SGK PRİM BORCU SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK PRİM BORCU SORGULAMA

Primler; SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarından birine bağlı olarak çalıştığınızda çalıştığınız kurum kapsamında ya da priminizi kendiniz yatırarak yürüttüğünüz ödeme işlemlerinin genel adıdır. Sizden kaynaklı ya da işyerinizden kaynaklı SGK primleriniz ödenmemiş olabilir. Olası durumlarda sizin üzerinize sistemlerde borç görünebilir. Bu borç bilgilerini daha önce SGK üzerinden şifresiz şekilde sigorta numaranızı kullanarak kolaylıkla gerçekleştirebilmekteydik. Fakat yeni düzenlemeler sonucunda E-Devlet sisteminden yardım alarak kendi adınıza oluşan bilgi panelini kullanarak borçlarınızı görünteleyebilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bununla birlikte 1 Ocak 2o12 tarihinden itibaren uygulamaya koyulan Genel Sağlık Sigortası(GSS) kapsamında da prim borçlanmaları mevcuttur. GSS temel anlamıyla devlet tarafından çıkarılan herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların sağlık sigortalarından yararlanabilmeleri adına çıkarılan zorunlu yasadır. Sigortalı statüsünde yer alan kişileri kapsamayan bu sistem bireylerin kişisel gelir tespitleri sonucunda aylık prim ödeme yoluyla sağlık sigortasından yararlanabilmektedirler.

SGK Prim Borcu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

SGK birçok alt kurumuna bağlı vatandaşların durum sorgulamaları ve hizmet kalitesi açısından gelişmelere giderek online sistem üzerinden SGK prim borcu sorgulama gibi soruların cevaplarını bürolara gitmeden internet üzerinden sorgulama imkanı sağlamıştır. Yine E-devlet sistemi üzerinden giriş yapılarak SGK web tahsilat internet sitesi sayesinde görüntülenebilir. Bu yazımızda SGK prim borcu sorgulama işlemini nasıl gerçekleştiririz onu anlatacağız.

Yazımızın sonunda SGK prim borcu sorgulama sayfasına erişim için hazırladığımız bağlantı linkini kullanınız. Sizden E-devlet sistemine giriş yapmanızı isteyecektir. Aşağıda gösterildiği gibi giriş işlemini gerçekleştiriniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden edininiz.

web tahsilat

Bilgilerinizi doğru şekilde girdiğiniz zaman adınıza ait SGK prim borcu sorgulama sayfasına ulaşmış olacaksınız. Bu sayfada aşağıda gösterildiği gibi sorgu türü, sorgu tipi seçerek sicil numaranızla giriş yaparak 4A işveren ödemeleri, 4B Sigortalı ödemeleri gibi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. GSS prim sorgulama için görselimizi inceleyiniz.

gss

Yukarıda gösterilen resimde sorgu türü için diğer ödemeleri seçip, sorgu tipinden de GSS prim sorgulama seçeneğine tıkladığınız zaman TC kimlik numaranızı kullanarak ve güvenlik kodunu tuşlayarak GSS prim sorgulama işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz. Diğer sorgular için sorgu türü ve tipini değiştirmeniz gerekmektedir.

SGK Prim Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.