SGK Prim Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Prim Sorgulama

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi kurumlara bağlı olarak emekli olabilirsiniz. Bu kurumlar geçtiğimiz yıllarda SGK altında toplandı. Bu şekilde bu kurumlar hakkında işlemlerinizi SGK’nın resmi çatısı altında yapabilirsiniz. Prim ödemeniz emekli olmanız için gerekli şartlardandır. Primlerinizi ödemediğiniz takdirde emeklilik işlemleriniz devam etmez ve üzerine borç birikir. SGK prim sorgulama işleminiz ile üç kurum için prim borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bu işlem için SGK’ya gitmenize gerek kalmaz.

SGK prim sorgulama işleminizi ve bunun gibi birçok önemli ve gerekli işlemi internet üzerinden daha önce iki resmi site yoluyla yapmak mümkündü. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık işlemlerinizi şifreli olarak güvenli bir şekilde yapabileceğiniz tek resmi site E-Devlet’tir. E-Devlet şifrenizi kullanarak SGK prim sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Şifresiz SGK prim sorgulama işlemi E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık kullanılmamaktadır.

E-Devlet Şifresi ile SGK Prim Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifreniz ile SGK primi sorgulama işleminiz için öncelikle aşağıda yer alan kurumlar arasında kendi kurumunuzu seçiniz. Ardından örnek amaçlı verdiğimiz Emekli Sandığı SGK prim sorgulama sayfasında görülen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz E-Devlet şifrenizi, size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurunda bulunup, 2 TL işlem ücreti ödedikten sonra size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz. Bu şifre E-Devlet sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz herhangi bir işlem için gereklidir.

edevlet

SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı kurumlarından birini örnek verdiğimiz resimde oklarla gösterilen T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi doğru ve eksiksiz bir şekilde giriniz.

edevlet1

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

edevlet3

E-Devlet şifreniz ile SGK primi sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış bulunmaktasınız.

E-Devlet Şifresi ile SSK (4A) Prim Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi ile BAĞ-KUR (4B) Prim Sorgulama İşleminiz için TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi ile Emekli Sandığı (4C) Prim Sorgulama İşleminiz için TIKLAYINIZ!

SGK Prim Borcu Sorgulama

SGK prim borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekmektedir. SGK prim borçlarınızı bürolara gitmeden internet üzerinden E-Devlet sistemi sayesinde öğrenebilirsiniz.SGK prim borcu sorgulamanız için SGK web tahsilat internet sitesini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemi ile SGK prim borcu sorgulama işleminiz için E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi alabilmeniz için 2 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekecektir. E-Devlet şifreniz size özeldir. Kimse ile paylaşılmamalıdır. E-Devlet şifreniz ile E-Devlet sistemine giriş yaparak istediğiniz sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaparak SGK prim borcu sorgulama işleminiz için öncelikle sayfanın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.

Sayfanın sonunda vermiş olduğumuz linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran açılacaktır.

web tahsilat

Sizden istenen T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi olacaktır. İstenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girdiğiniz zaman Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamalısınız.

gss

Sisteme Giriş Yap butonuna tıkladığınız zaman karşınıza açılacak olan ekranda sizden sorgu türü,sorgu tipi gibi bilgiler istenecektir. Gereken bilgileri verdikten sonra güvenlik kodunu da girerek Borç Sorgula butonuna tıklamalısınız. Karşınıza açılan ekran ile birlikte sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

SGK Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SSK Prim Sorgulama

SSK prim ödemeleriniz emekli olmanızda sizin için oldukça önemlidir. Bu nedenle prim ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden yapacağınız SSK prim sorgulama işleminiz ile SSK hizmet dökümü alma işleminiz aynıdır. SSK prim sorgulama işleminizi birçok sorgulama işleminin de  yapıldığı E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden herhangi bir sorgulama işlemi yapabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi alabilmeniz için 2 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekecektir.

SSK prim sorgulama işleminizi yapabilmeniz için öncelikle yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir.

Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza açılan sayfa aşağıdaki görseldeki gibi olacaktır.

4a hizmet dökümü-edevlet

Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak E-Devlet girişinizi yapabilirsiniz.

4a hizmet dökümü-edevlet1

Karşınıza açılan sayfadaki T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi kısımlarını doldurmanız gerekmektedir. Sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna basmalısınız.

Sisteme giriş yaptıktan sonra SSK prim sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

SSK Prim Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.