SGK İş Göremezlik | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK İşgöremezlik

Sosyal Güvenlik Kurumu kısa adıyla SGK 16 Mayıs 2006 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununun kabul edilmesi aynı zamanda SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuştur. SGK faaliyetlerini Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak gerçekleştirmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu faaliyetlerini gerçekleştirirken üç organ halinde çalışmaktadır. Bu organlar başkanlık, yönetim kurulu ve genel kuruldur. Üç organ halinde çalışmakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemizde insanlara pek çok hizmet vermektedir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vermiş olduğu bu hizmetlerden herkes yararlanamamaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak için çalışma hayatı içerisinde olan kişilerin kanunda belirtilmiş olan belirli miktardaki primleri ödemiş,aynı şekilde kanunda belirtilmiş olan çalışma gün sayısını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde belirtilen şartları yerine getirmiş olan kişiler ve aileleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vermiş olduğu hizmetlerden yararlanabilmektedir.

Dünyadaki hemen hemen bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizdeki yasa koyucular da insanların çalışma hayatları ile ilgili pek çok düzenlemeler yapmaktadır. Yapılan bu düzenlemeler neticesinde çalışma yaşına gelen kişiler uzun yıllar sürecek olan iş hayatlarına atılmakta, uzun yıllar primler ödeyerek çalışma yaşlarının sonuna gelen kişiler de artık işlerinden ayrılıp dinlenmeye çekilmektedir. İşte bu dinlenme hali ile birlikte emeklilik hakkı da elde etmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu insanlara hem çalışma hayatı içinde hemde çalışma hayatı sonunda hizmetler vermektedir. Bunlardan biri de çalışma hayatı içerisindeki bir bireyin başına gelen herhangi bir kaza yada hastalık sonucunda SGK İşgöremezlik raporudur.

Ülkemizde insanlar pek çok alanda gerek az tehlikeli gerek tehlikeli gerekse çok tehlikeli olmak üzere pek çok işte çalışmaktadırlar. Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde faaliyet gösteren kişiler sürekli kaza riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Ülkemizde son yıllarda iş güvenliği ile ilgili pek çok çalışma yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmalarla beraber bütün iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak mecburi olmuştur. Ancak pek çok küçük iş yeri sahibinin iş güvenliği uzmanı bulunduracak maddi güce sahip olmaması nedeni ile en az elli kişi çalıştıran iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırmak mecburi olmuştur. İş güvenliği uzmanlarının gözetimi altında bulunan iş yerlerinde de çalışan kişilerin belirtilen kurallara uymaması sonucu pek çok iş kazası meydana gelmektedir. Bu iş kazaları sonucunda pek çok kişi yaralanmakta hatta hayatını kaybetmektedir.

İş yerlerinde meydana gelen kazalar sonucunda yaralanan kişiler vücutlarında meydana gelen zararlara göre SGK iş göremezlik raporu almaktadırlar. Peki iş göremezlik raporu nasıl alınır? Bu rapor geçici iş göremezlik raporu ve sürekli iş göremezlik raporu olmak üzere iki farklı rapor şeklindedir.

Sürekli İş Göremezlik Raporu nedir?

Herhangi bir yerde çalışan sigortalının çalışma esnasında iş kazasına maruz kalması durumunda ya da meslek hastalığına tutulmasına bağlı olarak kısa süreli ya da süresiz olarak çalışamaz duruma gelmesi ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu doktorlar tarafından sigortalıya süresiz olarak verilen rapora iş göremezlik raporu denir. Sürekli iş göremezlik raporu alan kişiler iş göremezlik geliri de elde ederler. Bu geliri elde edebilmek için meslekte kazanma gücünün en az %10 oranında azalmış olması gerekmektedir.

Geçici İş Göremezlik Raporu Nedir?

Bir kişinin fiilen çalışıyor olduğu iş yerinde meydana gelen iş kazası meslek hastalığı ,hastalık ve analık hallerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından görevlendirilen doktorların geçici süre için vermiş oldukları rapora geçici iş göremezlik raporu denir.Bu durumda olan kişilere geçici iş göremezlik ödeneği her gün için ödenir.

İş Göremezlik Raporu Örneği İçin TIKLAYINIZ!

Sürekli ya da geçici iş göremezlik hallerinde ilgili kurumlara yapılan müracaatlar sonucunda hesabımıza yapılan ödemeleri görebilmek için E-Devlet uygulamasından yararlanılmaktadır. Bunun için öncelikli olarak yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfada ilgili yerlere T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek giriş butonuna tıklamalısınız.

1

2

İş Göremezlik Ödemesini Görmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.