SGK E-Borcu Yoktur | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK E-Borcu Yoktur

Sosyal Güvenlik Kurumu yani kısaltılmış haliyle SGK çalışan vatandaşların bağlı olduğu, bu vatandaşlara ve ailelerine sosyal güvence sağlayan bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu 16 Mayıs 2006 tarihinde 5502 sayılı kanunun kabul edilmesiyle kurulmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlıdır. Çalışma hayatı göz önüne alındığında özellikle risk taşıyan mesleklerde çalışan vatandaşlar için sosyal güvenlik kavramının önemini göz ardı edemeyiz. Sosyal güvenceye sahip olan tüm vatandaşlar sağlık sorunları yaşadıklarında kendileri ve aileleri için sağlık hizmeti alabilirler. Bunun dışında ise meslek risk ve hastalıklarına karşı korunurlar, iş göremezlik, yaşlılık durumlarında emekli aylığına bağlanırlar bu sayede başka bir kimsenin maddi yardımına ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde hayatlarına devam edebilirler.

Bu yazımızda sizlere SGK E-Borcu Yoktur belgesi nedir?  SGK E-Borcu Yoktur belgesi ne işe yarar?  SGK E-Borcu Yoktur belgesi nasıl alınır?  SGK E-Borcu Yoktur belgesini nasıl alabileceğinizi adım adım anlatacağız!

SGK E-Borcu Yoktur Belgesi Nedir?

SGK E-Borcu Yoktur belgesi iş başvurularında daha önceki çalıştığımız iş yerlerinde kişinin sigortası ile ilgili bir sıkıntısının olup olmadığının bilgisini veren bir belgedir.Bu belgeyi almak zorunlu değildir. İş başvurusunda bulunan kişi işveren talep ederse bu belgeyi alabilir. Kişi kendi şahsi güvenliğini sağlamak için bu belgeyi işvereninden başka kimse ile paylaşmamalıdır. Kısaca SGK E-Borcu Yoktur belgesi iş başvurusunda bulunan kişinin patronuna sigortasında eksik olmadığını ispatlamak için kullanabileceği belgedir.

SGK E-Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır?

SGK E-Borcu Yoktur belgesini internet üzerinden alabilmek için, SGK borç sorgulama işlemini yapmanız gerekir. İlk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvuruda bulunarak e-borcu yoktur uygulamasını kullanabilmek için aktivasyon işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Dilediğiniz Sosyal Güvenlik Kurumunun müdürlüğüne giderek bu işlemi sadece bir defaya mahsus olmak üzere gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada sizden bazı formları doldurmanız talep edilmektedir. Bu belgeler şunlardır;

  • Taahhüt Belgesi
  • Aktivasyon Onay Formu
  • Başvuru Formu ( çalışanlara özel )
  • Başvuru Formu ( işverenlere özel )

Yukarıda verilen belgeleri doldurmanız halinde aktivasyon işleminiz gerçekleşecektir. SGK E-Borcu Yoktur belgesini almak için her seferinde aktivasyon yaptırmanız gerekmez. Aktivasyon işlemi tek seferlik bir işlemdir. Aktivasyon işleminizin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için yukarıdaki verilen belgelerin eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gereklidir. Aktivasyon işlemi sonucunda size bir barkod numarası verilir. Bu barkod numarası ile işleminizi yapabilirsiniz. SGK E-Borcu Yoktur Uygulaması online bir uygulamadır. Uygulama sayesinde fazla bir bilgiye gereksinim duymadan dakikalar içerisinde işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Sitemiz üzerinden SGK E-Borcu Yoktur uygulamasını sitemiz üzerinden kullanmak için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanabilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde SGK E-Borcu Yoktur uygulaması nasıl kullanılır adım adım anlatacağız.

Ekran Alıntısı borç

Bağlantıyı açmanız halinde karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfadan ok ile gösterilen bölüme kullanıcı adınız, sistem şifreniz ve işyeri şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonra kırmızı daire içine alınmış olan “Giriş” butonuna tıklayınız. Böylelikle SGK E-Bildirge uygulamasını kullanabilirsiniz.

SGK E-Borcu Yoktur Belgenizi Görüntülemek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.