SGK Rapor Giriş | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK Rapor Giriş


Uzun zamandır çalışmakta olanlar, çalışma hayali kuranlar ve yeni işe başlayanların SGK rapor giriş ile ilgili bilgi edinmesi oldukça önemlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan her kez iş hayatı boyunca karşılaşmış olduğu çeşitli sorunları aynı kurumun sunduğu hizmetlerle çözmektedir. SGK rapor giriş Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu hizmetlerden sadece bir tanesidir ve Türkiye vatandaşı olmak şartıyla Türkiye’de yaşayan her çalışanın yararlanabileceği bir hizmettir.

Hayatımızın belirli dönemlerinde farklı sıkıntılar yaşarız. Bu sıkıntılardan bazıları ile sosyal ortamda, örneğin iş yeri ortamında karşılaşmamız mümkündür. İş yerinde başa gelen kaza aylık gelirinizi kötü etkileyebilir ve hatta iş yerine başınıza herhangi bir kaza geldiğini rapor ile işvereninize ya da çalıştığınız sektöre sunmaz iseniz bu sizin işten ayrılmanızı gerektirebilir. Ancak başınıza kaza gelmesi işten ayrılacağınız anlamına gelmemeli ve siz bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek SGK rapor giriş alarak aylık gelirinizin kesilmesini önleyebilir ve tam maaşınızı alabilirsiniz. SGK rapor girişi ile ilgili sorularınıza yazının devamını okuyarak yanıt bulabilirsiniz. Yazının daha rahat anlaşılabilmesi için görsel paylaşıma üstünlük verdik.

 

SSK Rapor Girişi Nedir?

 

SGK rapor giriş çalışma durumunda olan vatandaşların iş yerinde tatsız olay yaşaması sonucu başa gelen kaza için işçinin işverenine sunması amacıyla verile bir rapordur. SGK rapor giriş yapmak ile birlikte kaza geçiren vatandaşlar aylık gelirlerinde herhangi bir eksilme olmaksızın tam sağalana kadar çalışmama hakkına sahip olacaklar. Kaza geçiren vatandaş aylığını SGK rapor parası adı altında alır. SGK rapor giriş işleminin SGK tarafından sunulan bir hizmet olduğunu göze alacak olursak, kaza geçiren vatandaşın işini kolaylaştırmak amacıyla bu hizmet online olarak yani internet üzerinden yapılmaktadır.

 

SSK Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

 

Bu başlığın hemen altındaki bağlantı adresine tıklayarak SGK rapor giriş yapmak için gerekli siteye yönlendirilmiş olacaksınız. SGK’ya gitmeye gerek kalmaksızın yapacağınız bu işlem ile işvereninize rapor sunmuş olacaksınız. Sekmeye tıkladığınız zaman açılan sayfada kullanıcı kodu, iş yeri adresi ve gereken diğer bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Bunun hemen ardından bilgilerin doğruluğunu ve eksiksiz olduğunu kontrol etmekte fayda vardır.

SGK Rapor Girişi İşlemi Yapabilmek İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumun’dan Rapor Alınabilmesi İçin Neler Gereklidir?

 

Zaman zaman kolaylaştırılan SGK uygulamaları rapor girişi almak isteyenler için de kolaylaştırılmıştır. Vatandaşlarımızı düşünerek atmış olduğu adımla Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’dan rapor alacak kişiler için de bu işlemi oldukça kolaylaştırmıştır.  SGK rapor girişi alabilmek için SGK’ya veya bağlı olduğunuz kuruma gitmeye gerek yok. SGK rapor girişini yapmak yukarıda anlatılanları yapmakla mümkündür. Bunun için sadece gereken bilgileri doğru yere yazmak gerekir. Ancak SGK kaza geçiren kişinin beş (5) iş günü içerisinde iş göremezlik durumunda olmasını bu kaydı yaparak bildirmesini gerekli kılmaktadır. Bunun aksi gibi bir durum söz konusu olursa kişiye idari para cezası uygulaması yapılacaktır.

 

SGK Rapor Girişi Yapılmadığı Durumda İşverenler İçin Uygulanacak Olan Yaptırım Tutarı Ne Kadardır?

 

İşverenler arasında kaza geçiren işçilerine SGK rapor parası ödemekten boyun kaçırmak, bunu gözardı ederek işçisinin durumu görmezden gelmek oldukça yaygın hale gelmiştir. Ancak bu durumun önlenmesi içi devlet bir önlem alarak SGK rapor cezası uygulamasını hayata geçirmiştir. SGK rapor cezası adı altında gerçekleştirilen bu yaptırım her rapor için ayrı ayrı uygulanmaktadır ve ödenişi edilmeyen her işçi için işverenden asgari ücretin yarısı kadar para alınmaktadır. Bu yaptırım uygulamasının gerçekleşmemesi için gereken tek şey SGK rapor parasını kaza geçiren işçiye geciktirmeden, zamanında ödemektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.