SGK RAPOR PARASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

SGK RAPOR PARASI SORGULAMA


SGK’ya bağlı olarak çalışan vatandaşların rapor almaları durumunda SGK vatandaşlara SGK rapor parası adı altında bir ödenek ödemektedir. Bu yazımızda sizlere SGK rapor parası sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız. Günümüzde SSK rapor parası sorgulama işlemini internet üzerinden kolaylıkla yapabilmekteyiz. SGK rapor parasını sorgulama işlemi tek bir yol ile yapılmaktadır. Yazımızın devamında bu yol ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Geçmişte Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan kurumlar ile ilgili çoğu sorgulama işlemi yine SGK’nın bünyesinde çalışan vatandaşlara sağladığı online hizmetlerin bulunduğu E-SGM sistemi üzerinden yapılmaktaydı. Ama kısa bir süre önce E-SGM sistemi kapatılmakta olup artık sorgulamalarınızı çok geniş bir alt yapısı bulunan E-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. SGK rapor parası sorgulama işlemi de E-Devlet sistemi üzerinden tek bir şifre ile güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu sorgulama işlemi ile iş görmezlik durumunuz da size raporlu olduğunuz süreler içerisinde bir ödeme yapılması konusunda bilgi almanıza olanak sağlamaktadır. SGK bünyesinde çalışanların sağlık sorunları yaşaması durumunda çalışamadığı süre boyunca mağdur olmamaları için işleme konulmuş bir uygulamadır. Yazımızın devamında SGK rapor parası sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda bilgileri bulabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi İle SGK Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK rapor parasını sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapmak isterseniz yazımızın bu kısmında sizlere resimlerle anlatacağımız adımları uygulamalısınız. SGK rapor parasını sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi ile yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer hala E-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzun sonucunda 2 TL olan hizmet ücretini ödeyerek sadece size ait olan E-Devlet şifresini öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi öğrendikten sonra ise aşağıda sizlerle paylaşacağımız adımları uygulayarak SGK rapor parasını sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden SGK rapor parasını sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklamalısınız. Resimde gördüğünüz kimliğimi şimdi doğrula butonuna basmalısınız.

6

 

Açılan sayfada bulunan kutucuklardan ilkine T.C. kimlik numaranızı ikincisine ise öğrenmiş olduğunuz E-Devlet şifresini yazmalısınız.

E-Devlet

Bilgilerinizi yazdıktan sonra ise “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak SGK rapor parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

5

E-Devlet Sistemi İle SGK Rapor Parası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Nedir?

SGK rapor, çalışanların sağlık sebeplerinden dolayı izinli sayılmasıdır. SGK raporlu olunduğu zaman SGK rapor parası alınmaktadır. SGK rapor parası, çalışanların çalışamadığı yani raporlu olduğu zaman diliminde maddi karşılıklarının SGK tarafından karşılanması demektir. Bu sayede raporlu olarak geçirdiğiniz sürede gelir kaybı yaşamazsınız. SGK rapor parasının bazı şartları bulunmaktadır. Gerekli şartlar olduğunda SGK rapor parası alabilirsiniz. SGK rapor parası, alınan raporla alakalı olarak belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşmasından sonra kurum tarafından yapılan incelemeler sonunda alınır. Yapılan incelemelerin olumlu sonuçlanması ile geçici iş görmezlik ödeneği ödenir.SGK bu parayı Ziraat Bankasına ya da PTT şubesine yatırmaktadır.

SGK Rapor Alma Şartları

SGK rapor alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. SGK rapor alma şartlarından bahsedecek olursak;

  • SGK rapor alabilmek için herhangi bir iş kazası, meslek hastalığı, doğum gibi ( SGK analık raporu alınır) hallerden biri nedeni ile geçici olarak iş görmezlik durumu olmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilen hekim ve sağlık kuruluşlarından sağlık raporu alınmalıdır.
  • Köy ya da mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmadan kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlara geçici iş görmezlik ödeneği ödenebilmesi için prim borçları olmamalıdır ve yatarak tedavi görmeleri sebebi ile iş görmezliğe uğramaları gerekmektedir.
  • Hizmet akdiyle çalıştırılan sigortalılar yani 5510 sayılı Kanun’un 4.maddesi birinci fıkrasının uyarlanması ile hastalık nedeni ile geçici iş görmezlik ödeneği alınabilmesi için iş görmezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekir.

