığında temin edebilirsiniz.

Adsız2

Sonrasında bilgileri kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Bu adımları doğru bir şekilde uygularsanız SGK borç sorgulama işleminiz tamamlanmış olur.

E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Borç Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

SGK Borç Ödeme

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna borcunuz olduğunda, SGK borcunuzu internet üzerinden ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden E-Devlet sistemi aracılığı ile SGK borç sorgulama işlemini yaptıktan sonra SGK borcunuzu ödeyebilirsiniz. E-Devlet üzerinden birçok sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulama işlemleri kişisel bilgiler içerdiği için şifreli olarak giriş yapabilirsiniz. E-Devlet girişi yapabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz olmadan E-Devlet üzerinden herhangi bir sorgulama ya da ödeme işlemi yapamazsınız.

E-Devlet üzerinden yapılan tüm işlemler için E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi almak için size en yakın PTT şubesini ziyaret etmelisiniz. PTT şubesine kimliğiniz ile giderek E-Devlet şifresi almak istediğinizi söylerseniz, 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Eğer daha önce E-Devlet şifrenizi aldıysanız ve kaybettiyseniz tekrar almak için 4 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

PTT şubesinden aldığınız E-Devlet şifreniz size özeldir. E-Devlet şifresi ile birçok vatandaşlık sorgulamaları yapıldığı için kimse ile paylaşılmamalıdır. E-Devlet şifreniz size kapalı bir zarf içerisinde verilecektir. Eğer zarf hasar görmüş ise ya da daha önceden açılmış ise lütfen bu zarfı teslim aldığınız PTT şubesine geri veriniz.

SGK borçlanmanız var ise SGK borç ödeme işleminiz için E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda sizinle paylaşmış olduğunuz bağlantı adresine tıklamalısınız.

e-hizmetler

Bağlantı adresine tıkladığınızda açılacak olan sayfanın sol kısmında E-Hizmetler seçeneğini göreceksiniz. E-Hizmetler adlı butona tıkladığınızda karşınıza uzun bir liste çıkacaktır. Bu liste resmi kurumların alfabetik olarak sıralanmış halidir. Yapabileceğiniz sorgulama işlemleri bu başlıklarda bulunmaktadır. SGK borç ödeme işleminiz için sol kısımdaki çubuktan S harfine gelmeli,Sosyal Güvenlik Kurumu başlığını bulmalısınız. Diğer Hizmetler adlı alt başlıktan, Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması butonunu bularak tıklamalısınız.

sgk borç1

Karşınıza çıkacak olan sayfada yani aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa ile karşılaştığınızda Kimliğimi Şimdi Doğrula adlı butona tıklamalısınız.

sgk borç2

Daha sonra ise sizden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizin istendiği bir sayfa açılacaktır. Sizden istenen bilgileri ilgili kısımlara eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamalısınız. SGK borç görüntüleme işleminizi bu şekilde yapabilirsiniz.Sizinle paylaşmış olduğumuz adımları izlediğinizde E-Devlet kapısı üzerinden SGK borç ödeme işleminizi tamamlamış olacaksınız.

SGK Borç Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ! 

SGK Borç Affı

SGK primleri GSS yani Genel Sağlık Sigortası ile belirlenir. SGK primlerini öğrenebilmeniz için SGK’ya giderek gelir testi yaptırmanız gerekecektir.Yaptırdığınız gelir testine göre SGK prim tutarınız belli olur. Belirlenmiş çalışma yaşları arasında olmayan kişiler SGK prim ödeme yükümlülüğü altında değildir. Bu yaş şartı 20 olarak belirlenmiştir.Lisans yani üniversite eğitimi alan öğrenciler için bu yaş sınırı 25 olarak belirlenmiştir. Şartlar doğrultusunda yaş sınırını geçen kişiler SGK primi ödeme zorunluluğu altındadır.Aynı zamanda okudukları okulu bitiren öğrenciler için SGK primi ödeme zorunluluğu vardır.Okul süresince biriken borçlar için SGK borç af imkanı vardır.

SGK borçları siliniyor mu? diye soracak olursanız, lisans eğitiminde olan öğrenciler için 25 yaşına girmeden önceki tüm borçlar affedilebilir. Aynı zamanda öğrenci belgesi ile SGK kurumuna giden öğrencilerin borçları affedilmektedir. 25 yaşın altında ödenen primler için bir iade işlemi bulunmamaktadır. 25 yaşın üzerindeki kişiler için SGK prim borçları için herhangi bir SGK borç affı ya da SGK borç silme işlemi bulunmamaktadır. Genel olarak vergi ve SGK affına bakıldığında 2 yılda bir kez af çıktığı görülmektedir. Fakat bu konuda bir kesinlik bulunmamaktadır. SGK borç yapılandırma için SGK’yı ziyaret edebilir ya da internet üzerinden SGK resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz. SGK borç affı dilekçesi yazarak SGK kurumuna iletebilirsiniz.

SGK Borç Dökümü

SGK borç bilgisi  için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden SGK borç dökümünüze ulaşabilirsiniz. SGK borç dökümünüz için E-Devlet şifreniz ile birlikte E-Devlet kapısı üzerinden giriş yapmalısınız. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra T.C. kimlik numaranız ile birlikte giriş yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine girişinizi yaptıktan sonra sol kısımda göreceğiniz E-Hizmetler butonuna tıklamalısınız. Karşınıza açılacak olan sayfada resmi kurumların listesini göreceksiniz. Listeden SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğini bulmalısınız. Alt başlıklarından borç dökümü ile ilgili kısma tıklamalısınız. SGK borç dökümünüze bu şekilde ulaşabilirsiniz. Karşınıza açılacak olan sayfada SGK borç yoktur yazısını görürseniz, herhangi bir borcunuz bulunmamaktadır ve borç ödeme işlemi yapmanız gerekmemektedir. SGK borç durumunuzu E-Devlet üzerinden alarak SGK borç bildirim belgesi çıktısını alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.