Gerekli şartlar sağlandığında SGK rapor alma sınırı çerçevesinde SGK kurumundan SGK raporu alınabilir.

SGK Rapor Girişi

Geçici iş görmezlik ödeneğinin ödenmesi esnasında Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının kapsamındaki sigortalının istirahatli olduğu dönemde iş yerinde çalışıp çalışmadığının ispatlanması gerekir. İşveren çalışanlarının Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden rapor girişi yapması gerekmektedir. SGK internet sitesi üzerinden işveren kullanıcı kodu ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapmalısınız. Sonrasında manuel çalışmadığına dair bildirim işlemleri menüsünden girişe tıklanmalıdır.

Açılan sayfada manuel olarak rapor girişi yapılacak çalışanın T.C. kimlik bilgileri girilmelidir. Sonrasında sigortalı ara butonuna tıklanmalıdır. Manuel olarak rapor girişi yapılacak çalışanın bilgileri girildikten sonra doğru kişi için bildirim yapılacağından emin olunmalıdır. Rapor başlangıç ve işçinin işe başlama tarihi girilmelidir. Sigortalılık devam ediyor mu kısmı ve rapor girişi yapılan tarihte işçinin firmada çalışıp çalışmadığına dair sorulan sorudur. SGK rapor girişi ya da SGK rapor yazma işlemi bu şekilde tamamlanır.

SGK Rapor Girişi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Görüntüleme

SGK Rapor görüntüleme ya da SGK rapor arama işlemi SGK üzerinden yapılabilmektedir. SGK rapor girişi yapıldıktan sonra SGK resmi internet sitesi üzerinden yapılan rapor girişi görüntülenebilir. SGK internet sitesi üzerinden rapor görüntüleme işleminiz için T.C. kimlik numaranız ve S.Sicil numaranız ile birlikte SGK internet sitesi üzerinden Sigortalı Ara işlemi yapmalısınız. SGK rapor görüntüleme işleminizi SGK kurumlarına giderek de yapabilirsiniz. SGK kurumlarından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

SGK Rapor Hakkı Kaç Gün

SGK rapor hakkı, SGK tarafından çalışanlara sağlanan bir kolaylıktır. SGK çalışanlarının belirlenmiş şartlar çerçevesinde bir neden ile işine devam edememesi durumunda SGK maddi destek sağlamaktadır. SGK rapor ile SGK çalışanı çalışmadığı süreler için SGK’dan maddi destek alarak herhangi bir mağduriyet yaşamamaktadır. SGK tarafından belirlenen şartlara göre SGK rapor hakkı gün sayısı hekimlerin kararlarına göre değişiklik göstermektedir. Hekimin koyduğu teşhis doğrultusunda SGK raporu düzenlenir ve gün sayısı belirlenir.Sabit bir gün bulunmamaktadır.

SGK Rapor Ücreti

SGK’dan rapor ücreti ya da istirahat parası alınabilmesinin 2 şartı bulunmaktadır. SGK’dan rapor parası alınabilmesi için öncelikli şart rahatsızlık, kadınlar için hamilelik, SGK’dan rapor parası alınabilmesi için ikinci şart ise raporun alınmasından önceki üç ay prim ödenmiş olmasıdır. Rahatsızlık sonucu SGK raporu parası alınacaksa bu raporun alınmasından 3 ay yani 90 gün önce prim ödenmiş olması gerekmektedir. SGK rapor parası alabilmek için alınan istirahat ya da raporun üçüncü gününden itibaren rapor parası veye istirahat parası alınabilir. SGK durum bildirmeme cezası bulunmaktadır. SGK kurumundan bu cezalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.